Stát se investorem, Mikuláš Splítek

Akciové trhy, forex, CFD, EFT, opce a další věci pro mě nejsou věci neznámé, mám je rád, věnuji se jim již hezkých pár let, někdy i úspěšně. Stejně tak si rád ču knihy, které se této oblasti věnují a přemýšlím, jaký je vlastně ten můj obchodní styl, kromě toho, že jsem neskutečně líný.

Když nakladatelství Jan Melvil vydalo knihu Stát se investorem, tak jsem si ji zapsal do svého seznamu knih, které bych si chtěl přečíst. A dostalo se na ní překvapivě rychle. To jsem ještě netušil, že mě asi vyjde pěkně draze.

(kniha) Stát se investorem je jako doušek svěží vody. V dobách, kdy vrcholí mánie pasivního nakupování a investoři různých typů se uchylují k použití umělé inteligence, vychází kniha, která do centra dění staví člověka. Člověka, který nejen přemýšlí, ale v duševní činnosti, kterou investování je, nachází krásu. Mikuláš chápe investování jako cestu. Cestu poznání světa i sebe samého.

Daniel Gladiš, Vltava Fund

Růstový, hodnotový, swingový, dlouhodobý, technický, krátkodobý, pasivní, těch stylů, v jakých se můžete cítit dobře, je hrozně moc. Já mám na Twitteru pár lidí, které sleduji (mimochodem tohle je také zajímavá věc), přemýšlím co nakoupili a jestli to chci zkopírovat. Počítám s tím, že mohu nastoupit pozdě, že neobjevím geniální myšlenku před všemi ostatními, že se často spálím. Technickou analýzu používám v základech, protože těm dlouhým finančním výkazům nerozumím a asi pořádně rozumět nechci, protože nechci strávit dny a týdny analyzováním jedné společnosti, jejího oboru, konkurentů a dalších věcí. Souhlasím, že pravidelně investovat do podílového fondu by asi byla ta nejlepší věc a s částí svých peněz to tak i dělám. Ale proč si s tím zbytkem nehrát, aby se člověk nenudil a mohl mít občas pocit, že je geniální (celá ta squadra akcií kolem Salesforce mi prostě dělá radost).

Autor knihy se mi snažil ukázat, že bych na to měl jít jinak. Dával pravidelné otázky a úkoly k plnění, abych ani nedoufal, že v knize najdu konkrétní tipy na akcie, které budu moci jenom zkopírovat. Abych do věci investoval čas a energii, dal si dohromady vlastní investiční myšlenky, seznámil se s obory, našel úžasné věci.

Pokuste se v následujících dnech a týdnech o sobě uvažovat jako o kombinaci dvou osob. Ve své vlastní psychice oddělte hlasy umělce a vědce a sledujte odlišnost jejich povah.

K tomu všemu to celé doprovodil spoustou zajímavostí, u kterých přemýšlíte, zda do toho vlastně ten čas investovat:

  • asi 40 % firem na burze nevydrží 10 let (mohou být převzaty, takže to zase není tak špatné);
  • asi 4 % firem přinesly za 10 let zhodnocení 300 % a více – stačí je najít (mezi těmi cca 60 000, které se na burzách obchodují);
  • čas plyne různě rychle, velké pohyby se dějí hodně rychle;
  • poznejte firmy osobně (u malých to jde lépe), mluvte s managementem, ptejte se;
  • existují tabulky na všechno – růst amerických firem podle velikosti a oboru, korelační koeficienty pro provozní marži a tuna dalších věcí, které vám při studiu firem mohou pomoci. Absolutně jsem netušil;
  • nesdílejte své investiční nápady, sepsání teze je totiž zdlouhavé a vyžaduje značné úsilí, k překonání obtíží pomáhá mlčenlivost <- jako fakt? fíha;
  • alespoň jednou za půl roku proveďte sebereflexi a korekci vašich investičních hypotéz;
  • dělejte si zápisky, uvádějte i hodnotové soudy;
  • v každém roce se objeví alespoň jedna firma, která v následujících dvou dekádách přinese stonásobné zhodnocení.

Jaká podstatná věc se během následujících tří až pěti let ve světě změní, ale jen velmi málo lidí by se na tom se mnou shodlo?

Ta kniha se nečte úplně lehce. Otázky a úkoly jsem škrtnul, ale stejně to není něco, co byste prolistovali za odpoledne. K některým stránkám jsem se vracel a četl několikrát, ať už proto, že to bylo hutné čtení, nebo jenom proto, že mě to zaujalo a chtěl jsem si ji užít ještě jednou.

Současně z ní mám zase škrábání na hlavě. Investování je fakt seriozní činnost, kterou by asi člověk úplně neměl mít jenom jako koníček, ke kterému se čas od času dokope a bude doufat, že ty jeho výnosy také nebudou špatné. Složené úročení je nepřítel, každé malé procento ročního rozdílu jsou velké peníze na dlouhých horizontech. Jenže, … no tak uvidíme. Ten Mikulášův fond v každém případě (jasně že jenom podle toho relativně krátkého grafu historické výkonnosti) nevypadá špatně.

Veřejnost by neměla financovat primární úpisy akcií. Měla by nejprve dva až tři roky počkat, až firma projeví stabilitu pod tlakem veřejného obchodování, a až poté uvažovat o nákupu jejích akcií.

Benjamin Graham

Kniha doporučuje spoustu dalších knih, mnohé z nich mám na svém seznamu doporučené dalšími lidmi, které respektuji, další mají alespoň vtipné názvy. Čas je tedy dát na vrchol čtecí hromady a konečně se k nim prokousat, něco mi říká, že to bude stát za to.

Kde koupit:

Leave a Reply