UniCredit Bank World Basket 2019 – garance, která se vyplatí

Logo Partners Partners si na mě čas od času vzpomenou a pošlou investiční nabídku, které se prostě „nedá odolat“. Jako třeba nyní.

Strukturovaný dluhopis UniCredit Bank, který:

  • nabízí potenciál zajímavého zhodnocení (až 50 % za 5,5 roku)
  • 100 % garance vložených peněz
  • bez poplatků a měnového rizika
  • lze prodat i před splatností za aktuální tržní cenu
  • investuje do 9 špičkových akcií, které mají všechny doporučení analytiků k nákupu

Leták si pročtěte sami, vypadá to jako špička. Pak si pročtěte prospekt, to je zajímavější čtení.

Věc první – potenciál zhodnotit až o 50 %. Výpočet zhodnocení je jednoduchý (každý půlrok se bere akcie, která od data upsání dluhopisu zhodnotila nejvíc a ta se z dalšího počítání vyřadí). Když nad tím člověk zapřemýšlí tak zjistí, že by postupně všechny akcie musely posílit minimálně o 50 %, aby dluhopis těch 50 % vyplatil. Započítání výkonu akcie směrem nahoru je totiž omezeno na 50 %, dolů omezené není (což vlastně nevadí, protože vám garantují, že dostanete to, co jste vložili). A když na některé ty akcie kouknete, tak jdou viditelně do strany a aby udělaly těch 50 % tak by musel nastat zázrak.

„Lze prodat i před splatností“ – prospekt vůbec neřeší, jak by se v takovém případě vypočítala tržní cena, hned v úvodu píše „Vlastníci Dluhopisů mohou za určitých podmínek žádat jejich předčasné splacení. Emitent může Dluhopisy kdykoliv odkupovat na trhu nebo jiným způsobem za jakoukoli cenu.“ (takže pokud Emitent bude chtít tak to koupí, ale negarantuje) a pak kdesi vzadu, kam už snad nedočtete tvrdí „Vlastník Dluhopisu není oprávněn požádat o předčasné splacení Dluhopisů přede Dnem konečné splatnosti dluhopisů“ – samozřejmě s výjimkou krachu Emitenta a podobných mimořádných podmínek.

„Investuje do akcií, která mají doporučení analytiků k nákupu“ – snad vždycky se najde analytik, který bude akcie doporučovat ke koupi, skoro bych se obával, že by museli hodně hledat, aby takovou akcii nenašli.

Má to potenciál?

Zkusil jsem si udělat simulaci, kdyby dluhopis vydali před 6 roky. V tu chvíli by vám nyní vyplatili těch vašich garantových 100 %, přestože trhy v podstatě pořád rostly – v době úpisu (rok 2007) totiž byly dost nahoře a pak se vydaly strmým pádem dolů. Od té doby sice ty nejlepší opravdu zhodnotily, ale ty zbývající to zase krásně stáhly do mínusu.

Osobně nevěřím, že před sebou máme dalších 5 let růstu, ale obávám se, že přijde nějaká korekce (byla v roce 2008/09, 2002/03 i 1998). Jakmile akcie popadnou pod dnešní hodnotu, tak jde dluhopis do mínusu a vydělávat začne až se dostanou zase nahoru. A výrazně méně, než se čekalo.

Pokud  ale potřebujete někam dát peníze a za 5,5 roku jich 100 % dostat zpátky, pak určitě zajímavá šance. A pospěšte si, upisuje se do 28. listopadu 2013.

Leave a Reply