Warren Buffett and the business of life, Alice Schroeder

Warren Buffett, obálka knihyTrvalo mi neskutečně dlouho se k té knize dokopat. Ještě déle než k Jobsovi. A také jsem ji pořádně dlouho četl. 700 stran a jazyk odpovídající věku dotčeného to nijak neurychlovaly. Tuna anglických slovíček, která jsem v životě neviděl, netypické slovní obraty a spousta odkazů na další zajímavé informace.

Warren Buffett je mnohými přezdíván věštec z Omahy. Hlavní podíl na tom podle všeho má dosahované zhodnocení jeho majetku ve výši 21 % ročně za posledních 35 let.

Po přečtení knihy bych ho ale klidně přezdíval také buran z Omahy. Člověk, který i na slavnostních večeřích odmítá jíst cokoliv jiného než hamburger a hranolky, musí mít neskutečně vysoké sebevědomí, aby ustál pohledy ostatních. A podobného „buranského“ chování najdeme v jeho životě víc.

Vzpomínky na mládí

Statistika byla jeho zálibou. Překvapivě si ale také „vydělával“ krádežemi a bylo mu v podstatě jedno, co z toho obchodu krade.

Opravdu – tedy v tom obecně vnímaném smyslu – si přivydělával rozvozem novin a díky statistice si dokázal dobře spočítat tu nejlepší oblast, kde se mu bude vydělávat nejlépe. A také v těch svých 14 letech zvládl remarketing a aktivně oslovoval zákazníky, kterým se blížil konec předplatného. Další peníze získané za prodej.

Až vydělal svých prvních 2 000 dolarů. Původně jsem pokrčil rameny. Když jsem se o pár řádek dál dočetl, že si za 1 200 dolarů koupil farmu, už mě to zaujalo víc. Když jsem zjistil, že měla 40 akrů, tak jsem si říkal „a sakra, to bylo celkem dost peněz“. Pronajal ji farmáři a o zisk se podělili.

Zakládá fond

Okolo investic a financí se ochomýtal odmalička, stejně jako jeho otec. Prodával investice, ale mrzelo ho, že jsou z toho jednorázové provize, chyběl mu pravidelný příjem a nevyhovovalo mu, že by měl lidem radit aby prodávali a kupovali něco jiného jenom proto, aby vydělal.

Ve svých 26 letech založil fond pro prvních pár pozvaných a svou odměnu odvodil od zhodnocení fondu. Sympaťák. Zaujalo mě na tom, že do fondu vložil jenom 100$ a zbytek svých peněz si spravoval bokem. Důvod byl jediný (byť úsměvný) – opticky tím pro sebe dosáhl vyššího zhodnocení. Vklad 100$ plus odměna ze zisku za první rok pár tisíc dolarů = velmi slušné (optické) zhodnocení.

I was at my best at giving financial advice when I was twenty-one years old and people weren’t listening to me. I could have gotten up there and said the most brilliant things and not very much attention would have been paid to me. And now I can say the dumbest things in the world and a fair number of people will think there’s some great hidden meaning to it or something.

Že je následovníkem Benjamina Grahama a vyznává hodnotové investování jste asi slyšeli. Ale až poté co jsem přečetl Inteligentního investora mi došlo, že sice sdílejí stejné myšlenky, ale Graham by do Buffettovy společnosti asi neinvestoval – nevyplácí totiž dividendy. A to je zase celý Buffett – spočítal si, že dokáže peníze zhodnotit lépe než ostatní, takže nedává smysl vyplácet podílníkům dividendy (a danit je), ale je lepší ty peníze zapojit do dalšího vydělávání a díky tomu vydělávat ještě víc.

Na Grahamovi, Buffettovi (minimálně ze začátku) a vůbec hodnotovém investování je zajímavé, že se na firmu primárně koukají jako na mrtvou věc. Kdybych to teď prodal, tak jakou by měla hodnotu? Vůbec neuvažují o plánech do budoucna, rozjetých projektech, potenciálu. Což Buffetta také začalo postupem času trochu brzdit.

Warren, if you’re looking for a gold needle in a haystack of gold, it’s not better to find the gold needle.

Berkshire Hathaway

Buffett = Berkshire Hathaway. Poté, co rozjel několik fondů pro různé investory, tak to zase celé zavřel a koupil Berkshire Hathaway. Textilku, která ale měla hodně peněz. A za ně kupoval další a další firmy a za peníze těch firem další a další. Takže vlastně těch svých peněz nepotřeboval tak moc, stačilo mu získat kontrolu ve firmě s hodně penězi a ideálně vysokými příjmy a mohl vyrazit na další nákupy.

Mě na tom přijde nejzajímavější to, že se nejedná o fond. Jedná se o firmu, která je obchodovaná na burze a která vlastní další firmy. Její hodnota ale nevychází úplně z hodnoty těch firem, ale je tam (velký) příplatek za Buffetta. Respektive ten příplatek se v průběhu let mění, někdy nebyl žádný, někdy záporný, někdy velký. Takže nedává úplně smysl kupovat to samé co on, protože tím nedosáhnete stejného zisku.

Když byly akcie po mnoha letech už moc drahé, tak neudělal jejich rozdělení (jako se běžně dělá), protože takovou věc neuznává, ale vydal raději druhou řadu akcií. Současně nedoporučil jejich koupi a přesto je lidé kupovali a kupují. Toto mu umožnilo dostat další peníze do firmy, které mohl investovat.

Protože se nejedná o fond, ale o firmu, tak když ty akcie koupíte tak vlastně nepřidáváte Buffettovi další peníze, které by mohl použít na investice. Jenom si kupujete podíl na celém tom byznysu, což je velký rozdíl oproti běžným podílovým fondům, se kterými se dost často srovnává. Přemýšlím, jestli něco podobného udělá Janeček nebo další miliardáři 🙂

He placed his first order for Berkshire Hathaway on December 12, 1962, for two thousand shares at $7.50 a share, paying the broker a $20 commission.

2000 akcí za 7,5$ kus = 15 000$. Provize pro brokera 20$. BrokerJet po vás bude dneska chtít 21,25$ za nákup ve stejném objemu (+5$ za telefonický pokyn). Tehdy to vyřizovali telefonicky a měli s tím další slušnou manuální práci, dneska to proteče systémy automaticky. Moc se nám to nezlevnilo.

Korea

Buffett byl vždy odpůrcem počítačů, ale nakonec jim podlehl. Tedy hlavně proto, aby mohl hrát svůj oblíbený bridge.

Nicméně v roce 2004 se začal poohlížet po dalších možnostech investování a zaujala ho Korea. Od svého brokera si vyžádal „katalog“ korejských akcií, porozuměl mu a začal listovat a hledat společnosti, do kterých by mohl investovat.

Wow, před deseti lety, kdy už počítač sám ovládal a kdy to nebylo nic mimořádného, stejně raději listuje papírem a hledá firmy, které splňují jeho kritéria. Že to neprohnal nějakým vyhledávačem.

Slušné výdělky

Peníze dělají peníze, někdy tempem, že to až nechápu. V době finanční krize v roce 2009 podal nabídku na koupi Constellation za cenu 4,7 miliardy dolarů. Další miliardu jim půjčil na 14 % úrok a dohodl pokuty za zrušení obchodu. Beru.

O pár měsíců později dostala Constellation lepší nabídku, takže tuto odmítla, zaplatila 175 milionů dolarů pokutu a 917 milionů dolarů úroků z půjčky. Vydělat 100 % za pár měsíců je pěkný výsledek, člověk ta čísla až nechápe. Respektive 100 % mě nepřekvapuje, to se také občas povede, ale ta absolutní hodnota je slušná.

Ženy, ženy, ženy

Zajímavé je, jak mají ti miliardáři stejné zvyky. Graham ženu a „oficiální“ milenku, Buffett měl také dvě ženy. Karel Janeček si víc žen také užívá.

Přináší to bohatství nebo naopak tato vlastnost přivádí bohatství? Nebo se jenom nebojí oficiálně přiznat to, co normálně funguje potajmu?

Charita

Buffett a charita moc nešlo dohromady, na to byla spíš jeho žena. Nakonec se ale odhodlal i on a většinu majetku převedl a dále převede na charitu. Líbil se mi ale jeho postřeh:

I love it, when I’m around the country club, and I hear people talk about the debilitating aspects of a welfare cycle, where some woman has a child at seventeen, and she gets food stamps, and we’re perpetuating a cycle of dependency. And these same people are aleaving their kids a lifetime supply of food stamps and beyond. But instead of having a welfare officer, they gave a trust fund officer. And instead of having food stamps, they have stocks and bonds that pay dividends.

Berkshire Hathaway také podporovala pro-choice organizace, tedy takové, které lidem vysvětlují, že si mohou vybrat, zda děti budou mít nebo ne. Po mohutném protestu a bojkotu vyvolaném lidmi neschvalujícími potraty je nicméně podporovat přestala. Koukám, extrémisti jsou všude. Kdyby to ale bylo opačně, tak bych to chápal víc.

Průšvihy

Buffett rád pojišťovny, což je dáno jeho zálibou ve statistice. Ale vždy se to nepodaří. Jako třeba v případě, kdy pojistili dostatečnou návštěvnost filmu, aniž by věděli o čem bude nebo kdo v něm bude hrát. Že se pojišťují ruce, nohy a další věci jsem věděl. Ale že si je možné pojistit neúspěch filmu, to tedy mrkám.

Všichni mu také vyčítali, že se vyhnul investicím do technologickým firem v době, kdy rostly do nebes a ještě výš. Dokonce ho chtěli odvolat, což muselo být pro někoho, kdo nechtěl investorům vůbec ukazovat co koupil za společnosti a proč, docela těžko zkousnutelné.

Jeho úspěch ale přivedl k průšvihu i jiné lidi. Když podal nabídku na převzetí jedné z firem, konkurence celý obchod zažalovala. Protože když Buffett nakupuje, tak si hlídá svůj margin of safety, takže jeho nabídka je nutně podhodnocená a management společnosti ji nesmí přijmout. Tehdy na to bohužel dojeli.

Pro Buffetta osobně se postupem času stalo průšvihem jeho členství v představenstvech společností. Jednoduše proto, protože se ukázalo, že mají moc svázané ruce a management si stejně může dělat co chce. Bohužel, okolí vidělo, že to Warren moc neohlídal.

Pěkné čtení

Bylo to dlouhé čtení, ale bylo to fajn. Zajímavé náhledy, neuvěřitelné příběhy, člověk neskutečně zaměřený na cíl.

The snowball just happens if you’re in the right kind of snow, and that’s what happened with me. I don’t just mean compounding money either. It’s in terms of understanding the world and what kind of friends you accumulate. You go to select over time, and you’ve got to be the kind of person that the snow wants to attach itself to. You’ve got to be your own wet snow, in effect. You’d better be picking up snow as you go along, because you’re not going to be getting back up to the top of the hill again. That’s the way life works.

Kde koupit

V angličtině na Amazonu, v češtině to mají na Martinusu bohužel vyprodáno.

Leave a Reply