Offline je fajn

Být offline jsem měl vždycky rád, protože jsem tak udělal nejvíc práce a vyřídil resty. Ale jde to čím dál tím hůř. Nikoliv proto, že bych se neuměl od internetu odpojit, ale protože většina aplikací je závislá na aktivním připojení a těch, které si umí data stáhnout offline a dál fungovat je méně a méně.

Jsem člověk, který má snad většinu věcí v cloudu:

  • hesla v LastPass
  • dokumenty v Google Drive, DropboxuOneDrive. Dokonce už jsem si ani neinstaloval plný Word a Excel, ty online náhrady to zvládnou velmi hezky
  • poznámky ve OneNote se synchronizují do OneDrive
  • email v GMailu, offline stahovaný do eM Clienta
  • RSS čtečku Feedspot jsem neotevřel ani nepamatuji, zajímavé články mám uložené v Pocket
  • zálohování počítače díky Mozy
  • blog jede „nově“ na WordPressu

Jediné co je opravdu offline jsou nakonec asi fotky. Tahat ty desítky giga dat někam se mi nechce, nehledě na to, že všude to vychází dost draho a dva disky doma jako záloha mi přijdou levnější.

Offline? Proč?

Pamatuji se na to překvapení advokátů, kterým jsme kdysi nabízeli vývoj aplikace nad Lotus Notes, když jsem jim řekli, že by ji mohli používat offline. Jejich hlavní otázka byla Proč?, protože offline nejsou snad nikdy a vůbec je ani nenapadlo, že by tak mohlo jít pracovat.

Že je práce offline neuvěřitelně fajn jsem si nejvíc uvědomil na Zélandu. Napsání článků na blog, připravení fotek, vyřízení emailů, to všechno jsem zvládl offline. Pak jsme někde chytli internet, já proreplikoval blog, emaily se mi odeslaly a stáhly samy, nejdéle jsem čekal na nahrání fotek. A mohli jsme jet dál.

Vlastně nemohli, kluci museli překopírovat své napsané emaily z Wordu do emailů, nové emaily překopírovat do Wordu nebo pootevírat do nových záložek, to samé s aktualizací stránek. A tak jsme na internetu většinou strávili pár hodin.

Už mi to nejde

Emaily mám pořád offline a je super k nim zasednout kdekoliv. Třeba tak vyplnit večery na chalupě, kde toho internetu ještě donedávna moc nebylo.

Svoji RSS čtečku jsem neprocházel ani nepamatuji. Právě proto, že ji nemám offline a když jsem online tak mám lepší zábavu.

Trápí mě Pocket, který má sice klienta snad pro každou platformu, ale v mobilu internet nemám ani mít nechci. A mít možnost si přečíst ty uložené články kdekoliv jsem by mi neskutečně bodla.

Cloudu se nebojte. Ale necpěte se tam

Pokud doteď pohlížíte na cloud jako na něco, k čemu nemáte důvěru, tak bych vás uklidnil. Nebojte se, ztráta fyzického počítače vás bude trápit asi výrazně víc, než malá šance, že by někdo zneužil vaše data umístěná online.

Ale současně bych doporučil najít cesty, jak ta data dostat offline. Vyřizovat email v prohlížeči je určitě fajn, ale mít je stažené do počítače s možností na ně kdykoliv kouknout a dohledat, je – podle mého – ještě o kousek lepší.

1 komentář

Leave a Reply