Závody agility

Můj brácha začal před časem hodně fotit, koupil foťák (a v zápětí ho vyměnil za lepší), několik objektivů, věnuje tomu celkem dost času a dokonce mu fotky vycházejí čas od čase v časopise. Asi je zajímavé vědět co fotí – psí závody. My s Janou jsme pro změnu byli zvědaví, jak taková věc vypadá a jestli je to opravdu tak super, aby se tomu hodilo obětovat spousta času.

Takže jsme se dohodli a o uplynulém víkendu na jedny závody také vyrazili. Akce se konala kousek od Prahy ve vile Ginetě v obci Masečín. Pokud hledáte místo, kde strávit víkend v přírodě a krásném prostředí, tak jste tady správně. Místo je krásné, jedná se v podstatě o nově zrekonstruovaný statek, na kterém navíc chovají koně, takže možné jsou nejspíše i projížďky. K tomu okolí plné zeleně a ještě ke všemu tam výborně vaří.

Jak jsme se dozvěděli, tak existuje několik různých typů psích závodů, my jsme se zúčastnili závodů agility. Pokud chcete znít učeně, tak můžete říkat, že psi běhají parkůr a pokud si pod tím, stejně jako my, nic nepředstavujete, tak ti psi prostě běhají po určité dráze, která se po každém kole mění, a zahrnuje kladinu, přeskoky tyčí, průběhy tunely, houpačku, slalom, průskok kruhem a podobně. Psi jsou rozřazeni do několika kategorií, jak výkonnostních tak velikostních. Běhají všichni od nejmenších trpaslíků do kabelky až po krásné velké psy, které jen tak nezašlápnete. A co se výkonnosti týká, tak rozděleni byli do třech kategorií, od těch „nejhorších“, kterých je nejvíc a běhají jednoduchou trať, na které se neztratí, až po ty nejlepší, kdy se na trati občas zamotají páníčci (tedy spíš paninky, chlapů tam moc nebylo) a trať je opravdu plná různých překážek.

Den byl určitě zajímavý, fotky jsou občas hodně hezké, ti psi jsou v pohybu naprosto úžasní, lítají jim uši, chlupy i další věci a když se povede, tak v tom zastaveném pohybu vypadají i paničky opravdu dobře, člověk si vůbec neuvědomí, co vlastně dělá za pohyby. Nicméně ještě musíme vyrazit na další typy závodů, protože tady to bylo „pořád“ to samé, člověk viděl sice různé psy, ale hodně času na té samé dráze. Existují další typy závodů, při kterých se hází létající talíř a oni ho chytají, snad to samé i s míčem. Tam prý každý vymýšlí vlastní uměleckou sestavu a na tom co jsme viděli to vypadá snad ještě lépe.

Pokud máte psa, tak vyražte na cvičák a koukejte ho to taky naučit, podle výrazu některých závodníků je to opravdu dobrá rozcvička minimálně pro člověka, ale pes se určitě také hezky proběhne.

1 komentář

Leave a Reply