Pidgin – můj nový IM klient

IM klient Pidgin ICQ, Facebook, Sametime, MSN, GTalk a další – člověk postupem doby nasbírá nějak moc komunikačních kanálů a najednou zjistí, že už to nejde, mít pro každého z nich jednoho klienta. A tak začne hledat a zkoušet, zda existuje nějaký univerzální, který by mu mohl vyhovovat.

A tak jsem hledal i já – vyzkoušel Meebo, Digsby a momentálně skončil u Pidgin.

Pidžin je souhrnný název pro dorozumívací jazyky, jejichž slovní zásoba i gramatika je založena na alespoň dvou (někdy ovšem i více) jazycích.

Instalace byla bezproblémová – hned na titulní stránce Pidgin.cz se nabízí soubor ke stažení a jde se na to. Až mě překvapilo, co vše je možné instalovat, podporu pravopisu jsem opravdu nečekal. Trochu zamrzelo postupné spouštění několika instalačních balíčků, ale za chvíli bylo vše hotovo a na mě vykoukla obrazovka klienta.

No, graficky to mohlo vypadat trochu lépe, ale to není problém. Tak jsem rychle přidal většinu svých účtů a ejhle – ono to opravdu funguje. U některých jsme si nebyl příliš jist, jak se mají správně zadávat a tak jsem rychle kouknul do fóra, odpověď nenašel, ale sekce článků naštěstí pomohla. Takže pokud budete chtít komunikovat s Facebookem, tak jako protokol zvolte XMPP, jméno uživatele své vlastní facebookové, doména je chat.facebook.com, pak už jenom heslo a na druhé záložce odškrtnout položku Vyžadovat SSL. A je to.

Sametime s IBM jede také, což je skvělé, protože jsme zase schopen se dostat až přímo na interní server IBM (extst.ibm.com, port 80) a to stačilo jenom zakázat, aby klient odesílal svou identifikaci. Úžasné, hned se k nim cítím blíž.

Teď jenom do detailů prozkoumat, co všechno tahle věcička umí a budu spokojen. Zatím to vypadá, že funkcionality je spousta, třeba upozorňování na změny stavu konkrétních lidí, rozdělování do skupin je asi samozřejmost, posílání souborů a spousta zásuvných modulů na vše možné. Jako všichni IM klienti ale bohužel – integrace Skype je možná pouze pokud Skype klient běží vedle, protokol je přísně střežen a nejde se do něj nabořit přímo 🙁

Vše hotovo, vzhůru pokecat s lidmi. Ale předtím ještě rychle kouknout, kolik toho tahle věcička se 6 přiřazenými účty zabírá v paměti – skoro 90MB. No, asi si začínám zvykat a vlastně je to méně, než předtím zabírali všichni dohromady.

1 komentáře

  1. Tak to vypadá, že v okamžiku, kdy se Pidgin připojí, tak se LN klient odpojí, ale vzápětí se opět připojí a jedou oba.
    Dokonce je možné z obou chatovat a zajímavé je, že chaty jsou oddělené – odkud napíšu, tam dostanu odpověď. A pokud s jedním člověkem chatuji z obou oken, tak odpověď dostanu vždy tam, odkud jsem odeslal předchozí text – takže jsem schopen dostat snímek komunikace v reálném čase v takové podobě v jaké chci – jízlivé otázky pokládat v jiném okně než ty seriózní.

Leave a Reply