O Salesforce s Michalem Skrbkem

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Michal Skrbek ze společnosti CGI, který svoji kariéru zahájil jako obchodník pro informační agenturu a rostl v obchodní sféře až do doby, kdy zhruba v roce 2006 v Londýně nastoupil do Cisco Systems, kde ho vyškolili na projektového manažera a business analytika a poprvé se setkal s implementací Salesforce.com.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

V Cisco, Londýn jako Business Analyst, který pak vyrostl až do Program Manažera na implementaci SF po Evropě.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Určitě Trailheady, Release Notes a Tematické implementační manuály.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Žádný test praxi nenahradí, ale donutí Tě udržovat se v tom, co nového a projít Release Notes.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Prolíná se to a úplně na tvrdo to oddělit nejde, ale určitě bych administrátorské práce dával juniorštějším programátorům a seniory bych používal na konzultace pro juniory a pro složitější kódy. Takhle nějak by to snad oddělit šlo.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Report Builder.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Plná parita mezi Salesforce Classic a Lightning, hlavně v oblasti reportingu, kde se zdá, že Salesforce tlačí Wave a omezuje nějaké funkcionality Classicu pro Lightning (např. join reports).

Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

SF má dobré zmáklé release notes a lze rychle dohledat relevantní nové funkcionality pro danou společnost.

Co bylo/je na zavádění Salesforce nejtěžší?

Management buy in a adopce na úrovni obchodníka.

Lightning – co tě přitahuje/odrazuje? Doporučil bys zákazníkům přechod?

Závisí na zákazníkovi a jeho potřebách. Osobně preferuji Lightning kvůli GUI a faktu, že tam bude SF investovat do budoucna a Classic bude utlumovat. Není ještě plná parita, ale hlavní body už tam jsou, chyběly hlavně Enterprise Territory Management a Forecasting, takže pro 80-90% firem už se vyplatí začínat anebo přejít na Lightning. Nelíbí se mi osekávání Reportů, kvůli tlačení Wave, ale obchodně to chápu.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Ta Salesforce. 🙂

 

Leave a Reply