Jaká je hodnota práce maminky na mateřské?

Pokud jste ještě nenarazili na úžasnou infografiku, kolik peněz stojí práce ženy na mateřské dovolené, tak to určitě stojí za to – 54 675Kč.

Hodnota práce maminky na mateřské - infografika, zdroj: nejškolky

Nevěřím statistikám, které si sám nezfalšuji a tahle je jednou z nich – naprosto neuvěřitelná. Jak vypadá taková průměrná matka na mateřské a co vlastně dělá?

Podle infografiky odpracuje 94 hodin týdně, což je shodou okolností přesně součet všech vyjmenovaných činností. Původně jsem si myslel, že ty časy jsou uvedeny za měsíc a i tak by mi nedávaly smysl, ale takhle … fíha. Po dvou letech na rodičovské (chápu, je to trochu něco jiného než mateřská) absolutně nechápu, jak by takové časy mohla dát dohromady.

Kuchařka

Patnáct a kus hodiny týdně vaří – to dává smysl, něco přes dvě hodiny denně se vařením dá strávit v klidu. Snídaně, dvě svačiny, oběd, teplá večeře pro manžu. Bez keců to číslo beru.

Učitelka

Třináct hodin týdně stráví učením. Trochu mě překvapuje, že žena na mateřské (my, co rádi slovíčkaříme víme, že to je období do půl roku věku dítěte) stráví tolik času učením – zjevně nejmladší prcek má minimálně jednoho staršího sourozence. O hodně staršího. První známka průměrné ženy – má děti daleko od sebe.

Nákupčí

Skoro devět hodin týdně nakupuje. Hmm, chodíme nakupovat často a nejde nám to moc rychle. Ale že bychom tím každý den trávili přes hodinu? To ne, nicméně vlastně kupujeme jenom jídlo – oblečení a další hlouposti kupuje někdo jiný, takže musím konstatovat, že nákupy průměrné ženě (podle mého) nejdou moc rychle a nakupuje ráda.

Zahradnice

Každý týden stráví tři hodiny zahradničením. Je to jasné – průměrná matka má dům se zahradou, zalíváním kytek tolik času totiž strávit nemůže.

Psycholožka

Sedm hodin týdně povzbuzuje manžela nebo ty dvě malé děti? Jedno, které jenom leží (ale už tady nesmíme zanedbat jeho psychologickou stránku osobnosti) a to starší, které zjevně zrovna začalo chodit do školy a nosí si domů slušná traumata. Nebo se mluví o kamarádkách – to by spolu s bodem Finanční analytička a Taxikářka dávalo smysl.

Finanční analytička

Podle komentářů, které jsou u infografiky na Facebooku, tento bod zahrnuje i vyhazování podomních prodejců (což mi zabírá asi tak 20 vteřin jednou za několik měsíců), listování slevovými letáky (protože průměrná matka MUSÍ nakupovat ve slevách, aby vyžila – zvláštní, že současně může mít ten dům se zahradou), změnu dodavatele elektřiny či plynu (kontroluji jednou ročně a zabere to tak hodinku proklikat těch několik kalkulaček, která každá dává jiné výsledky a ve finále je stejně prd úspora). Tak nevím co všechno ještě dělá, že tím týdně stráví deset hodin.

Manažerka

Ať to zahrnuje cokoliv tak to zní pěkně a tři hodiny týdně nemá smysl rozporovat.

Pracovnice prádelny

Pereme jednou za čas, když už nemáme co na sebe, žádné ručníky ani ložní prádlo. Oblečení asi tak jednou za dva týdny, ten zbytek jednou za několik měsíců (chápu, jsme čuňata). A když už pereme, věšíme prádlo a zase ho sbíráme a nakonec žehlíme, tak tím strávíme … asi tak patnáct minut několikerým plněním pračky, hodinu v součtu věšením, hodinu sundaváním a tak tři hodiny žehlením. Takže to co průměrná žena týdně tak já asi tak měsíčně.

Taxikářka

Osm hodin týdně stráví pojezdy. To je každý den přes hodinu, což není moc, ale ukazuje to, že průměrná žena má auto k dispozici a pořád někam jezdí. Na nákupy? Na kroužky? Jezdí na ty kroužky kvůli ditěti – aby bylo v kolektivu, naučilo se něco nového, … – nebo spíš kvůli sobě, aby pokecala s kamarádkama? Když tak sleduju ty matky ve Čtyřlístku, kam chodíme plavat a dřív jsme chodili na cvičení, tak sázím na to druhé. Většina matek přijede o hodinu dřív, vyšle dítě do herny a kecá a kecá. Pak odvede dítě na cvičení a zase kecá. Pak dá dítěti svačinku, pošle ho do herny a kecá a kecá.

Uklízečka

Wow – čtrnáct hodin týdně. Uklidit byt je podle mého otázka na hodinku, ale protože průměrná žena má dům, tak chápu, že to zabere víc. Něco zabere uklízení nádobí po jídle nebo hraček po dítěti, ale tolik?

Průměrná žena

Jak tedy podle této statistiky vypadá taková průměrná matka na mateřské?

  • má minimálně dvě děti – jedno malé, druhé větší
  • má auto a najezdí toho snad víc než její manžel
  • spoustu času tráví úklidem a praním
  • musí sledovat slevové akce, ale přesto má na to auto, dům a kroužky pro děti
  • na děti už jí pro samou práci, přejezdy a hledání slev moc času nezbývá

Co vy na to?

Doma jsme o tom pokecali a dozvěděl jsem se, že se to nezdá, že to dává smysl, že když do tohohle započteš tamto a ještě tamto tak se to nezdá, ale. Jedině finanční analytičku jsme nedali dohromady.

OK, beru argumenty a teď se na to koukněte z druhé strany. Průměrná žena odpracuje 94 hodin týdně, což je cca třináct a půl hodiny denně. Z těch třinácti hodin denně se nějaké tři hodiny věnují dítěti (učitelka a psycholožka), což mi přijde děsivě málo.

Druhý pohled – nejvíc času stráví vařením (což beru), následuje úklid a až potom učitelka. Takže ta mateřská není tolik o tom dítěti a trávení času s ním?

Mám rád statistiky, které ukáží zajímavá čísla. Rád si je falšuji sám. Ale ocením, když ty statistiky dávají smysl, když se nedají na první pohled napadnout. A ideálně když potvrzují něco, co ti lidé chtějí propagovat – opravdu matky chtějí propagovat to, že na dítě vlastně nemají už čas?

Jak to máte vy, co na tu statistiku říkáte?

1 komentář

  1. Zaráží mě, že ve statistice chybí položka, do které bych zařadila kojení, přebalování, mazání, masírování a koupání, tím trávím asi většinu času. Nápad, jak ukázat nedoceněnost žen, je to v zásadě hezký, ale kdybych mužovi k platu přičetla to, co dělá doma, plus přihodila položku maséra a gigola, asi bych se taky nedoplatila…

Leave a Reply