O Salesforce s Tomášem Hnízdilem

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce. Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Tomáš Hnízdil ze společnosti Bluewolf.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

Když jsem v roce 2012 hledal práci jako Java developer, dostal jsem se shodou okolností do malé české firmy, zabývající se implementacemi Salesforce, hlavně pro americké zákazníky v neziskovém sektoru. Byl jsem tak trochu hozen do hluboké vody a nezbylo mi, než se začít učit vše o Salesforce. Jak bylo třeba, věnoval jsem se postupně roli developera, admina, technical architecta, team leadera a dá se říct, že ke konci mi rukama procházel prakticky každý Salesforce projekt ve firmě.

Před pár měsíci jsem se přesunul do větší firmy, jednoho z největších partnerů Salesforce, kde bych měl zúročit své zkušenosti. Momentálně mě nejvíc vystihuje role developera a technical architecta. Ale uvidíme, kam až mě budoucnost zanese 🙂

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Dnes je to samozřejmě hlavně Trailhead, úžasná platforma, kde se dá o Salesforce naučit prakticky vše, navíc třeba i zábavnou formou. Pamatuju si, že když jsem se Salesforce začínal a Trailhead ještě nebyl, bylo učení se nových funkcí těžší. Často jsem využíval oficiální dokumentaci od Salesforce, podle mě nadprůměrně zpracovanou, případně články a diskuze v Salesforce community. A vlastně je využívám dodnes.

Obrovským zážitkem pro mě pak byl můj první Dreamforce, kde jsem mohl navštívit řadu developerských přednášek, případně si i popovídat s jinými zkušenými developery. A snažím se být aktivní i v rámci lokální Salesforce komunity a navštěvovat user & developer group meetupy, kde se člověk často dozví spoustu zajímavých věcí.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Podle mojí osobní zkušenosti beru certifikaci jako potvrzení zkušeností z praxe. Dá se samozřejmě naučit na certifikační test i bez praxe, ale myslím, že až zkušenosti a počet úspěšných implementačních projektů tříbí kvalitu. Pokud ale někdo bere certifikaci jako první krok a takový závazek věnovat a zdokonalovat se ve znalosti Salesforce, proč ne.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Jednoznačně prolíná. A je to dobře. Přijde mi, že řadou nových funkcí, hlavně v oblasti click-based developmentu, se Salesforce snaží smazávat tu mezeru mezi adminy a developery, takže časem už třeba ani nebude možné ty dvě role rozdělit. Mě každopádně baví mít znalosti z obou pozic a moct vždycky vybrat to nejefektivnější řešení.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Přiznám se, že jako developer rád vidím do všech částí systému a aplikace třetích stran mi tohle samozřejmě neumožňují. Ale je jasné, že v dnešní době není možné vyrábět všechno tzv. na koleně a když na daný problém existuje řešení pomocí existující aplikace, byla by škoda ho nevyužít. V různých projektech často využíváme třeba Drawloop nebo MailChimp.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Mám rád celou platformu, její robustnost a zároveň neuvěřitelnou flexibilitu a rozšiřitelnost. Navíc třikrát do roka přichází spousta nových funkcí a mě baví to sledovat. Takže ta nejoblíbenější se vlastně časem může i měnit. Ale momentálně bych ze všech vybral třeba App Builder, který je, obzvlášť v kombinaci s custom lightning components, úžasným pomocníkem při tvorbě UI.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Rád se nechávám překvapovat, s jakými novými funkcemi Salesforce v každém release přijde. A musím uznat, že jsou v tom překvapování opravdu dobří 🙂 Osobně žádnou vysněnou funkci, která by v Salesforce chyběla, nemám, ale když musím jmenovat jednu, napadá mě třeba podpora všech datových typů (včetně rich text area a encrypted text) v custom settings a custom metadata types.

Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

Pracovat s technicky znalým zákazníkem, informovaným o nejnovějších trendech a funkcích, je pro nás vlastně ten nejjednodušší úkol, protože takový zákazník už většinou přijde s konkrétními představami a požadavky na implementaci.

Najdou se i takoví, ale je jasné, že většina zákazníků nemá čas nebo i chuť tenhle rychlý rozvoj sledovat a proto si najímají nás. Naším úkolem je proto všechny tyto novinky sledovat a být vždy schopní doporučit to nejlepší a nejefektivnější řešení.

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

Myslím, že přesvědčit všechny uživatele o efektivitě implementovaného řešení a pozitivním vlivu na jejich denní práci. Pamatuji si projekt, kde jsme strávili několik měsíců vývojem komplexního UI pro telekomunikační společnost, jejich vedení bylo z výsledku nadšené, ale zaměstnanci ho nakonec odmítli používat s tím, že „papír a tužka jsou pro ně lepší“. Naštěstí to byl jenom ojedinělý případ v celé řadě našich jinak úspěšných projektů.

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Lightning je úžasné prostředí a funkce jako kanban view, App Builder, nové reporty nebo celý koncept lightning components jsou opravdu mílové kroky kupředu oproti classicu. Na druhou stranu je pořád ještě občas vidět určitou nedotaženost toho UI, zejména ve více advanced sekcích pro adminy/developery. A samozřejmě bych si dovedl představit i trochu rychlejší načítání obrazovek. Ale s každou další release je vidět pokrok, takže není pochyb o tom, že v Lightningu je budoucnost. Jestli přejít nebo nepřejít vždy záleží na konkrétních požadavcích daného zákazníka na systém, ale myslím, že pro drtivou většinu uživatelů můžu Lightning vřele doporučit.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Sám jsem se musel zamyslet, jak vlastně o Salesforce mluvím. Myslím, že je to tak půl na půl mezi to Salesforce (bez skloňování) a ten Salesforce (bez Salesforcu jako hrad bez hradu).

Leave a Reply