Kdo nezná, pozná – WUG (Windows User Group) je dobrovolné sdružení lidí motajících se kolem Microsoft technologií, kteří pořádají pravidelné přednášky napříč republikou. Toto úterý povídal Kamil Juřík v Hradci Králové o nové verzi SharePointu, která se teprve chystá na trh. Co zaznělo zajímavého?
Prezentaci z přednášky, která se postupně rozšiřuje a zvětšuje (takže čím později ji stáhnete tím lépe) je možné stáhnout ze stránek ProSharePoint.cz.
S velmi velkou jistotou bude SharePoint 2010 dostupný pro zákazníky od 12. 5. a uvedení na trh bude možné sledovat přímo přes internet. Cena ještě není úplně jasná, hlavně z důvodu licencování FAST serveru, který bude součástí (a bude to samozřejmě pecka :-)). Takže zakoupit bude možné prý až od června.
Produkt se nám (pro změnu) opět přejmenoval a dodržuje tak tradici, že se v každé verzi jmenuje jinak. Výsledkem je tedy Microsoft SharePoint 2010 a nebude k tomu existovat žádná zkratka. A malý SharePoint bude pro změnu SharePoint Foundation.
Od roku 2001 investuje Microsoft ročně víc jak 1 miliardu dolarů do vývoj SharePointu a Office. Což se není co divit, když si uvědomíte, že většina jeho peněz jde z prodeje Office.
Při instalaci WSS 3.0 není omezení velikosti databáze na 4GB (což je prý vě většině knížek napsáno špatně), při instalaci SharePoint Foundation ovšem je toto omezení databáze dodrženo a binární data (soubory) jsou uloženy přímo na disk (nicméně se k nim nadále přistupuje přes SQL Server – novinka ve verzi 2008 R2).
XHTML 1.0 Strict je nový formát kódu, který generuje nová verze. Nikdo ale netvrdí, že je 100% validní.
Produkty Microsoftu nebudou nikdy hotové ani dokonalé, protože by v budoucnu neměl co prodávat.
Takže třeba verzování zůstalo stejné a bude vylepšené ve verzi 2013 🙂 Ale pokud se ještě v rámci probíhajícího testování najde zásadní chyba, tak Microsoft zastaví lisování DVD a odloží uvedení na trh. Což mi přijde dost překvapení, že to nebude řešit žádný service pack.
Multijazyčnost – funguje už všude, lze mít víc jazyků a už to není taková pruda jako dřív. A samozřejmě je přeloženo nejenom uživatelské rozhraní, ale i obsah.
Wiki – to nezní jako velký hit, ale všechny stránky, které nyní definujete, jsou uloženy ve formě Wiki a mimochodem to znamená, že jsou všechny změny verzovány a je možné se k nim vracet. A verzování je včetně nastavení webpartů, takže už nikdy něco zpatlat a muset začít úplně od znovu.
Ve validačních podmínkách při ukládání dat je možné nově použít spousta různých operací, jak porovnávacích (je datum do větší než od) tak třeba i matematických a dalších. Hustý a dlouhý seznam.
Business Connectivity Services, ve staré verzi nazvané BDC (Business Data Catalog), se svou funkcionalitou také posunul a umožňuje nejenom zobrazovat informace z externích zdrojů, ale nově do nich i zapisovat.
Pokud edituje jeden dokument několik lidí najednou, tak bohužel není možné používat Undo, pro vrácení se zpět. Možná ve verzi 2013. Stejně přemýšlím, zda je to taková makačka sledovat, vždyť přeci to sledovat musí, aby u všech sesynchronizovali změny.
Super videa o PowerPivot, je vidět, že si Microsoft vyhrál. Nebo české video s upoutávkou na SharePoint (velice hezky udělané).
Přemýšlíte, zda budete muset kupovat licence plného Office nebo vám bude stačit ten Web Office, který je součástí SharePointu? No, asi budete muset nakupovat, ta funkcionalita je dost ořezaná.
InfoPath Services je možné hezky použít pro rychlý a hezký návrh formulářů (asi nejen) pro sběr dat. Ale co zaznělo na začátku – jakkoliv pěkně se v SharePointu kliká tak pořád dost často člověk dojde do toho, že potřebuje programovat. Asi ideální příležitost pro naše miniAplikace nebo celého BOSSe, který přináší ještě víc funkcionality a je možné ho do SharePointu integrovat.
PerformancePoint Services pro analýzu obchodních dat. Nějak jsem měl pocit, že v té předchozí verzi to řešili v podstatě všechno Excelem, tohle by mělo umět víc.
Práce off-line bylo vždy o propojení SharePointu a Outlooku (ideálně 2007). Nyní je dostupný SharePoint Workspace (bývalý Groove), který umí off-line stáhnout většinu věcí (netahá třeba kalendáře, které patří do Outlooku, a business data z externích aplikací). K tomu inteligentní synchronizace, kde u nového formátu Office přenáší jenom změny, pokud se jedná o jiný typ souboru rozdělí ho na logické bloky a přenáší vždy jenom ty změněné. Ale když se bavíme o verzování v SharePointu tak se ukládají celé soubory i pokud došlo například jenom ke změně metadat. 2013?
SQL Server 2008 R2 umožňuje ukládání blob objektů s dostatečnou velikostí ukládat přímo mimo databázi na fileserver, což zvyšuje výkon, ale celé se to tváří jako kdyby byl pořád v databázi.
SharePoint Designer 2010 a podpora webů běžících na verzi 2007? Nenechte se vysmát, zpětná kompatibilita neexistuje. Ale jinak je to nepostradatelný nástroj, který je navíc zdarma. Přepracované uživatelské rozhraní, přímo odsud lze zpracovat oprávnění k webu, vidět obsazenou velikost, definovat subsites, seznamy, editovat sloupce webu, podmíněné formátování řádků seznamů a další a další. Pěkné.
FAST Search Server 2010 – tak to se Microsoft pochlapil, vypadá to moc krásně z uživatelského pohledu a mělo by to umět tuny věcí – přímo náhledy na dokumenty a prezentace, vypichování těch nejlepších výsledků ve zvláštní sekci (navíc zaměřeno dle informací z uživatelského profilu), podobné dokumenty a další. Jsem zvědav, kolik to bude stát (zatím není jisté).
Podpora webových prohlížečů – IE7, IE8 (32bit) a FireFox 3.5 jsou podporovány plně (u FireFox s jednom malou výjimkou); IE8 (64bit) a prohlížeče na neWin platformách fungují výrazně hůř (ale pořád relativně dobré).
Systémové požadavky jsou asi dostatečně známé – vyžadováno vše 64bit (včetně SQL Serveru na jiném serveru), instalační program nastaví role počítače jak potřebuje, doinstaluje SP2 na Windows Server 2008 a jede se. Několik restartů vás samozřejmě nemine, protože pokladových frameworků se musí nainstalovat celkem dost.
Upgrade stávajících SharePointů? Pokud máte vše 64bitové a jede to bez problémů, pak jde použít in-place update, jinak se to musí migrovat a je s tím trochu (dost) práce.
Napříč celým SharePointem je zajímavé, jak se většina detailů otevírá hezky animovaně do „nových modálních“ oken. Prostě zšedne pozadí a objeví se nová vrstva s detaily. Vypadá to hezky, ale nakolik to bude použitelné je otázkou.
Z přednášky si odnáším několik důležitých poznání – Technologické centrum je velice hezká budova a Kamil Juřík je ukecaný ďábel, který je schopen jet nonstop několik hodin a ví toho o SharePointu opravdu hodně.
Děkuji, prima shrnutí!
Já jen upozorňuji, že ten článek na TechNetu, tedy první část o přehledu novinek, obsahující spoustu screeshostů, na kterou navýžu dalšími díly, najdete upravený a doplněný o nové informace na ProSharePoint.cz webu zde: { Link }
Je to podobné, jako s PPT prezentací. Průběžně to doplňuji a rozšiřuji. 🙂