O Salesforce s Janem Lukschem

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Jan Luksch ze společnosti blue-infinity, který se vývoji v Salesforce věnuje přes dva roky.

Jak jsi se k Salesforce dostal?

K Salesforce jsem se dostal před třemi roky, kdy jsem nastoupil do AVG Technologies. Tehdy začínal velký projekt, Support Centrum postavené na Force.com Sites.

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Vzdělávám se převážně praxí. Na jednom monitoru mám rozdělaný kód a na druhém Salesforce dokumentaci, Developer Community, Stack Exchange, Google 🙂 Snažím se pravidelně číst blogy lidí, kteří se zabývají Salesforcem – Jeff Douglas, Bob Buzzard, Salesforce Ben, … V záložkách mám i tvůj blog 😉

Hodně lidí doporučuje Trailhead, ale bohužel jsem ještě neměl možnost si projít jakýkoliv kurz.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Certifikační zkoušky mi přijdou užitečné. Samozřejmě praxi nenahradí, ale když jsem studoval příručky k certifikaci, dozvěděl jsem se více o funkcích, které jsem v Salesforce ještě neměl tu čest probádat.

Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?

Osobně bych pozice administrátora a vývojáře odděloval, aby měl každý prostor se plně věnovat své oblasti a držet krok s inovacemi.

Jejich práce se však prolíná. Každý z nich by měl vědět, zda určitou funkcionalitu je lepší nakonfigurovat či napsat kód, a znát alespoň základy z profese toho druhého.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Zatím jsem neměl potřebu použít aplikaci z AppExchange.

Co se týče vývojových prostředí, tak tam už jsem pár nástrojů třetích stran vyzkoušel. Líbí se mi projekt MavensMate a poslední dobou zkouším The Welkin Suite.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

„Login as user“

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Přál bych si, aby Salesforce zjednodušil práci s vytvářením testovacích záznamů „setup objektů“ v unit testech. Developer zde naráží na všemožné omezení a musí obcházet praktiky čistého kódu.

Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

Z mé zkušenosti bývají nové funkce zaváděny do provozu celkem rychle, dávají-li smysl. Je však škoda, že např. Lightning Experience, o který je dle mého názoru velký zájem, není možné zapnout na jakékoliv instanci, jelikož nepokrývá některé z funkcionalit.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Ten Salesforce. „Salesforce, bez Salesforcu“ jako „hrad, bez hradu“.

Leave a Reply