O Salesforce s Janem Bláhou

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Honza Bláha studuje magisterské studium na ČVUT FIT, konkrétně obor Softwarové inženýrství. Zároveň pracuje v AspectWorks jako Salesforce vývojář.

Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?

Před rokem jsem jako úplný začátečník nastoupil na studentskou stáž do AspectWorks (pozn. skvělá myšlenka, víc partnerů, kteří něco takového dělají. A pokud bys chtěl také na stáž, tak do 16. 6. berou přihlášky), která byla prvním rokem zaměřena na Salesforce. Po absolvování stáže jsem zde zůstal a věnuji se Salesforce i nadále. Moje role je vývojář/administrátor, ale zaměřuji se především na vývojářskou část.

Jak se vzděláváš v souvislosti se Salesforce, které zdroje doporučíš?

Ze začátku jsem nejvíce čerpal z trailheadů a podstatnou část vědomostí a best practices jsem také získal od kolegů v práci. V současné době používám především dokumentaci a v neposlední řadě Google.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

Prací na reálných projektech se člověk naučí nejvíce. Na druhou stranu, při přípravě na certifikaci se zaměřuji i na prostudování oblastí, ke kterým bych se jinak pravděpodobně nedostal.

Myslíš, že jsou v Salesforce jasně oddělené role administrátor, vývojář, konzultant nebo se to hodně prolíná (či může prolínat)?

Myslím, že všechny role se částečně prolínají a každý by měl mít alespoň minimální přehled o možnostech Salesforce ve všech směrech. Především vývojář by měl mít větší přesah do práce administrátora a měl by vědět, co všechno lze a nelze naklikat.

Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Jelikož se zaměřuji především na custom vývoj (integrace, custom stránky, atd), tak se s nasazováním aplikací třetích stran příliš nesetkávám.

Jedna funkce, kterou máš nejraději?

Těžko vybrat pouze jednu, ale asi nastavení práv na objekty a záznamy.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Nejvíce bych si asi přál kvalitnější vývojové prostředí a lepší členění zdrojových kódů. Ve srovnání s jinými technologiemi si myslím, že zde má Salesforce velký deficit.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Jednoznačně ten.

 

Leave a Reply