Salesforce Visual Workflow

Jedna věc se mi v Salesforce velmi líbí, byť její využití je relativně limitované a pořád trpí dětskými nemoci – Visual Workflow.

Jedná se o visuální návrh průvodců (wizardů) pro komplikovanější procesy. Takovým typickým je třeba příjem žádosti o grant, zadání nové smlouvy či faktury. Vše, kde se pracuje s více různými objekty nebo kde je potřeba komplikované zadání rozpadnout na několik kroků.

Ukázka rozhraní Visual Workflow, zdroj: wiki.developerforce.com

Grafické rozhraní, kam snadno natáhnete jednotlivé potřebné akce, pospojujete je dohromady dle určených pravidel, nadefinujete co se na které obrazovce má zadat, které údaje se mají dotáhnout odjinud, co se má s čím porovnat, jak se má vše vyhodnotit a dostat ke konci.

Věci, které když jsme čas od času programovali v IBM Notes zabraly vždy dost času, nervů, přemýšlení o návaznostech, řešení přechodu stavů, možnosti vracení a další a další. V Salesforce vyřešeno za vás, věnujte se tomu důležitému – procesu.

Dětské nemoci

U Salesforce mě občas překvapí, kolik věcí to (po tolika letech) pořád ještě neumí respektive jak dřevěné to občas je. Ve Visual Workflow mě zaráží hlavně tři věci:

  • v podstatě nulová podpora grafického UI – zapomeňte na doplňující ikonky, návodné obrázky a další věci, které mají sloužit k hezčímu UI
  • neexistence pole, ve kterém by bylo možné dohledávat hodnoty z jiných objektů. V normálních formulářích jsou dostupné lookup pole – zadáte hodnotu, kliknete na ikonu lupičky a nabídne se výběr z existujících hodnot a můžete je vybrat. Ve workflow nic takového není
  • neprovázanost picklistů – pokud máte pole typu picklist, checkbox či radiobutton, zkrátka taková ta typická pole, která mají definované povolené hodnoty a ve všech formulářích jsou díky tomu stejné, tak ve workflow musíte zadat jejich možné hodnoty znovu. Krásný zdroj nekonzistencí dat a nutnosti udržování při změně číselníků

Přes těch pár nedostatků je to krásná věc, která uživatelům čas od času může zpříjemnit život nebo usnadnit zapojení brigádníků.

Leave a Reply