Rework, 37signals

Poznámky ke knize Rework (v češtině Restart) jsem měl rozepsané přes rok – čas to konečně dopsat (a zjistit, zda jsem si je udělal dostatečné).

Obálka knihy Rework, 37signalsRework je krátká knížka (100 kapitol, každá na jednu či dvě stránky) od relativně známé firmy 37signals. Cíl je stejný, jako všechny věci od nich – ukázat vám, že věci jde dělat jednoduše a bez oklik. Což může být občas trochu šok.

Tady je pár zajímavých výkřiků:

 • workholici naplňují čas hloupostmi, ten kdo je včas doma může být lepší
 • není důvod pořád růst, nějaká velikost firmy může být optimální – zrovna před časem jsme o tom s kolegy kecali, proč nám vlastníci pořád navyšují plány, když bychom možná mohli být spokojeni s tím objemem, který aktuálně děláme
 • na co hledat co trh potřebuje a dělat analýzy, vyřešte svůj problém a zjistíte, že stejný má spousta dalších lidí – když vidím, jak zavádíme BOSSe u nás, tak to bude pravda. Škoda, že si interně nedovedeme říct co bychom potřebovali, ale spíš koukáme co bychom z něj vlastně také mohli použít.
 • podnikání lze začít při práci a pokud máte odhodlání tak těch pár hodin najdete a obětujete a pokud se to povede tak jedete
 • omezte čas na dodávku a vyberte ty opravdu důležité funkce – nemusí to být super, ignorujte detaily, udělejte toho tu důležitou polovinu. Krásným příkladem mi v tomto přijde Ataxo Social Insider. Když jsem ho viděl poprvé tak jsem si říkal, jaká je to hrůza, ale on dělal přesně to důležité. Ty blbinky kolem postupně doplňují.
 • není potřeba hodně funkcí, mít míň než konkurence může být fajn
 • startup nebo nestartup? Startupy jsou v dnešní době synonymem pro firmy, které pálí peníze a netuší kde je získat (kromě investorů). Což asi není ten úplně správný styl podnikání, který by měl dlouhodobě šanci na přežití
 • odhady vždy stojí za prd, ať jde o pracnosti nebo příjmy. Dlouhé seznamy práce, ale stojí za prd taky
 • krátké meetingy – případně jak se píše v Podivínovi tak žádné
 • prodávejte své doplňky práce – já takhle před časem udělal minikurz Administrace Lotus Notes/Domino. Úspěch to mělo ohromný – dost lidem to prý pomohlo a já na tom asi 20Kč vydělal (ještě jednou díky tomu, kdo mi je tehdy poslal)
 • přestávky a vyrušení jsou mor – což je krásně řečeno i ve videu z TED

Kde koupit?

Na Amazonu v originále nebo třeba na Vltavě v češtině. Recenzi můžete číst třeba i na serveru Na volné noze. A počítejte s tím, že je to čtení tak na odpoledne, jde to hrozně rychle.

1 komentář

 1. Mně se na ní nejvíc líbí právě to, jak je stručná. Stručná není správný slovo, je tam prostě jen to, co má. Dokonale potvrzuje, co v ní píšou o přístupu k podnikání. A to, jak oni sami dělají software. Takhle bych chtěl umět psát…knížky i aplikace.

Leave a Reply