Hele lidi, nechcete si nechat natočit video? Produktové, sestřih konference nebo dokonce záznam všech přednášek na konferenci?
Tak s tímhle se obchází lidé jako víno, každý hned vidí, kolik peněz budeme chtít a ptá se, proč bych to sakra měl chtít? Argumenty jsou silné a Google nám s tím jenom pomáhá 🙂
Jedním z důvodů, proč mít video, je totiž i větší viditelnost ve výsledcích vyhledávání na Google. Loni v létě zrušili zobrazování fotek autorů článků a v podstatě jediná cesta, jak ve výsledcích zobrazit obrázek je právě video. Video umístěné na YouTube nebo Vimeo případně pár dalších serverech, takže pokud je hostujete přímo u sebe, tak máte také smůlu.
No a jaké jsou další přínosy, kromě toho vyhledávání? Zkusil jsem si to rozdělit podle několika pohledů.
Organizátoři akcí
- nebudete mít web mrtvý hned po akci, ale můžete ho ještě hezkých pár dní či týdnů aktualizovat o videa jednotlivých přednášek. A to se počítá, protože není nic horšího, než mít web, který hned po konferenci nežije a vypadá stejně jako před jejím zahájením (byť je to normální);
- což znamená, že se můžete ještě hezkou chvíli připomínat na sociálních sítích, případně vás budou připomínat lidé sami ještě dlouho a dlouho poté. Videa ze Setkávání ke svobodě si lidé pořád přehrávají, i po těch skoro 3 letech;
- máte další cestu, jak se lidé mohou dozvědět o vaší konferenci a přijít na další ročník;
- pořád to ještě není normální, takže se hezky odlišíte. Možná tím zvýšíte prestiž konference, protože se nebojíte ukázat jak probíhá a jak kvalitní jsou přednášky;
- můžete je prodat těm, kteří se nezúčastnili. A pokud to uděláte stejně dobře jako Marketing Festival, který zdarma zveřejnil odpovědi na otázky po každé přednášce a celé přednášky nechal placené, tak máte slušné lákadlo k jejich zakoupení.
Řečníci
- budujete si jméno nejenom přímo na akci, ale můžete na přednášku odkazovat i nadále – což chápu, že nemusí být vždy výhodou, pokud se vám to zrovna nepovede :-);
- na vlastní oči vidíte, jak přednášíte před reálným publikem a co musíte zlepšit;
- radostněji vás osloví organizátoři jiných konferencí, protože uvidí, jak jste skvělí (a nebudou v to muset doufat).
Sponsoři
- jsou vidět znovu a znovu, za což někteří rádi zaplatí i něco navíc (což znamená, organizátoři, že to vlastně nemusíte platit ze svého napjatého rozpočtu :-)).
Účastníci
- mohou si připomenout co zapomněli;
- snadněji obhájí své poznatky z konference, protože ukáží, že to někdo opravdu tvrdil.
Neúčastníci
- mohou zjistit o co přišli a že příští rok opravdu mají dorazit také, protože konference nejsou jenom o přednáškách, ale i kontaktech a povídání s lidmi;
- dá se jim to prodat, ale to už jsem psal. A oni si to rádi koupí, protože se jim třeba opravdu jenom nehodil termín konference nebo zrovna onemocněli – chcete je kvůli tomu ztratit? Mně samotnému se to už párkrát stalo.
Ano, obsah zastarává, přednášející se vylepšují, organizace konference také. Což je super, protože to znamená, že další ročník by měl být jenom lepší než to, co ukazují videa.
Co negativa?
Negativa?
Myslíte to, kdy přednášející nechce, aby jeho přednáška byla dostupná, protože prezentuje něco unikátního opravdu jenom těm lidem na konferenci? Tak ho holt netočte.
Myslíte zastarávání obsahu, za který se budete po dvou letech stydět nebo už vůbec nebude aktuální? Všichni se zlepšujeme, technologie jsou také jiné. A přesto se lidé znovu a znovu vracejí do historie a objevují objevené.
Myslíte proč by tam lidé jezdili a platili za to, když si to pustí potom na webu? Protože kontakty a povídání s řečníky a stejně naladěnými lidmi. Protože zákulisní informace. Protože to můžete dát placené – ano, to budou další starosti.
Sestřih konference nebo záznamy přednášek?
Ideálně obojí. Záznamy jsou super a všechny argumenty už zazněly, ale jako každá přednáška jsou dlouhé.
Sestřih vám umožní připomenout největší lákadla, zopakovat nejdůležitější myšlenky či okamžiky, můžete částečně předat atmosféru konference.
Je skvělý na lákání lidí při organizování dalšího ročníku.
A je levnější než udělání záznamů všech přednášek. Pokud si tedy chcete zkusit, co na to řeknou lidé a co na to řeknou sponsoři, udělejte alespoň sestřih. A uvidíte.
Nicméně pozor! Samo se nic neudělá, pokud si necháte vyrobit video a tím to celé skončí, tak ho nikdo neuvidí a nikdo si ho nebude chválit. Je nutné ho dostat mezi lidi, pochlubit se jím a pak máte teprve šanci zjistit, jestli to může dávat smysl.
A co fotograf?
Fotografování konferencí (a dalších akcí) je také úžasná věc. Nikdo fotografa nepotřebuje, protože to přeci udělají ty vaše markeťačky, které to celé organizují a stejně tam budou celý den.
Aha, ale nezapomeňte, že to jsou ty samé markeťačky, co mají celý den slušnou honičku se vším ostatním a většinou mizivé zkušenosti s focením. Takže párkrát za den vlétnou do sálu, samozřejmě že dozadu, aby nerušily. A cvaknou pár fotek tím jednoduchým kompaktem co jste od někoho dostali jako dárek.
Ano, občas z toho vyjdou dobré fotky, ale myslíte, že budete moci srovnávat jejich kvalitu s fotkami od někoho, kdo na té konferenci nemá celý den na práci nic jiného, kdo má zkušenosti a odpovídající techniku? Kdo vám zajistí, že budete mít alespoň jednu rozumnou fotku každého přednášejícího a ideálně i doplňkové fotografie, které se dají posílat k tiskovým zprávám?
Tušíte, jak moc si díky najmutí fotografa ty vaše markeťačky oddechnou?
Na závěr si dovolím citovat jednu markeťačku z nejmenované akce:
Minule jsem si točila ty rozhovory sama na foťák, ale těm lidem nebylo skoro rozumět, vypadalo to hrozně a zabila jsem tím půl dne bez výsledku. Koukám, že vy už máte něco, co vypadá skvěle a je to použitelné, to je super!
Super narazit na článek na internetu, kde si ten přednášející pochvaluje natočené přednášky, protože mu opravdu přivádějí zákazníky. I po roce od skončení konference.
A o tom to přesně je!