O Salesforce s Petrem Žampou

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce. Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Petr Žampa ze společnosti CGI – v průběhu 10-let coby javista a team leader si odskočil na rok do zaoceánské CGI (tehdy ještě Logica) jako technical/solution consultant v Las Vegas. Poté chtěl zkusit něco jiného, i když Apex je pořád java-like, a se Salesforcem teď pracuje necelé 2 roky.

CGI – mezinárodní organizace s centrálou v Kanadě, 70k zaměstnanců, v ČR kolem 500. Konzultace, integrace, outsourcing…klasika a teď neformálně – prostě taková pohodová firma s poměrně rodinnou atmosférou (v Brně obzvlášť), kde jsou hodně přátelský lidí napříč celou společností.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

Ještě v mé čistě javistické době jsem doporučil kamarádku přes Salesforce do CGI. Netrvalo dlouho a přetáhla ona mě do SF teamu. Teď v SF vyvíjím GDPR a mám pod sebou několik dalších vývojářů pro naše jiné zákazníky.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Trailheady, SF dokumentace nebo ofiko study guides od SF, kde je plno zajímavých linků (většina směřuje na developer.salesforce.com). Ideálně potom stáhnout konkrétní developer guide ve velkém pdf a překonvertovat do mobi na Kindlu na cesty.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxí nenahradí?

Zkušenosti z praxe určitě nikdo jednoduše nenahradí a nenačte při přípravě na certifikace. Testy jsou podle mě až moc teoretické a úplně neodráží nutně nabyté vědomosti dané oblasti. Na druhou stranu absolvování certifikací vypovídá o člověku, že obětoval kus svého volného času po večerech. A může to dobře vypadat v CVckách přiložených k nabídkám zákazníkům, co o SF nic neví. Sám mám 3 certifikáty a teď plánuju integračního architekta, abych si vystavěl celý pilíř systémového architekta. Tyto vyšší certifikace už mi dávají větší smysl.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Administrátoři naklikávají spíše OOB věci, vývojáři kódujou custom věci, ale měli by být schopni zvládat i práci administrátora (pokud a dokud je to bude uspokojovat). Takže ano, prolínají se, jednosměrně, ale opačným směrem to bez znalosti apexu nejde.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Po pravdě ani moc ne, Illuminated Cloud

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Triggery psané v apexu místo PL/SQL

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

SELECT *

Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

My sami to v tom zápřahu občas nestíháme 🙂 natož zákazníci…

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

Dobře promyšlený security model odpovídající struktuře zákazníka

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Oproti minulosti se poměrně zrychlil na použitelnou úroveň, co do funcionality bohužel není s classicem 1:1, administrátor/vývojář občas déle hledá, na co byl zvyklý v classic setupu a u zákazníků záleží na jejich zkostnatělosti, jestli se chtějí otevřít novému svěžejšímu vzhledu a přeučit své uživatele. Noví zákazníci jdou většinou rovnou na lightning a tento trend bude určitě pokračovat.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Ten

Leave a Reply