Každá změna je k lepšímu

Licencování softwaru je téma, které považuji za nutnost a nerad se v něm angažuji. Přeci jenom vývoj a podpora mi přijde lepší a zajímavější i na prodej. Ale jedna věc je na licenčním byznysu krásná – když má člověk málo, tak trochu změní podmínky a má hnedle víc.

Něco podobného se nyní povedlo i IBM (a netvrdím, že je v tom sama) – jak se objevily vícejádrové procesory, tak vymýšlejí jak z toho vytěžit a současně nenaštvat zákazníky (alespoň ne moc). Výsledkem je toto krásné oznámení, ke kterému se pojí tato vševysvětlující stránka. Zkrátka a prostě – vybírejte procesory pečlivě, ať máte správný počet bodů. A ve finále vyměnit jeden procesor za jiný nebude taková legrace.

Každý procesor je totiž obodován určitým počtem bodů a 100 bodů odpovídá jedné licenci. Takže jednojádrový procesor má 100 bodů, Intel XEON s dvojitým jádrem má 50 bodů na jádro, takže 100 bodů celý, ovšem již takové Itanium má 100 bodů na jádro a tudíž 200 bodů celé. Krása, to se to budou nyní prodávat licence, když člověk bude muset zjišťovat ještě konkrétní typ procesoru a za pár měsíců třeba i jeho frekvenci :))

Leave a Reply