SuperKancelář v podání Microsoftu

Tak se mi poštěstilo se minulý týden zúčastnit akce Microsoftu s názvem SuperKancelář. Na akci (která byla snad i loni) se prezentují produkty Microsoftu a jak se díky nim daří řešit spoustu problémů, které střední a větši firmy (prezentující se domníval, že „minimální“ vhodná velikost firmy je 70 lidí) trápí. A musím říci, že prezentace se jim daří, osobně bych to hnedle koupil a tak mě celkem překvapilo, že nemají řádově vyčíslené náklady kolik by to mohlo firmu stát. Chápu, že každá firma je specifická co se týká licenčních modelů, ale nějaké číslo mít mohli.

Po příchodu na Microsoft se člověk ocitl v místnosti plné super technických hraček – velké placaté monitory, kamery pro 360 stupňů snímání (při kterém navíc zaměřuje aktuálně mluvícího člověka – jasně, když se překřikují tak to úplně nefunguje), velká kopírovací a skenovací mašina a další a další hračičky.

Člověk se bohužel musel rozesmát už při spuštění prezentace – v nadpisu se jasně skvělo „Microsoft SharePoint Sever“ (ano, Microsoft míří na sever). Trochu to zarazí, zvláště když tu samou prezentaci pouští dvakrát týdně, ale vzhledem k tomu, že se to objevilo ještě párkrát na dalších slidech, tak asi zafungovaly automatické opravy ve verzi 2007.

Dozvěděli jsme se, že správa systémů se pomalu ale jistě přenáší opět směrem ke koncovému uživateli, který tak nastavuje třeba práva na týmové prostory (tedy něco normálního v Quickru) a za sebou má samozřejmě meze, za které nemůže.

Hezké bylo povídání o tom, jak se dokumenty zpřístupňují různým lidem díky jejich cílení na různé skupiny (právní/obchod/…) – něco co je dle mého relativně normální. Ale pak se dozvíte, že tohle cílení se dá řídit pomocí metadat (která uživatelé zadávají v rámci pořizování dokumentů) a tedy si můžete nechat snadno vyjet veškeré nabídky na produkt XY nad určitou cenovou úroveň. To mi znělo celkem pěkně. Obecně metadata celkem dotáhli, dají se nadefinovat povinné, „formulář“ pro jejich zadávání se dá vytvořit v InfoPath a může tedy vypadat dost hezky a navíc to uživatele celou dobu (ve verzi 2007 alespoň) upozorňuje, že je musí vyplnit. MS myšlenka použít Office jako klientský nástroj se mi začíná hodně líbit, uživatel to zná, občas to po něm bude chtít vyplnit nějaká pole navíc (ještě se k nim snadno dostane = nemusí toho moc umět) a díky tomu může pořizovat data, která budou dalším lidem k užitku.

Všechno se (samozřejmě) může synchronizovat s Outlookem. Říkáte si proč ne a pak vám v Outlooku otevřou kalendáře z MOSS či WSS a umožní vám do těchto kalendářů zapsat přímo z Outlooku. Bože, proč to Quickr nemá, proč umí jenom posílat pozvánky, ale nemůžete se do něj podívat jinak než přes web?

Co mě zaujalo byla informace o OpenXML, které je prý méně datově náročné než stávající formát, takže (s trochou přehánění) prý dokumenty v novém formátu mohou zabírat třeba 50% místa stávajících dokumentů. K tomu se zmínila i možnost vytvořit na MOSS (Microsoft Office SharePoint Server) „handler“, který online zkonvertuje soubor z jednoho formátu do druhého. To se mi dost líbilo, stačilo v adresním řádku připsat za adresu jinou koncovku a došlo ke konverzi.

Krásná byla ukázka návrhu formulářů – v InfoPath si člověk navrhne formulář (připomíná to trochu Domino Designera), který vypublikuje na server (je jedno zda WSS nebo MOSS) a lidé ho vyplňují. MOSS navíc umí, aby se formulář vygeneroval v čistém HTML a vypadá to hodně dobře – fungují všechny kalendáříky, „dialog boxy“ s možností přidávání dalších hodnot. Kéž by v Dominu už ten web server předělali, aby tohle uměl taky.

Vyhledávání (pod taktovkou MOSS) – skoro jasné mi bylo, že bude hledat nejenom sám v sobě, ale i na sdílených discích a ve sdílených složkách         Exchange, ale to že bude možné nastavit oblasti vyhledávání jsem úplně nečekal. Zvláště když ty oblasti jdou prý nastavit pomocí meta dat (opět) – takže vyhledej mi všechny dokumenty obsahující text „X“ v oblasti „právní“, kde právní zahrnuje nejenom určité sdílené adresáře, ale také všechny dokumenty, které mají v metadatech uvedeno „právní oddělení“. Hezké.

Workflow mě nemohlo zaskočit – Lotus Workflow je prostě boží a nic ho netrumfne. Chyba lávky – MOSS i WSS sice v sobě nějaké workflow mají, ale není úplně luxusní (jsem to říkal). Takže existuje produkt třetí strany (Nintex), které svým rozhraním asi to Lotusí trumfne. Pravda, stojí prý 30 000. Tak jsem se blbě zeptal, v jaké měně. Od IBM zvyklý na eura, Microsoft používá dolary. Prezentující se na mě blbě podíval, že samozřejmě v korunách, jestli si myslím, že by to někdo v eurech koupil? Blbec jsem si to myslel 🙂 Po kouknutí na web musím říct, že to stojí od 50 000,- což mi pořád přijde super cena.

Excel reporting services – pokud jste si snad mysleli, že už nemají čím překvapit, tak jste se mýlili. Tohle je prostě boží. Vypublikujete do portálu Excel soubor se všemi výpočty a kus ho necháte zobrazit na webu. Jde navrhnout čistý HTML formulář, který zadané hodnoty pošle do Excelu, ten to spočte a pošle výsledek (nebo zobrazíte kus Excelu se zádavacími poli). A spousta dalších možností. Skvělé je to, že v okamžiku změny výpočtu si odpovědný pracovník otevře Excel, přeťuká těch pár vzorečků a uloží zpět – nulový programátorský zásah. Boží!

Office Live Meeting Server pro webové konference, instant messaging, sdílení desktopu. Jasné známé, jediné hezké bylo ovládání emailu přes telefon, v angličtině to musí být super, tu češtinu to moc nebralo. A taky to nedělalo rozpoznávání řeči, ale prostě to poslalo odpověď jako nahrávku hlasu, takže z nějakého hlediska následného vyhledávání asi nic moc. Spojení s externími komunitami (ICQ, GTalk, …) by také prý mělo jít, akorát si chlapík nebyl moc jistý.

Hláška na závěr – WSS si v zásadě můžete naimplementovat sami (je to jednoduché), otázkou je, nakolik ho využijtete. Přeci jenom partneři dodávají i know-how jak to používat a k čemu, což IT správce většinou úplně nemá.

Akce příjemně překvapila, přestože jsem musel odejít dřív (pokecat s Daliborem Lukešem – měl by být rozhovor :-)) tak jsem se dozvěděl spoustu a pokud lidé na závěr opravdu dostali ještě prostor si to vyzkoušet sami na sobě tak jenom dobře, byla to skvělá zkušenost.

1 komentář

Leave a Reply