Zkouška cestovního pojištění v praxi

Dřív jsem se na cesty nepojišťoval a spoléhal na pojistku, kterou jsem měl k platební kartě (a která nebyla vůbec špatná). Ale posledních pár let cestujeme nějak víc, tak nás vždy pojistím na celý rok u AXA (tenhle zázračný odkaz vám dá 50 % slevu na velmi dobré pojištění, více v článku). Zatím jsme nikdy nemuseli v praxi ověřit, zda to k něčemu je, až letos.

Jak to bylo?

Letos si na horách Kryštof zlomil nohu. Zrovna se sám rozlyžoval, ale asi jak napadl nový těžký sníh, tak ho to překvapilo, lyže se zařízla a při pádu si hezky otočil nohu v lýtku dozadu. Naštěstí se to stalo na konci sjezdovky a naštěstí se noha vrátila zpátky jak měla. A my v praxi vyzkoušeli, zda pojišťovna splní, co jsme si zaplatili.

Sjeli jsme s Kryštofem na kasu, poptali se na záchranku a dozvěděli, že mu buď musí nějakou zavolat nebo ho máme odvést sami do vedlejší vesnice. Auto bylo nedaleko, tak jsme nasedli a odjeli vedle, do leskem zářící ordinace doktora, který se specializoval pouze na úrazy. Posadili jsme se do čekárny, vyplnili papíry a zavolali na pojišťovnu co dál.

V pojišťovně se poptali co se stalo, zda nepil alkohol a kde jsme, s tím, že nám mohou vyhledat zařízení, kde nebudeme muset sami nic platit, což jsme odmítli (komu by se chtělo jet v tomhle stavu někam jinam, eura jsme naštěstí měli). Ok, prý pak máme dát vědět, jak jsme dopadli.

Doktor neměl problém mluvit německy či anglicky, udělali rentgen, vysvětlili co se stalo a zamotali nohu do sádry. Načež vzápětí sádru rozstřihli a omotali obvazem, protože noha prý nateče, tak ať ho sádra netísní a můžeme obvaz povolit. Zrentgenovali zda vše v pořádku sedí, vypálili rentgeny na CD, poptali se jak dlouho tady budeme a prý ať přijdeme za týden na kontrolu. Přidali prášky proti bolesti a účet na 600€. Zaplatili jsme a jeli domů.

Doma jsme zavolali na pojišťovnu, kde se trochu divili, že máme přijít na kontrolu, co prý bude kontrolovat, když je to v sádře. Netušíme, ale když to říkal, tak půjdeme. Ještě jednou nám nabídli, že se poohlédnou po středisku, kde hradí péči přímo oni, ale taková ordinace byla o pořádný kus dál a vzhledem k naší spokojenosti s tímto panem doktorem jsme nechtěli nic riskovat.

Za týden jsme dorazili na kontrolu. Zase rentgen, sundání sádry, nandání nové – speciální plastové – kterou už nestřihali a rentgen na kontrolu, zda s ničím nemohli. Plus CD. Za týden se máme zastavit zase. A abychom nezapomněli – váš účet na 500€.

Další týden si to opakujeme, rentgen, noha začíná srůstat, takže sundat sádru, nandat novou jenom pod koleno s epesním vystřihnutím kolem kolena, nad kterým pak doktorka v Česku kroutila hlavou (prý to trochu omezuje hybnost nohy), ještě jeden rentgen, CD a zase účet na 500€. Další týden už odjíždíme, takže sbohem.

Vyplatí pojišťovna něco?

S účty za 1600€ jsem byl celkem zvědav, co na to pojišťovna. Prý jí to mám všechno poslat spolu s lékařskými zprávami, potvrzením, že Kryštof nebyl v zahraničí déle, než je dovolené, a dají vědět.

Řeknu vám u toho malého dítěte doložit, že bylo ve správný čas v Česku, je celkem makačka. Potvrdí to letenka, doktorka, školka. Jeli jsme autem, doktorku neviděli ani nepamatuji, naštěstí se občas objeví ve školce. Takže než někam pojedete, zastavte se u doktorky alespoň kvůli nějaké hlouposti, kterou si zapíše do karty.

Cca do týdne se ozvali, že posílají peníze a ať to správně sroste. A za pár dní přišly koruny na účet. Zda jsme tratili kvůli kurzovému rozdílu jsem už nezjišťoval, v každém případě se zaplatilo pojistné za posledních pár let.

Vystačil bych s modrou kartičkou?

Když už jsem měl tu unikátní příležitost, tak mě napadlo poptat se ve VZP, kolik bych dostal, pokud bych se spoléhal na tu naši modrou kartičku, která platí v celé EU.

Možnosti jsou dvě – buď zažádám podle českých norem a dostanu peníze dost rychle, nebo podle rakouských, oni se poptají v Rakousku, kolik by vyplatili jejich lidem po odečtení všech spoluúčastí, které tam asi mají (zcela určitě se platí případný zásah horské služby) a pak mi to vyplatí také. To celé může klidně trvat půl roku.

Tak jsem se poptal na tu českou variantu a tu mi relativně briskně vyčíslili na cca 3 000Kč – za šest rentgenů, tři ošetření a tři sádry se mi to zdá jako pakatel a jsem moc rád, že jsme to pojištění zaplatili, těch 40 000Kč rozdílu k našim účtům bych nechtěl doplácet ze své kapsy.

Úrazové pojištění

Děti mají úrazové pojistky, stejně jako my. I tady jsem byl zvědavý, zda těch pár set korun ročně co platíme je k něčemu nebo úplně nanic. Zavolal jsem do pojišťovny, prý mám poslat podklady a dají vědět.

Podklady jsem poslal a pak dlouho čekal na závěrečné potvrzení od doktorky, že léčba byla ukončena. Což nakonec nedopadlo ideálně, protože jsme si s paní doktorkou nerozuměli a já přišel pro papír bez Kryštofa a ještě o pár dní později než si představovala, takže musela léčbu oficiálně ukončit dřív, než byla ukončena ve skutečnosti.

V každém případě pojišťovna chvíli počítala a pak poslala cca 16 000Kč, takže tohle pojištění máme také na pár let předplacené.

Závěr je asi jasný – dobrá pojistka se vyplatí a stojí za to, bez ní se vám může dovolená dost prodražit. A já jsem rád za pojištění od AXA.

Leave a Reply