Plaveme s Plaváčkem, plavte taky!

Děti se prý vody nebojí, vždyť v ní plavaly devět měsíců před narozením. Proč to pak komplikovat a čekat až jim bude pět, šest nebo ještě víc, kdy už mají šanci se naučit plavat opravdu samy.

Naše děti „plavou“ v podstatě od tří měsíců. Nejdřív u dědáčků ve vaně (mají ji hezky hlubokou, takže nekopaly do dna), někdy od půl roku v bazénu.

Sladká nebo slaná voda

Když jsme začínali s Nikčou, tak jsme to hezky řešili. Sladkovodní bazén nebo ten se slanou vodou? V prvním se musí chlórovat, slaná voda se dezinfikuje sama. Jenže pak jsme zjistili, že je to jedno. Tedy jedno – slanou vodu preferujeme, ale jinak je nám to jedno.

Obešli jsme pár bazénů a vybrali tehdy Čtyřlístek. Bylo to fajn, velká herna, velké šatny. Což je překvapivě důležité, protože do těch malých, co mají třeba v Kenny v Modřanech, se maminky mají problém vejít.

Potápění s dětmi?

Pak jsme vyrazili na pobyt s Plaváčkem a změnili svůj pohled na věc. Ano, Blanka je střelená, ale tak nějak suprově.

Proč učit děti jak se udržet na hladině a stresovat je tím, že dostat se pod vodu je hrozně nebezpečné, protože si mohou loknout vody? Navíc když nás příroda obdařila reflexy, které zajišťují, že po omytí tváří vodou se stáhne dýchací trubice a vodu nevdechneme? (tvrdí freediver)

A tak Plaváček plave pod vodou nejen s dětmi, ale i s dospělými. A teprve když se pod tu vodu ponoříte také a vidíte, jak se to dítě najednou zklidní a je šťastné, tak vás napadne, že by to mohla být cesta. Potom si v té „normální“ plavací hodině jenom víc všímáte toho, jak jsou děti i rodiče vystresovaní, když se mají potopit. Přitom o nic nejde.

Sauna?

Plaváček má tři věci, které chce od bazénů, ve kterých plave. Bohužel se to vždy nepovede, jako třeba právě v Praze.

  1. slaná voda – protože je fajn. A je to pravda, když plaveme ve slaném bazénu tak nás to vždy příjemně propláchne (narozdíl od té chlorované vody) a celí se uvolníme. Takže občas v sobotu vyrazíme do Kytky;
  2. voda až po kraj bazénu – druhé pravidlo, aby se děti mohly naučit samy doplavat ke kraji a vylézt ven a tím se zachránit. Netrénuje se to asi úplně cíleně, ale na samozáchranu kladou důraz. Na rozdíl od těch jiných center, kde je dítě závislé na rodiči a ten se o něj bojí, tady učí, aby si dítě hlídalo rodiče a samo se o sebe staralo. Za nás plus;
  3. sauna – protože zrelaxovat po plavání v sauně je super, protože to podpoří imunitu a vůbec. Nejdřív jsme se toho báli, teď se na to každý týden těšíme a zimu už bychom bez ní asi nepřežili.

Pojďte plavat taky!

Plaváček už vlastně rok plave v Praze. Plave v hotelu Duo na Proseku, kde je sladká voda, není až po okraj, ale je tam sauna. Nemáte tam pro děti hernu, ale ty rádi po plavání a sauně koukají chvíli na bowling. A alespoň tam díky tomu nekafrají všechny maminky u kafe místo aby si všímali dětí a věnovaly se jim.

Cena je podle mě srovnatelná s jinými centry, tady navíc dostanete v ceně saunu. Také nijak neprožívají počet dalších rodinných příslušníků na hodině (což třeba v Kenny vůbec nešlo). Druhé dítě dostane slevu 30 % a to je taky super.

Tak se přestaňte vymlouvat a pojďte plavat taky, ukázková hodina není problém. A my vás tam rádi uvidíme.

Plaváček leták

Leave a Reply