Sudelfeld

Zima přišla, sníh také napadl, nejvyšší čas vyrazit lyžovat. Letos navíc děláme „velkou srovnávací akci“ – budeme porovnávat zahraničí a Česko a budeme (doufejme) jezdit na kratší dobu, ale častěji.

První středisko v našem hledáčku byl Sudelfeld, ležící na hranicích Německa a Rakouska, přibližně hodinku od Mnichova. Z Prahy tedy relativně kousek a po vesměs dobrých dálnicích, takže jsme dorazili takřka přesně za 5 hodin do našeho penzionku. Tedy penzionku, čekal nás normální byt 2+1, možná s trochou menší výměrou než náš vlastní, ale naprosto dostatečný.

Vybavená kuchyň (dokonce i trouba, přemýšleli jsme, že bychom si i něco upekli), televize v každém pokoji, akorát v koupelně jenom sprcha. K tomu cena 47€ za noc (včetně úklidu, který to hodně zvýšil), která nám přišla rozumná. Objednávka byla také jednoduchá – na webu si člověk najde ubytování, které se mu líbí, rovnou zjistí, zda je volné, pošle objednávku, ještě mu ji potvrdí emailem a je to.

Ve středisku je prý 31km sjezdových tratí a 21 vleků a lanovek (ty jsou tedy jenom 3, z toho jedna staršího data vydání – taková ta klasická jednosedačka). Cena za den sjezdování 27€, kdo chce jenom běžkovat měl by platit 4€ za den, za využití běžeckých tratí.

První den nám prosněžil, což ale vůbec nevadilo, alespoň jsme zrelaxovali a prošli si městečko eUkaž na mapě. Přes den a noc napadlo asi 15cm prašanu a druhý den nás vítaly skvěle upravené tratě s příjemným měkkým povrchem, na kterém bylo radost vykrajovat obloučky. K tomu spousta neposkvrněných ploch vedle sjezdovek, takže se všichni pořádně vyřádili všude, kde to jen šlo.

Jana řádí v hlubokém sněhu

Jana loni prý na lyžích vůbec nestála, takže zase měla trochu strach, zda jí to půjde, nicméně přestávka jí prospěla a už úplně přestala rozlišovat mezi sjezdovkou a volným terénem. Zvláště v sobotu odpoledne už to ani nešlo moc poznat, jak celý den sněžilo, tak i na sjezdovkách byla spousta prašanu a člověk měl co dělat, aby poznal, kde sjezdovka končí. A to přestože v průběhu dne na sjezdovky vyjely tři rolby a pěkně jednu sjezdovku za druhou upravovaly. Krásný na ně byl pohled, jak se šinuly svahem.

Díky blízkosti Mnichova se středisko v sobotu celkem zaplnilo, nicméně místa na sjezdovkách bylo pořád dost a jenom u několika málo vleků se tvořily kratší fronty.

Neděli jsme věnovali běžkám – asi poprvé v zahraničí. Zážitek byl skvělý, krásně upravené tratě, dost pečlivě značené, v podstatě všude dostupné pro klasiku i bruslení a pokud byl možný jenom jeden styl, tak to bylo u trati uvedeno už v mapičce.

Krajina na běžkách

Překvapilo nás jak se v průběhu dne tratě zaplnily, když jsme se vraceli tak jsme potkávali hodně skupinek, které se učily na běžkách správně jezdit a pečlivě pilovali techniku. To jsme u nás asi neviděli.

Shrnuto podtrženo

  • dojezdová vzdálenost v podstatě přesně 5 hodin
  • permice 27€/den = 700Kč, běžkování 4€/den = 100Kč
  • ubytování 47€/den (bez jídla) = 1 200Kč
  • široké, upravované sjezdovky všech kategorií
  • minimální fronty u vleků, příjemní vlekaři

Leave a Reply