Výměna vodoměrů

Jedna věc je na vedení SVJ skvělá – stanete se brzy expertem na tunu různých věcí. Aktuálně tak vím v podstatě všechno o vodoměrech.

Vodoměry jsou tzv. stanovená měřidla a jako taková se musí každých pět let cejchovat (dřív to bylo 4 roky pro vodoměry na teplou vodu a 6 let pro studenou). Když to neuděláte tak riskujete pokutu do 1 milionu Kč a současně vám mohou vlastníci vyúčtování snadno odmítnout, protože cejch vodoměrů, na základě kterých se rozúčtovává, je neplatný.

Takže jsme měnili, protože zákon je zákon. A přitom jsem studoval, hledal a porovnával.

Nový či repasovaný

Repasované vodoměry stojí zlomek ceny těch nových. Prý jsou také cejchované (tvrdí ti, kteří je dodávají), ale prý se s nimi nic nedělá a tak jak se od jedněch vykoupí tak se druhým prodají, protože náhradní díly se nevyrábí (tvrdí ti, co dodávají jenom nové).

No, měníme jednou za pět let a to sneseme klidně ty nové. Jistota je jistota, navíc na to dávají záruku na celých pět let, což se hodí – při poslední výměně nám tuším dva přestaly měřit, takže jsme je rádi vyměnili.

Horizontálně či vertikálně

Skoro bych řekl standardně se vodoměry montují svisle. Zabere to totiž méně místa, kdyby se montovaly vodorovně, tak se musí montovat ciferníky nahoru, takže v té šachtě musíte mít spoustu místa, abyste mohli čísílka odečítat (pokud nemáte radiové odečty).

Hloupé je, že svisle namontovaný vodoměr má přibližně poloviční přesnost oproti tomu vodorovně montovanému a také rozjezdový průtok (od kterého se točí) je výrazně vyšší. Nebavíme se o tom, že nepozná kapání kohoutku, on mnohdy nepozná ani opravdu slabý průtok. Takže pořádně utáhnout přítok do nádržky na WC a splachuji zadarmo.

K tomu se připojují různé třídy přesnosti (A, B, C) a konkurenční boj zase tvrdí, že sice všichni jsou podle testů v té samé třídě, ale ve skutečnosti právě oni, jsou přesnější než ti jiní.

Jenže přemontovat všechny vodoměry vodorovně je v podstatě nemožné, v těch šachtách není dost místa.

Suchoběžný či mokroběžný

Suchoběžné se dají ovlivnit magnetem (vždy, záleží jenom na jeho síle), mokroběžné mohou mít zase špatně utěsněný ciferník a nic na něm nepřečtete. Vražením drátu dovnitř můžete zastavit vrtulku u obou, takže proto se tam montují zpětné klapky, aby to nešlo. Ach jak jsou ti lidé vynalézaví jenom aby nemuseli platit za vodu.

Mokroběžný je bohužel dvakrát a víckrát tak drahý. Budeme vlastníkům věřit, za ty peníze to nestojí.

Mechanické či s radiovým přenosem

Všechny jsou mechanické (i ty elektronické), jenom to může mít zabudovaný modul pro radiový přenos, abyste nemuseli navštívit každý byt a odečítat to ručně.

U měření topení to tak máme, těch topení je hodně. Ale odečíst dva vodoměry v každém bytě jednou ročně před svátky není tak hrozné. Navíc je to alespoň důvod k návštěvě a popřání krásných svátků.

Současně také možnost alespoň zběžně zkontrolovat stupačkovou šachtu, ideálně kouknout dolů i nahoru, abych zjistil, zda si tam někdo nenamontoval další přípojku na vodu, která je mimo vodoměr. To fakt ti lidi dělají?

Garance negarance

Domovní vodoměr je přesnější než ty bytové, navíc je skrz něj v podstatě vždy vyšší průtok. Rozdíl 20 % mezi náměrem bytových vodoměrů a tím domovním je tak prý naprosto normální.

To je mazec, při takovém rozdílu reklamujeme ten domovní a zatím vždy zjistili, že je vadný a část peněz nám vrátili. Ale je tu Maddalena s jejich neovlivnitelným vodoměrem, kdy garantují snížení rozdílu nebo vrací peníze. To zní jako férová nabídka, dokud se nezačtete do podrobností.

Maddalena tvrdí, že dokáže rozdíly stáhnout na 3 – 5 %. Reference, které posílají a které to „prokazují“ ovšem tvrdí, že nyní ten rozdíl klesl na cca 8 %. To už není tak úžasné.

Buď Vám snížíme rozdíly oproti fakturačnímu vodoměru nebo Vám vrátíme peníze na Váš účet SVJ!

Vracení peněz znamená, že vám vrátí část nákladů na pořízení vodoměrů a tato část nemá vůbec nic společného s rozdílem ceny mezi jejich vodoměrem (cca 1 000Kč) a běžnou cenou jiných mokroběžných vodoměrů (cca 600Kč). Vrátí vám tak polovinu toho rozdílu, vůbec ne celou částku. A už vůbec ne rozdíl mezi jejich cenou a cenou běžných suchoběžných vodoměrů (ale to se přeci nedá srovnávat, víme?).

Garantujeme snížení rozdílů potom znamená, že dojde k libovolně velkému snížení rozdílu. Takže žádná garance, že rozdíl bude maximálně 5 %, kdepak. Pokud nyní máte rozdíly 20 % a po výměně to bude 19 % tak je garance splněná a na vrácení peněz můžete zapomenout.

Tudy cesta také nevede, zaplatit za vodoměr 300Kč (suchoběžný) nebo 1 000Kč (Maddalena) je tak velký rozdíl, že se vyplatí zaplatit méně a případně ten rozdíl mezi bytovými a domovním vodoměrem hradit z ušetřených peněz.

Reklamace vyúčtování

Mít v domě více bytů a díky tomu znát součet jednotlivých náměrů je fajn. Víte tak, alespoň orientačně, kolik by měl naměřit ten domovní vodoměr.

My každý rok odebereme řádově 800m3 vody, takže když nám loni Veolia naúčtovala 1 000m3, tak jsme se ozvali. Vodoměr odvezli, přeměřili a zjistili, že opravdu měřil špatně. Cirka o 30 %.

Reklamace uznána, přepočítali spotřebu podle předchozího srovnatelného období a z těch 200m3, které nám účtovali „navíc“ nám vrátili peníze za 29m3. Protože to přeci v souladu se zákonem přepočetli a nikoho nezajímá, že jsme loni zateplovali (takže jsme spotřebovali asi 150m3 navíc oproti jiným letům), ani že nás letos v domě bydlí méně (takže můžeme mít nižší spotřebu). Zákon je zákon a ten se s nikým nemaže.

Představa, že bydlím v domku a mám jenom ten vodoměr od vodáren, který celých pět let měří o třetinu víc … to už se vyplatí si nechat za něj nainstalovat dodatečný vlastní vodoměr a dívat se, jak moc se jejich náměry shodují. Jasně, vždycky může špatně měřit ten váš, ale jistá kontrola to je.

6 komentáře

  1. … na netu si každý dnes může psát co chce, jak je vidět. Já jen, že jako předseda výboru SVJ jsme měli rozdíl 35% a protože umím počítat tak vím, že každých 10% rozdíllu je u nás cca 8 Kč a moje spotřeba v bytě je cca 100m3 ročně, tak to pro mě znamená, že je to 8 Kč (to je 10% z 80Kč)x100m3=800 Kč ročně! My jsme zvolili Maddalenu a nemohu proto souhlasit s Vaši laickým názorem bez počítání.
    Raději dám o 700 Kč víc za vodoměry po dobu 5 let než abych platil každý rok zbytečně minimálně 800 Kč navíc za neměřená místa, wc, pomalé napouštení jak popisujete.
    A to ještě my teď máme rozdíl 6 % s vodoměry maddalena takže 29% je matematicky můj přínos je cca 2 400 Kč rok, prostě tyhle peníze neplatím za někoho jiného.
    Chápu, že každý výrobek si najde spotřebitele, jen si každý musí najít cestičku.
    Jo a to rozmezí rozdílu, jak píšete, je logicky dáno počtem bytů. Pokud má objekt 24 bytů nebo 112 bytů, tak počet měřidel má vliv na rozmezí rozdílu. A ta garance? Kdo jiný na trhu Vám umí snížit rozdíl třeba jen o 1% a garantuje Vám penězi?…Nikdo! A ten kdo to dělá, tak proto že má výsledky, přece.
    Jsem technik a nic neprosazuji a nic nehaním, jde mi jen o přínos a moje, opakuji moje peníze. Hezký den

    • Každý to má jinak, na tom není nic špatného.
      Průměrná spotřeba u nás je cca 30m3 na byt, takže pak ty počty vychází také jinak. A pokud by ušetřili jediné procento (což je pro vás 80Kč ročně) tak nevím, jak si odůvodníte, že jste za ně zaplatil o 700Kč víc než za ty obyčejné.

  2. A co takhle vodoměry Kamstrup s ultrazvukovým měřením a s dálkovým odečtem. Jistě stojí balík (2tisíce a nějaké drobné), ale změří i kapající kohoutek a tekoucí záchod. A u měřidel patří do kategorie A, takže je přesnější než ty domovní od vodáren (máme celkem 4 a jestli je sekera 30%) tak to hodí docela slušnou částku ve prospěch vodáren.

  3. Dobrý den, rád bych věděl kde jste vyčetl že za opožděnou výměnu vodoměru je možno udělit pokutu
    až 1 mil korun. Kdo by mi ji jako dal, když jsem minule vyměnil vodoměry na SUV o  rok později. Máme v domě 4 byty a nikdo z nájemníků se o tuto povinnost nezajímá. Rozdíl mezi namerem veolie a našimi vodoměry je asi 6%,tak to neřešíme. Děkuji

Leave a Reply