Je to rok, co jsem naplno začal využívat Pocket pro ukládání věcí, které bych si chtěl někdy přečíst. A po tom roce ho většinu času chválím a dokonce se i dokopu k tomu, abych ty věci opravdu četl.
Jak jsem to dělal dřív
Dlouhá léta jsem nadšeně používal RSS čtečky. Vystřídal jsem tři, nakonec skončil u Feedspotu. Pravidelně jsem ho procházel a četl, co mě zajímalo.
Po odchodu na rodičovskou jsem to dělal ale méně a méně. Čím dál tím častěji spoléhám na sociální sítě, že mě informují o všem důležitém a zajímavém. Zajímavé tweety jsem si označil a jednou za čas, si všechny odkazy otevřel v prohlížeči a poslal si je do Kindle k přečtení. Což bývala práce na pár hodin.
Jak to dělám teď
Poslední rok na nějaké RSS ale vůbec nebyl čas, v podstatě 100 % spoléhám na sociální sítě, takže vidíte, jakou máte moc ovlivnit moje vnímání světa. Pokud procházím Twitter na mobilu tak zajímavé tweety srdíčkuju (nebo jak se tomu teď říká) a díky IFTTT se mi dostávají do Pocketu. Při práci na počítači si je tam dávám přímo díky rozšíření do Chrome.
Výhody
Tiago Forte je sepsal snad všechny za mě, včetně těch pár nevýhod. V podstatě si naházím na jednu hromadu všechny věci, které chci přečíst, a to mi netrvá déle než pár minut denně. A pak, když mám čas a náladu, tak jedu jeden článek za druhým a čtu a čtu a čtu.
Za poslední rok přečteno 568 642 slov, 94 % toho, co jsem si do něj uložil. (tvrdí aplikace Reading Stats)
Dřív jsem měl problém s tím, že jsem si myslel, že pro čtení musím být připojený k internetu. Díky aplikaci pro Chrome to ale není pravda, byť ta aplikace není úplně stabilní a občas mi v offline režimu nechce některé články zobrazit.
Od té doby, co jsem zakoupil tablet je to ještě lepší. Aplikace pro Android je totiž ze všech těch věcí asi nejvymazlenější a ukazuje mi článek včetně tweetu, ve kterém se mi líbil. Takže mohu rovnou reagovat případně si připomenout, proč jsem si myslel, že ten článek bude zajímavý.
Nově zavedené doporučení od dalších lidí také rád procházím, jenom by bylo super, kdyby lidé víc sdíleli. Zatím se to zjevně jenom rozjíždí.
Nevýhody
Zatím jsem přišel asi na dvě. Jednu zásadní a druhou menší.
Ta zásadní je, že Pocket občas neuloží kompletní článek, ale některé kusy v něm chybí. Že v něm nejsou reklamy je super, ale dost často chybí odrážky případně nenačte všechny obrázky, což bývá mrzuté, protože musím článek otevřít v prohlížeči a kouknout, co opravdu chybí.
Ta menší nevýhoda je, když aplikaci otevřu a vidím spousty a spousty článků k přečtení, to člověk vůbec neví, kde začít. Tady pomůže aplikace Read Ruler, která odhadne, kolik času potřebuji na přečtení jednotlivých článků a mohu si tak vybrat jenom ty, na které mám čase. Případně zjistím, že za hodinu mám přečteno (což bohužel nepočítá s tím, že tam mám naházeno hezkých pár hodin videí, která chci zkouknout :()
Statistiky
Pocket v sobě (pokud vím) nemá dostupné statistiky, jak často čtete a podobné detaily. Pokud vás ale statistiky zajímají a rádi si honíte ego :), tak můžete použít následující tipy.
- aplikace Reading Stats pro Android
- MyReadingHabits (momentálně podle všeho nefunguje)
- článek Mylese Harrisona s tipy jak statistiky vytáhnout ven
Za rok 2015 jsem se dostal mezi 1 % největších čtenářů v Pocket a z lidí, které sleduji na Twitteru/Facebooku jsem prý 4. 39 přečtených knih jenom v článcích. Fíha
https://getpocket.com/stats/2015/0c7e70b5b7