Z čeho jsi na tu Salesforce certifikaci studoval?

Salesforce logo Už několik lidí se mě zeptalo a chtělo poradit se zdroji, které je dobré při studiu na Salesforce certifikaci použít. A jejich druhá otázka zněla – kolik času jsi s tím strávil a jak moc to bylo složité?

Jak těžká je certifikace?

Začneme od konce – jak je to těžké?

Hned na úvod je dobré říci, že v tomto asi nejsem typický. Rád vzpomínám na překvapení pracovníka certifikačního centra IBM, když jsem u něj kdysi dělal aktualizační zkoušku. Přišel jsem zpět po deseti minutách a na jeho otázku „co je špatně“ jsem odpověděl – mám hotovo. Když vyjel papír a na něm bylo, že jsem test složil na 100 % tak skoro lehnul.

V případě Salesforce pro mě nejtěžší bylo správně připravit svou pracovní stanici – musíte mít nainstalován jejich program, nesmí vám běžet nic jiného, webkamera musí zabírat vás, váš pracovní stůl a 30cm z každé strany a pár dalších podmínek. Nakonec jsem skončil s kamerou asi tři metry od sebe a na dvou prodlužovacích kabelech. A s notebookem, který leží už tři roky nepoužívaný v šuplíku, protože na tom novém (s 64bit Windows) mi nejela kamera nebo to jejich nebo něco jiného.

Certifikace jako taková (pro ty, kteří zatím žádnou nedělali) je vlastně takový řidičák. A stejně jako u zkoušek na řidičák platí, že správně jsou ty dlouhé odpovědi případně odpovědi, které by byly krásné, kdyby to tak fungovalo. A je dobré se naučit všechna čísla, která můžete. Tady konkrétně:

1.        maximální počet roll-up polí je 10 (i když se to dá vhodnou prosbou na support změnit – to jste nevěděli, co?)

2.        v pohledu můžete specifikovat maximálně 25 filtrovacích podmínek

3.        soubor může mít maximálně 5MB (pokud nejde o Chatter soubor, tam jsou to 2GB)

4.        k vyprázdnění koše dojde za 15 dní

5.        a další limity, které v SF existují

Z čeho studovat?

První co si musíte vzít je Study Guide, kterou najdete na certifikačních stránkách pro vaši vybranou certifikaci. V ní se dozvíte tipy na zdroje, které se dají použít i jaké oblasti v testu očekávat a kolik procent z celkového počtu otázek zabírají. A z toho je jasné, že můžete ošidit ty, které mají 1 % váhu a musíte se vrhnout na ty, které mají váhu víc jak 10 %.

Rozložení otázek v certifikačním testu, zdroj Salesforce Study Guide

Jak už jsem psal, já si vesměs vystačil s on-line kurzem Administration Essentials for New Admins. Výhodou je, že jsem ho měl zdarma, což normální není. Mnoho oblastí pokrytých videi zdarma ale najdete v Training katalogu – přihlašte se tam vaším normálním přihlašovacím jménem a heslem, případně pomocí odkazu Help & Training přímo v horním menu vašeho Salesforce. Pěkný je také videokurz na Skillfeed, ale pozor, že není aktualizován o poslední novinky.

Aktualizace o poslední novinky je problémem také všech dostupných pokusných certifikačních testů. To je nevýhoda uvádění třech nových verzí ročně.

Kromě videí projděte i knihy dostupné v Salesforce nápovědě – Getting Started Implementation Guide, Set Up and Maintaing Your Organization, Security Implementation Guide (jedna z nejlepších oblastí, byť chápu, že ve většině případů nic z toho už neovlivníte) a konečně How to be Successful with Salesforce. A na dohledání konkrétností je help nepřekonatelný.

Nelekněte se, všechny ty knihy jsou dlouhé, ta poslední má několik tisíc stran. Je to díky tomu, že jsou tam vypsány hodnoty všech číselníků, okecán každý prd a většinu těch stránek budete přeskakovat, protože na nich není nic zajímavého. Takže to jde slušně rychle od ruky.

Šáhněte si na to

Konečně je dobré si vše nejenom přečíst, ale zkusit si nastavit, udělat, vyzkoušet. Pokud můžete zkoušejte, pokud nemůžete tak si založte vývojářskou instanci a zkoušejte tam (bude umět vlastně to samé co ta vaše, možná víc).

Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte. Než jsem se pustil do certifikace, tak jsem za sebou měl skoro rok (občasné) práce se Salesforce. A musím přiznat, že až prostudování všech těch výše uvedených materiálů (což byl tak čistý týden práce rozložený do delší doby) mě otevřelo oči k tomu, co vše to může umět a k oblastem, o kterých jsem předtím vůbec netušil a ignoroval je.

No a pak jděte do toho – držím palce. A nezapomeňte, že certifikaci musíte pravidelně obnovovat, jinak o ní přijdete. To jen abyste nezakrněli a moc si neoddychli, až ji uděláte.

Leave a Reply