Vyplatilo se nám zateplení?

V roce 2012 jsme zateplili dům s velkou otázkou, jestli se to vyplatí. Teď za sebou máme první celý rok a dá se začít hodnotit. Vyplatilo se nebo ne?

Určitě vyplatilo, pokud to beru z pohledu tepelné pohody. V bytě je tepleji, od stěn nesálá zima (dřív jsme museli mít gauč kus od stěny, aby nám nebyla zima) a topení většinu času nezapíná, protože vlastní přítomnost, vaření, pečení případně zasvícení slunce stačí na to, aby tam bylo 22 – 23 °C.

Pokud to beru z pohledu peněz je to větší otázka. Za loňský rok jsme na teplu zaplatili o 100 000Kč méně než roky předtím. Zatímco dřív jsme spotřebovali ročně cca 600GJ tepla, loni to bylo jenom 270GJ. Je férové říct, že poté co vyměnili okna poslední 3 vlastníci – ze šestnácti – tak spotřeba tepla také klesla o 100GJ. Nebo možná byl jenom výjimečně teplý rok (což ze statistik úplně nevypadá).

Vývoj výdajů na teplo

Proti úsporám jsou náklady. Celá realizace stála něco přes dva miliony, kus toho je na úvěr, takže to bude stát ještě o úroky víc.

Na druhou stranu to asi nejde brát tak, že nás tolik stálo zateplení, protože kus těch nákladů bychom někdy museli vynaložit i na renovaci domu – některé balkony opadávaly, omítka byla na mnoha místech pořádně popraskaná a další a další drobnosti.

Vlastní nalepení izolantu stálo řádově sedmset tisíc, izolace střechy dalších dvěstě tisíc. K tomu omítky, které by se musely renovovat stejně. U střechy jsme si zaplatili dalších 300 000,- za vlastní střechu, které nebyly úplně nutné – kdybychom před těmi skoro deseti lety, co jsme ji dělali novou, ji rovnou nechali zateplit. Nová dlažba na balkonech asi taky nebyla úplně nutná, zase na druhou stranu chápu, že stavební firma jinak odmítá převzít odpovědnost za to, že tam nebude zatýkat.

Suma sumárum

Suma sumárum to nebylo levné, deset let se to bude určitě vracet, spíš déle. Závisí i na tom jak moc bude zdražovat teplo a jak moc si vlastníci zvyknou na to, že pro dosažení stejné tepelné pohody stačí topit méně, protože od stěn nejde taková zima. Kus věcí bychom museli dělat stejně, kus věcí jsme mohli udělat před lety a tím ušetřit.

Ale podle mého to stálo za to, dům vypadá (opět) krásně a vevnitř je tepleji než dřív.

2 komentáře

    • Nevyužili, respektive když jsme zateplovali tak dotace nebyly. Dostali jsme malé zvýhodnění na úvěr od ČSOB a tím to končilo. Zas na druhou stranu jsme ušetřili papírování a zbytečné dokumenty, které by byly třeba pouze pro dotace – třeba projekt by prý byl o pár (desítek) tisíc dražší.

Leave a Reply