TravelBible – cestuj!

Kniha o cestování, kterou napsali Matouš Vinš a Petr Novák. Ultimátní příručka jak cestovat levně po světě, která logicky navazuje na kurzy Travelhacking: Jak na nízkonákladové cestování kolem světaDobrodruhem na plný úvazek. Kniha, kterou by měli zařadit do povinné literatury už dětem na prvním stupni. Alespoň bychom pak nebyli všichni takoví zaprdlí.

Před cestou

Tohle je ze začátku typicky motivační kapitola. O tom, že získáte pravdivější pohled na svět, že se naučíte zodpovědnosti a pokoře, že budete snáze vnímat nové výzvy a zjistíte, co v životě chcete. Tuhle kapitolu by měli číst i všichni personalisté, aby si dokázali představit, jak moc člověka mohl pobyt v zahraničí změnit a že 90 % věcí, které mu slibují, ho naprosto nezajímají.

Chceme, aby čtenáři přestali jen snít a skutečně vyrazili do zemí, které je nejvíc lákají. Travel Bible pomůže nejen zkušeným cestovatelům, kteří v ní najdou spoustu nových triků a vychytávek, ale i úplným začátečníkům.

Že to není o penězích, že nemusíte mít strach, že není potřeba být mladý nebo se bát, že máte děti a hypotéku. To se všechno poddá.

Jak ušetřit, co kde zjistit, co kde prodat, jak si přivydělat nebo sehnat sponsory. Co zařídit před odjezdem. Samozřejmě jak najít levné letenky (mimochodem jeden z nejčtenějších článků na mém blogu, který ten návod dává hodně podobně jako v knize).

Na cestě

Jak ušetřit na cestě už je logické pokračování. Jízdenky na městskou, turistické a slevové karty, jíst tam kde domorodci, stopování, couchsurfing, slepé a reverzní aukce na hotely nebo hlídání domů. Překvapivě 🙂 tam nezmiňují Wild Camping Tips, který se vám může hodit, pokud chcete spát v přírodě.

Překvapivě je tady také ale luxus, luxus a luxus – třeba jak letět privátním letadlem za hubičku.

Zmíní digitální nomádství a na co si dát pozor, případně jak donutit šéfa, aby vám na něco takového kývnul.

Po cestě

Na tuhle kapitolu jsem se těšil nejvíc – jak zpeněžit ty zážitky z cest. Po návratu ze Zélandu jsme psali všude možně i dali sestřih do Objektivu na České televizi, ale že by nás to uživilo, to bohužel ne.

Tipů tady zaznělo celkem dost, ale bohužel také informace o tom, jaké ceny za to můžete čekat. Na uživení to podle všeho není 🙁 Leda opravdu přepnout do té angličtiny, aby člověk měl šanci získat násobky čtenářů a pak už by to mohlo být veselejší.

Nechcete knihu kupovat?

Ta kniha je nabitá informacemi od začátku až do konce. Vlastně jich je skoro až moc, většinu určitě najdete kdekoliv na internetu, ale tady to má tu ohromnou výhodu, že je to všechno na jednom místě.

Vydáním knihy ale kluci nezakrněli, ale pěkně aktualizují blog a také VIP členskou skupinu na Facebooku, kde to pořádně žije a poradí vám tam nejen oni, ale i ostatní cestovatelé.

Nedostatky

Drobné nedostatky se najdou, jako asi všude. Nejvíc mi vadilo (na Kindle), že nejsou pořádně udělané kapitoly, po kterých by se dalo rychle skákat všemi směry. Jsou totiž jenom tři, podle těch hlavních oblastí knihy, a pak už musíte listovat.

Druhým nedostatkem jsou odkazy. Jsou uvedeny všude, kde je potřeba, ale někdy jenom jako aktivní odkaz (což je na Kindle pěkná pruda otevírat), někdy jako vypsaný odkaz (super!) a někdy kombinace obojího, což je fajn, ale vypadá to divně. Takže v příští verzi sjednotit 🙂

Kde ji koupit

Přeci na jejich stránkách. Elektronicky za 390Kč nebo papírově za 590Kč (to zahrnuje i elektronickou verzi). K obojímu přibalují roční VIP členství a tunu bonusů.

Podle mého není moc o čem uvažovat. Vlastně je – protože vás ta kniha změní. Budete chtít vypadnout a cestovat. A poté budete přemýšlet, proč být zase zavření v práci každý den od devíti do pěti

Leave a Reply