Blíží se mi konec rodičovské, což neomylně vycítili headhunteři a vybraným se dokonce podařilo mě dostat na pohovory. Nejčastější otázka zní „kolik toho umíte“, na což neumím dost dobře odpovědět a dostáváme se do filozofických úvah, jak velká vlastně platforma salesforce.com je a kolik takový certifikovaný administrátor může umět. Já si pesimisticky myslím, že tak 1 % všeho, tuhle mě na pohovoru chlapík přesvědčoval, že Sales Cloud činí 80 % celku, takže pak si klidně troufnu říct, že toho umím 40 % 🙂
Jediná firma se zatím takhle hloupě neptala a místo toho mi dala „jednoduchý“ příklad. A já si při té příležitosti řekl, že si konečně pořádně vyzkouším ten Lightning Experience, ze kterého jsem před půl rokem nebyl úplně odvázaný.
Je to úžasné
První dojem je stejný jako tehdy – vypadá to fakt krásně. Taky to dokáže pořádně roztočit procesor, který si úplně neoddechne. A pořád mám malý monitor, asi budu muset podlehnout článku Honzy Martínka a koupit si tu dvanáctku. S retinou.
Super je možnost vyhodit pár polí nahoru pod název, která tam zůstanou viditelná vždy (a při posunu dolů se tato část ještě trochu zmenší). Skvělé je, že by od Summer ’16 mohlo jít nastavit defaultní záložku na takovou, kterou chcete (díky App Builderu, který si ale musíte nejdřív povolit).
Pořád se mi ale na obrazovku nevejdou minulé události (spodek pravého sloupce) a není možné rozšířit seznam věcí, které se v té oblasti budou nabízet.
Na obrázcích v materiálech Salesforce to vypadá výrazně líp, po prostudování odpovídajícího Trailheadu budete nadšeni.
Skvělé je, že při základním návrhu Lightning Experience aplikace nepotřebujete umět nic moc extra, funguje vše, co jste dělali do té doby.
Drobnosti to vylepšují
Moc se mi líbí (alespoň pro ten můj příklad), jak při vytváření navázaných záznamů dojde k vyskočení pop-up okna a pořád tak částečně vidíte kontext, ve kterém ho vytváříte. Škoda, že s tím oknem nejde posunovat a jeho rozložení se liší podle toho, zda záznam vytváříte kliknutím na tlačítko u navázaného seznamu nebo na tlačítko na vrchu formuláře (v tom prvním se použije klasický layout, v tom druhém layout určený přímo u tlačítka) – což se vlastně ale může někdy velmi hodit, pokud to nebude mást uživatele.
Při nastavování prostředí je velmi příjemná možnost vyhledávání – jak funkcí, které potřebujete udělat (jenom škoda, že se jmenují jinak než v klasickém rozhraní) tak v detailu příslušného objektu vyhledávání polí, akcí a dalších věcí. Přijde mi nicméně škoda, že vždy musím otevřít příslušný objekt a nemohu přímo skočit na oblast, kterou v něm chci řešit (třeba pole), jako dřív, ale to je asi otázka zvyku.
Grafy všude
Moc se mi líbí, jak si mohu přímo v jednotlivých pohledech zobrazit grafy. Dřív se to tlačilo vše do reportů, teď je to přímo na ráně. A možnost filtrování dat na pár kliknutí je také super, ještě kdyby bylo možné si ty filtry ukládat a pak se mezi nimi přepínat. Ale to už vlastně suplujeme logiku pohledů.
Vyzkoušel jsem si ještě reporty. Kompatibilita je tam ještě na pováženou (hezky to shrnuje Trailhead), ale vypadá to krásně a konečně by na to mohli uživatelé kouknout a myslet si, že to zvládnou obsluhovat. Což doteď bylo spíš naopak.
Já jsem si při zkoušení bohužel odnesl poznatek, že graf, který zobrazuje tři řady dat zobrazí v Lightning Experience jenom dvě, nebo že spojení více reportů v jednom (Joined Report) zatím bohužel není možné. Ale to se poddá.
Ještě počkám
Abychom to shrnuli – jakmile si koupím nový počítač s větším monitorem, tak to asi začnu (stejně a lépe vybaveným) zákazníkům nabízet výrazně raději než nyní. Pár věcem se bude muset člověk v aplikacích vyhnout, ale nevidím výrazný problém. Škoda také, že není (podle všeho) možné upravit CSS (mimochodem skvělý článek o tom, jak tento CSS framework vznikal) a například si o kousek zmenšit font, ten stávající mi přijde opravdu velký.
Krok správným směrem, ale ještě bude pár verzí trvat, než to bude dokonalé. Což je při tak velké změně (poslední zásadní změna UI prý byla v roce 2010) jasné. A pokud bych byl obchodník, tak bych chtěl, aby mi to zapnuli, hned dnes. Protože to jejich rozhraní dává opravdu smysl.
Pár dalších postřehů k tématu od Brenta Downeyho – http://www.adminhero.com/customizing-lightning-experience
Expect more to come at Dreamforce…
Ted jsem se docetl dve dulezity hlasky:
The worst thing an Admin can do is to make the current iteration of Lightning Experience fit the org when so many new features are being brought into the fold with each release. Remember, there is no need to rush.
…
Every organization has early adopters who like to try new things. These people are an invaluable resource for an Admin (especially a solo Admin) because they are willing to explore, find the gaps, and communicate their honest feedback. Admins can selectively deploy Lighting Experience to specific users via a Permission Set.
https://admin.salesforce.com/is-your-salesforce-org-ready-for-lightning-experience