O Salesforce s Ondřejem Kolenatým

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce. Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Ondřej Kolenatý, který občas ještě něco drobného opraví pro některé neziskovky, ale díky povýšení na ředitele společnosti už na hraní si se Salesforce nezbývá prostor.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

K Salesforce jsem se dostal prostřednictvím Aleše Jeníka v začátcích činnosti CRM pro neziskovky. Jednou z prvních implementací byl „modul“ pro správu darů pro Světlo pro Svět a nějaké další implementace na míru. Na základě zkušeností s těmito implementaci vznikla první verze FPacku.

Tím je vlastně daná i moje role ohledně SF. Tj. developer.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

V počátcích jsem vycházel především ze zkušeností s javou a JSP, které jsem doplnil informacemi z dokumentace SF. Hodně pomohl dokument „Developing applications for Salesforce“ (jméno je asi trochu jiné).

Ze zkušenosti kolegy, který nyní pracuje na projektu v Edwards Life Sciences, jsou hodnotným zdrojem informací trailheady.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

K certifikacím nemám vyhraněný postoj. Jsou jistým vodítkem k určení míry zkušeností konkrétní osoby. Podle mých zkušeností existují developeři a konzultanti, kteří jsou velmi dobří a žádnou certifikaci neabsolvovali. Stejně tak, podle mě, získaná certifikace neznamená, že z konkrétní osoby nevypadne paskvil.

Pokud se člověk uchází o novou pozici, tak mu certifikace jistě pomůže. Kladné reference jsou ale lepší.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Podle mě admini v pojetí SF jsou částečně vývojaři. Například nevhodným nastavením práv lze efektivně zničit implementace v Apexu. Spíš bych byl pro dělení developer a developer se znalostí Apex. I obyčejný admin, pokud má nastavovat práva a role, tak by měl mít základní znalost toho co je v systému implementováno.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Není to ze SF, ale asi „> /dev/null“.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Nová věc – dost chybí šířeji dostupný debugging. Nově již v SF je (brzo bude), ale omezení jeho použití je dost restriktivní. Ale je pravda, že k tomu jsou vážné technické důvody.

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Na Lightning nemám názor. Viděl jsem jej jen z dálky. Do velké míry jde jen o to zvyknout si na nové UI.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Síla byla do nedávna mužskou doménou, takže rozhodně ten Salesforce.

 

Leave a Reply