Office 2010 + SharePoint 2010

Microsoft minulý týden pořádal poprvé ve své historii (minimálně té české) celodenní akci pořádanou on-line – TechNet Online 2009. Přednášky tam byly zajímavé, ale mě nejvíc zaujala ta o SharePointu a Office 2010.

Když tak o tom zpětně přemýšlím, tak SharePoint až tak moc neukazovali, spíš je to takový ten server v pozadí, který veškeré ty věci umožní, ale sám o sobě není až tak zajímavý. Jeho rozhraní v nové verzi je (opět) velice sexy a (opět) jeho velkou horní část zabírá pruh s ničím moc použitelným. Kdyby to tak bylo na boku, tak by to člověk svedl na širokoúhlé monitory, ale zabrané místo nahoře, je opravdu hloupé. Potěšený ale jsem, že by to konečně mělo plně fungovat i třeba ve FireFoxu a možná i dalších prohlížečích.

Obrazovka Microsoft Office SharePoint Server 2010

Super je, že je v něm dost plnohodnotná verze všech aplikací, přestože plný klient bude vždy pohodlnější. Myslím ale, že spoustě lidem by i ta online podoba mohla stačit, kdyby chtěli.

Office 2010 na nás čeká novinka – backstage view, což je v podstatě rozvinuté menu File (nebo ten Office button či co to bylo) na celou obrazovku, která je celkem dobře celá využitá a zobrazuje tedy spoustu zajímavých a užitečných informací.

Zajímavé novinky v Excelu bych zkrátil na sparklines, což jsou grafy v buňkách, tedy malé, ale přitom dávají přehled o hodnotách, včetně minim a maxim. Člověk to nepoužije vždy, ale když to dává smysl, tak to vypadá pěkně.

Druhá věc, která se táhne napříč Officem, je spolupráce v reálném čase. Tady se Microsoft asi trochu inspiroval u Google Wave (alespoň co jsem o tom slyšel), vypadá to hezky, ale současně v každé aplikaci jinak. Vždy to funguje pouze ve spojení se SharePointem, takže na nějakou spoluprací na filesystému zapomeňte. A dost pravděpodobně to bude fungovat pouze na plné verzi (tedy nikoliv services), uvidíme zda bude stačit standard, nebo nějaký ten enterprise (ani bych se nedivil).

V Excelu tak v reálném čase vidíte úpravy provedené někým jiným, zatímco ve Wordu až po uložení dokumentu. Nemělo by to nabořit technologii check-in, check-out, takže draft verze dokumentů jsou pořád možné. Výhodou by prý mělo být, že se nemůže stát, že si člověk zamkne dokument pro sebe, odjede na dovolenou a musí se to složitě odemykat – tak to jsem teda moc nepochopil a současně se nezeptal.

Ve Wordu už je pak jenom pár novinek stojících za zmínku – třeba při vložení ze schránky se dá až poté zvolit, v jaké formě se to mělo vložit (což je super, můžu zapomenout na Paste Special) a pak už Word sám o sobě bude umět snímat screenshoty (proč, když snímátko je už zabudované ve Windows 7?).

V PowerPointu se kluci rozjeli – renderovací jádro je postavené nad DirectX, takže přibyly třeba 3D přechody mezi snímky, přímo do prezentace jdou vkládat videa a ještě na ně aplikovat efekty a další vymoženosti. To jsem zvědav, kolik hrůzných prezentací nás bude čekat. Ale fajn třeba je, že video jde otrimovat přímo v PowerPointu a pak se to dá i zkomprimovat a fakt vyhodit tu nepoužitou část.

SharePoint Workspace – nástupce Groove, synchronizuje pro použití offline, bez SharePointu to asi nepojede, ale současně jsme se o tom moc víc nedozvěděli.

SharePoint bude vyžadovat 64bitový operační systém serverového typu (nic divného), ale prý bude existovat i varianta pro instalaci na klientskou stanici, pro použití pro vývojáře. Vlastní Office bude moci být také 64bit, důvodem prý byl hlavně Excel a zvýšení jeho výkonu.

Záznam bude a kdo chce tak se bude moci podívat i na spoustu jiných (a zajímavých) přednášek na webu MSTV.cz.

Leave a Reply