Profesionál!

A je to tady – další certifikace a nyní jsem také certifikován jako profesionální administrátor Lotus Notes verze 6/6.5.

Je celkem zajímavé přemýšlet o tom, co mi vlastně ty certifikace přinášejí. Kdysi kdesi byla anketa, zda to znamená lepší plat a ukázalo se, že minimálně v Americe ano a to dokonce výrazně. U nás si myslím, že to tak výrazné není a tak je to spíš o tom, že si člověk zopakuje spoustu věcí, které si nepamatoval nebo nevěděl. A z tohoto pohledu jsou ty administrátorské zkoušky výrazně lepší než ty vývojářské.

V administrátorských zkouškách jsou opravdu dotazy na systém, jak co funguje případně co nefunguje. V tom posledním byla i otázka, na kterou mnoho administrátorů v podstatě nezná odpověď – server se zasekl, na konzoli nic nepíše. A ono k němu kupodivu stačí přijít a zmáčknout Enter a vše se rozběhne. Byl totiž povolen Quick Edit (vlastnost command promptu ve Windows) a někdo označil kousek textu, což má přesně tyto následky.

Naproti tomu ve vývojářských zkouškách je spousta dotazů v kterém menu je toto a kde je tamto, jak se jmenuje ono. Ale i tam jsou zajímavé otázky a myslím, že stojí za to si tu certifikaci udělat. Minimálně proto, aby bylo vidět že člověk tomu nějaký čas obětoval a nepatří k těm, kteří Lotus Notes umí – vždyť je přeci používali pro psaní emailů.

Leave a Reply