Technologie? O té to přeci není

Vždycky mě dokáží pobavit výlevy lidí, kteří tvrdí – tato technologie je lepší, tahle za nic nestojí a podobně. V poslední době jsem takových výkřiků zase pár nastřádal a chci říct jediné – uvědomte si, že to není o technologii, že je to o lidech.

Any sufficiently shitty technology is indistinguishable from PHP

Not useful, zero points again

Haleluja .. Lotus Notes goes away long live Outlook 2013! Now that made my work day!

When I browse our sharepoint I have a feeling of a Document Graveyard - dead content and no people. IBM Connections make a big difference

Je to o implementaci dané věci, o nastavení a hlavně – o vyškolení a motivaci lidí! Krásně to napsal Martin Couf:

Opět se potvrdilo, že neproškolený uživatel = nespokojený uživatel. Hodinový workshop na téma 'hledání v Lotus Notes' a je po nenávisti k LN

Jsou různé stránky, primárně jsem našel ty, kde si lidé stěžují na IBM Lotus Notes nebo Microsoft Outlook. A pak se opravdu ukáže, že ty lidi stačí vyškolit nebo že používají (typické zvláště u nenávisti k LN) deset let starou verzi, protože na novější se nemigrovalo. Že jim nikdo nevysvětlil, proč by něco měli používat případně že ten standardní vzhled je natolik nepoužitelný, že to používat nechtějí/neumí (to je zase typické pro ta dokumentová úložiště).

Viděl jsem krásné stránky běžící nad Microsoft Sharepoint, viděl jsem ošklivé stránky běžící nad IBM Connections (mimochodem jak dlouho vám bude trvat, než si všimnete na stránkách nějaké nové informace?) a opačně také.

Jen 5% společností s MS Exchange přešlo na verzi 2013. 50% upgrade neplánuje a zbytek váhá. Zajímavé srovnání s adoption rates Domina 8.5/9

O čem vypovídá, kolik lidí používá novou verzi, kde se ta čísla berou? Napadá mě hned několik úhlů, jak se na ta čísla dívat:

  • předchozí verze umí vše potřebné, není důvod migrovat
  • nová verze není úplně dokonalá, raději počkáme
  • nejsou peníze

U Domino serveru „je jasné“, že lidi budou migrovat – až poslední verze umí přeposílat kalendářové pozvánky dalším lidem. U Salesforce je 100 % uživatelů na poslední verzi.

Navíc není jasné, kde se ta čísla o počtu zmigrovaných zákazníků berou. Pamatuji dobu, kdy IBM tvrdila, že na verzi 5 už nikdo není a já znal zákazníky, kteří nešli výš.

Zajímavá je i otázka jak je to s certifikací lidí na novou verzi – u Salesforce nemáte šanci obhájit certifikaci, pokud pravidelně neděláte další testy (dva každý rok), u Microsoftu platila certifikace tuším dva roky, u IBM dokud nevyřadí příslušnou verzi. Takže co vlastně certifikace expertů dokazuje?

Technologie jsou v tom nevinně

Technologie za to nemohou, mohou za to vždy lidé. Tak si to pamatujte a až příště budete chtít začít nadávat, tak se raději zamyslete, komu říct, aby to udělal lepší a funkčnější.

Leave a Reply