O Salesforce s Peter Lendácky

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce. Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Peter Lendácky, který Salesforce implementuje v neziskových organizacích jako dobrovolník.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

Spravoval jsem webové stránky jedné humanitární organizace, která měla celý svůj fundraising v Salesforce. V rámci nového projektu se objevil požadavek na zobrazovaní informací ze Salesforce na webových stránkách. Bohužel (nebo naštěstí) byli všichni lidi, starající se o Salesforce, vytíženi a proto jsem se do tohoto propojení pustil sám. Následně jsem od těchto lidí dostal nabídku spolupráce při implementaci Salesforce do dalších neziskovek. A tak jsem se stal dobrovolníkem/samoukem, který pomáhá neziskovkám při nasazování Salesforce. Je to mimo mé pracovní zaměření (kde jsem systémovým adminem), ale je to něco trochu jiného a zajímavého.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Pro úplné začátečníky jsou určitě skvělé trailheady, kde krok za krokem člověka naučí udělat si svojí vlastní miniaplikaci. Pak je ale podle mě nejlepší formou vzdělávání zapojení se do nějakého projektu a učení se za pochodu s pomocí Google. Tím, že je Salesforce docela rozšířený systém, tak 95% všech problémů už někdo přede mnou řešil a je možné najít řešení na Salesforce komunitách.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Osobně si myslím, že je to pouze marketingová záležitost. Znám lidi co mají spousty certifikací, ale v praxi až tak dobří nejsou a naopak.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Právě to mi přijde na Salesforce skvělé, že spoustu věcí je možné pouze „naklikat“ a co nejde naklikat, je možné jednoduše doprogramovat.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Zatím jsem měl tu čest pouze s Mailchimpem a zrovna tato mě moc nenadchla ?

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Apex!

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Jednoduchá možnost exportu různých nastavení, které by bylo možné přenést do jiné instance (nemyslím teď publikaci changesetů).

Jak držíte krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádíte nové funkce tak jak přicházejí nebo vás nové funkcionality nezajímají?

V rámci mé dobrovolnické činnosti jsme spíš konzervativní a držíme se osvědčených funkcionalit.

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

Přirozená resistence uživatelů na jakoukoliv změnu, o to víc pokud mají přejít z nějaké „okénkové“ aplikace na webovou, kde už nefungují jejich staré klávesové zkratky a musí začít dělat věci jinak a změnit svůj mindset. Když se podaří překonat toto období, pak už slyšíme o Salesforce pouze superlativy.

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje?

Je to hezké moderní prostředí, ale vadí mi, že stále ještě spousta funkcionalit není v Lightningu dostupná i když už prostředí není žádnou novinkou.

Kolik procent funkcionality Salesforce myslíš, že používáte?

Mám pocit, že o většině funkcionalit ani netuším, ale tipnul bych tak 15%.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Nikdy jsem to v jiném kontextu jako TEN ani neslyšel.

Leave a Reply