V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji
Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Daniel Horký ze společnosti Deloitte.
Jak ses k Salesforce dostal a jaká je tvoje role?
Úplně náhodou. Při nástupu do předchozího zaměstnání se otevřela úplně nová pozice Salesforce developera. Nikdy dříve jsem o této platformě neslyšel, a protože po prozkoumání vypadala zajímavě, řekl jsem si, že to zkusím. Dnes jsem už sice o dům dál, ale práce jako Salesforce vývojář mě zůstala.
Rolí jsem za těch pár let měl několik. Od obyčejného vývojáře, přes team leadra, až po release manažera. Sám osobně se, ale řadím mezi integration experta a full-stack developera.
Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?
Převážně prací a čtením dokumentace. Začátečníkům či případným zvědavcům bych rozhodně doporučil Trailhead. Je to zábavná forma, jak se naučit pracovat se Salesforcem a vyzkoušet si zajímavé věci, kterou s touto platformou jdou dělat. Například Mobile SDK či Lightning Experience.
Nejlepším vzděláním je však práce jako taková, kde zjistíte, při plnění požadavků zákazníka, jaké jsou opravdové limity Salesforcu.
Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?
Ano a ano. Rozhodně žádný test praxi nenahradí, avšak učením na testy získáte základní předpoklady pro práci. Stejně tak je potřeba zkoušky absolvovat, protože získané certifikace vám zajistí další práci.
Oddělil bys tvrdě administrátory od vývojářů nebo je fajn, že se to prolíná? A prolíná?
Oddělil, odděluji a budu oddělovat :). A to na „Mástr klikače“ a „developery“. Neberte to však zle. Obě skupiny jsou v dnešní době velmi obsáhlé a začíná být prakticky nemožné si pamatovat vše z obou dvou. Nicméně se prolínají. Administrátoři musí být schopni napsat, alespoň, jednoduchý trigger a třídu s jednodušší manipulací dat. Vývojáři zase musí znát platformu a umět se v ní orientovat, vytvořit a spravovat objekty a další hlavní nastavení.
Používáš aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?
Já osobně žádnou nevyužívám, ale mezi obvyklé aplikace našich klientů patří zejména QlikView a Gridbuddy. Všichni přeci mají rádi „krutopřísné“ dokumenty a barevné tabulky, ne?
Jedna funkce, kterou máš nejraději?
Jako release manažer? Určitě “quick deploy” :). Jako vývojář bych řekl Lightning, a to jako myšlenku takovou (event driven development), tak i to kam se celá platforma posouvá.
Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?
Za mě to bude rozhodně celkově lepší deployment. Touto problematikou se můžeme zabývat vcelku dlouho, hlavní body ale jsou:
- Zdrojové soubory (bez vyšší logiky) v nečitelném stavu pro Diff nástroje.
- Nejednoznačná pravidla a tím pádem někdy nesrozumitelné chyby.
- Většina metadat se chová absolutně odlišně.
- Deployment je pomalý, a i když zvládnete několik jobů najednou, Salesforce zvládne jen jeden.
Jak drží zákazníci krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádí nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?
Toto je úplně podle typu zákazníka a jeho implementace (+ míry využití funkcionalit). Větší zákazníci pak mají většinou s každým releasem workshopy, kde se dozví, co je nového či co se chystá, aby si mohli udělat obrázek a popřípadě nechat funkcionality implementovat nebo jakkoli jinak zasadit do vlastního orgu.
Lightning – přecházejí zákazníci nebo to zatím nikdo nechce? A jak se na to díváš jako vývojář, jsi připraven?
Kupodivu většina o tom, již jedná, nebo se aktivně zajímá. Jak už jsem zmínil nahoře, já jsem pro. Framework se mě líbí a myslím, že je to správný krok vpřed. Vždyť Classic už tu máme od počátku platformy, prostě byl už čas na změnu.
Osobně už jsem pracoval analýze, designu i reálném přechodu zákazníka na Lightning z Classicu. Myslím, že připraven jsem ;).
Ta Salesforce nebo ten Salesforce?
„To“ by nebyla varianta? 🙂