O Salesforce s Vojtěchem Dlapalem

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce. Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Vojtěch Dlapal ze společnosti Bluewolf (a stejně jako u všech ostatních rozhovorů se jedná o jeho slova nikoliv slova firmy).

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

Ještě za doby svých studií jsem navštívil stánek CGI na veletrhu iKariéra. V té době jsem se ve škole zaměřoval na Data Science a věděl jsem, že jejich datový tým je na hodně dobré úrovni, jelikož zrovna vyhráli jednu z Kaggle challenge. Bavil jsem se s vedoucím právě toho týmu a ten mě pozval na pohovor. Na pohovoru mi řekli, že do datového týmu vlastně nikoho nepotřebují, ale můžeme zkusit vymyslet něco, co kombinuje data a Salesforce, na což právě lidi shánějí. Nu což, bokovka při studiu se hodila a vcelku rychle se ze mě stal čistokrevný Salesforce developer. Teď pracuji jako Salesforce developer pro Bluewolf.

Jak se vzděláváš v souvislosti se Salesforce, které zdroje doporučíš?

Trailhead je už tak nějak samozřejmost (5 bages do Rangera, woohoo!). Jinak videa na developers youtube kanálu, blogy (Salesforce Developers, Salesforce Ben, Bob Buzzard…) a pro dlouhé chvíle v dopravních prostředcích taky podcasty (Wizardcast, Good Day Sir!, Code coverage – ty oficiální už tak moc ne, na můj vkus příliš afektovaného marketingu…) Právě se vracím z oficiálního školení na lightning platformu od Salesforce v Mnichově – mají to tam moc pěkný, ale prakticky přidaná hodnota oproti trailhedům není moc vysoká.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Nemyslím si, že certifkáty jsou nějak extra vypovídající, obzvláště pro developery. Vidím je ale jako jeden z nástrojů pro kariérní postup. Pokud mám hotové certifikáty, tak si dokážu lépe představit změnu mezi konzultanskou, developerskou nebo architektskou pozicí. Ono mít nejvyšší architektskou certifikaci a být junior vývojář, to mi nezní moc pravděpodobně…

Myslíš, že jsou v Salesforce jasně oddělené role administrátor, vývojář, konzultant nebo se to hodně prolíná (či může prolínat)?

Role jsou jasně oddělené, ale vzájemně zastupitelně do jisté míry. Respektive, vývoj pro Salesforce může dělat vývojář sfdc nepolíbený, ale přijde čas, kdy narazí na specifika platformy a bude se tím muset prokousat. A jakmile jde dostatečně hluboko, dokáže konzultovat out of box funkcionality, školit uživatele, navrhovat řešení a tak dále…

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Gearset. Hodně pomáhá v těch nejméně záživných činnostech okolo deploymentů. A jestli můžu dodat i tu nejméně oblíbenou, tak to je rozhodně Vlocity!

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Hodně se mi líbí Prediction builder, ale nikdy jsem se nestřetnul s orgem, kde by byl používán 🙁

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Koupit Gearset a zaintegrovat jej namísto changesetů!

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

Vysvětlit uživatelům/zákazníkům, že v Salesforce hold některé věci fungují jinak než v jejich legacy aplikacích a že to nutně není na škodu…

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Tohle už mi přijde jako trochu legacy otázka :D. Pokud přechod již neběží, je čas jej začít plánovat 🙂

Jak držíš krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádíš u zákazníků nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

Pokud Salesforce přihraje něco, co se hodí pro aktuálně řešený problém, hodíme to do placu. Obecně to však nebývá vysoká priorita.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Ten!

Leave a Reply