Outlook – co mi vadí a co naopak ne

Tři měsíce každodenního (tedy jenom toho každopracovního) používání Outlooku 2003 – že by byl čas na nějaké rychlé zhodnocení?

Microsoft Outlook 2003

Začít člověk musí vzhledem, ten je pěkný, ale co jsem si uvědomil, že se mi líbí nejvíc (a co v Lotus Notes je a já to nikdy nepoužíval) je preview pane – tedy náhled na emaily, který je zobrazen po pravé straně. Já vlastně vůbec emaily neotvírám, já je čtu přímo v tom a to jsem v LN nikdy nedělal, vůbec takhle zpětně netuším proč.

Další věc mi ale vadí – chybějící pohled na všechny emaily. Vyřešil jsem to jednoduše, mám jedinou složku a do té sypu všechno, ale když občas vidím kolegy, jak zběsile klikají a hledají tak chápu, proč všichni používají Google Desktop Search. S tím souvisí i integrované vyhledávání (které je prý ve verzi 2007 výrazně lepší), to prostě stojí za kulový, typicky podle emailu to snad vůbec nehledá, je to pomalé, člověk musí pečlivě sledovat malilinkatou ikonku, aby poznal, že už to dohledalo.

Odpovídání včetně příloh není možné (nebo alespoň neumím) a stejně tak mi nejde zkonvertovat došlý email na schůzku či úkol. To jsem v LN používal snad každý den a tady to nejde. Tragédie, vždycky zkopírovat text emailu do clipboardu, vytvořit kalendářovou položku, vyplnit předmět, naplánovat den a čas a nakopírovat text. To mi fakt nejde, v tu chvíli mám pocit, že tomu něco opravdu chybí.

Když už jsem u těch schůzek – nějak mám pocit, že při plánování schůzky s někým dalším mi to nedoplňuje jejich jména, takže musím skočit do dialogu a tam je dohledat. A to, že zasedačky máme jako zdroje v nějaké další adresní knize, do které se vždy musím přepnout a hledat, to už snad ani komentovat nemusím.

S adresováním souvisí ještě jedna věc – lidé jsou řazeni podle křestních jmen (asi super v Americe, kde si všichni tykají), ale podle příjmení prostě člověka v tom dialogu nedohledáte.

Taky mě Outlook odnaučil psát velká písmena na začátku vět – pro editaci emailu se standardně používá MS Word a ten je tam sází automaticky, takže mi to možná trochu zrychlilo práci, ale zase s tím mám problémy všude jinde.

Krásné barevné podpisy, to se lidem vždy hrozně líbí. No a mě se zase nelíbí, že se vzhled toho podpisu mění podle toho, zda používám Word pro editaci nebo ne. Ale jinak je mají vychytané celkem hezky.

Samozřejmě jsou věci, které se mi líbí. Tak třeba mít možnost u každého jednotlivého emailu vybrat, ze kterého účtu se odešle (bohužel odeslané emaily se sádlí všechny dohromady).

Ve verzi 2007 by měla být (to bohužel nemohu osobně potvrdit) možnost poslat na jedno kliknutí výpis z kalendáře tak, aby podle něj protistrana mohla naplánovat schůzku. Takže píšete email, chcete navrhnout termíny a místo toho, abyste přepínali mezi kalendářem a emailem a psali termíny, tak kliknete, vložíte váš kalendáře (samozřejmě bez detailů, pouze mám/nemám volno) a odešlete a druhá strana napíše, kam se vám tam vejde. To zní dobře.

U schůzek ještě jedno plus (a mínus možná také?). Upozorňování před schůzkou je standardně nastavitelné v hodnotách 15 a 30 minut a pak až 1 hodina (a samozřejmě víc). 1 hodina je pro mě většinou moc, 30 minut málo, 45 minut, které byly v LN je akorát. Jasně, mohu to ručně dopsat, ale je to pruda. Ale to ohromné plus je, když vyskočí dialog s upozorněním – jako standard je totiž předvoleno „upozorni 5 minut před začátkem akce“ a to je naprosto boží, akorát čas dokončit hovor, dopsat email, seskládat věci a vyrazit na schůzku, to by měli do LN dodělat taky.

Okna, která nejsou uvnitř klienta, ale všude kolem, takže se dají poskládat tak, abyste viděli i na pár dalších a nemuseli se neustále přepínat sem a tam. Poskládání kalendářů vedle sebe (trochu takový Group calendar, ale dynamický), od verze 2007 se to navíc dá dát nad sebe, takže to vypadá jako spousta fólií položených přes sebe a je rychle vidět, kde je volno).

No a finále – náročnost na paměť je prostě skvělá. Firefox 3.0, Sametime 8.0, Lotus Notes 8.5b1 i Outlook 2003 mi jedou v podstatě stejně dlouho, ve Firefoxu hodně brouzdám, Sametime skoro nepoužívám, v Lotusech čas od času napíšu článek a Outlook používám hodně aktivně no a když člověk koukne na paměť, tak jí Outlook zabírá nejméně.

Spotřeba paměti

Že bych byl extra odvázaný z tohoto emailového klienta tak to ne, ale úplně špatný taky není. Ve finále je to vlastně jedno, spokojený jsem s oběma.

Mimochodem k Outlooku je skvělý doplněk Xobni, který jeho možnosti rozšiřuje, takže vám přidá fotky lidí, jejich telefony, linky na LinkedIn, rychlý přehled souborů a emailů co jste mu poslali, informaci o lidech, které zná. Fakt pěkné, doporučuji alespoň prohlédnout.

1 komentář

  1. mám outlook 2007, tak možná je to tím…
    u mailů je možné zvolit snadno, kdy mají být zpracovány. To mi promíchá s tasky a nabídne v TODO kolonce v pravém panelu.
    Případně to jde tuším udělat i pomoci drag and drop do kalendáře. Mimochodem – ve spojitosti s Onenote, který umí zase rychlé poznámky dávat do tasků, je to vynikající 🙂
    jména při plánování mi doplňuje z použitých adres (stejně jako při vyplňování adresátů při psaní mailu) a to jak podle příjmení, tak podle křestního jména. Zasedačky máme jako prostředky mezi lidmi a všechny začínají na „P:“, ale je pravda, že i tak se mi doplňují dost nepohodlně – ale to je asi spíš tím, že je stejně vždy přidám všechny, abych viděl, kdy je která volná 🙂
    defaultní čas upozornění jde změnit i na těch 5 minut, ne? To by tuším nemělo být třeba stále přepisovat.
    co se týče paměťové náročnosti – kvůli chybě v objednávce mám stále na pro své Visty jenom 1GB RAM a Outlook 2007 je bohužel jednoznačně nejpomalejší aplikace, někdy ho i vypnu, aby se mi zbytek rozpohyboval 🙁
    rozdílné verze a úplně obrácené zkušenosti 🙂
    PS: LN neznám, vedle outlooku jsem vždy používal jen OS pokusy typu Evolution atd, takže moje hodnocení nelze brát úplně absolutně

Leave a Reply