O Salesforce s Borkem Strakou

V sérii „O Salesforce s …“ jsem si dal za cíl během celého roku vyzpovídat alespoň 52 lidí, kteří se v České a Slovenské republice pohybují okolo Salesforce. Jedno, zda jde o lidi od partnerů, zákazníka nebo dokonce někdo přímo ze Salesforce (ti to prý mají zakázané). Máte tip na někoho, koho bych měl určitě vyzpovídat? Sem s ním! děkuji

Další v sérii mých rozhovorů s lidmi ze Salesforce komunity je Borek Straka, který se mu věnuje ve svém volném čase při implementacích pro různé neziskové organizace.

Jak ses k Salesforce dostal?

Téměř přesně před třemi lety jsem si řekl, že bych mohl moje zkušenosti v IT využít i mimo práci v pomoci nějakým neziskovkám. A tak jsem hodil do Googlu něco jako „neziskovky dobrovolnictví IT“. Kupodivu jsem tehdy na první dobrou žádnou konkrétní poptávku nenašel. Zabralo mi ještě chvíli googlení, než jsem narazil na UmSemUmTam (kde mi ale v průběhu času sedla jedna jediná poptávka) a pak na CRM pro neziskovky. To znělo zajímavě a tak jsem napsal email. Následně jsem se sešel s Péťou, s kterou jsme si dobře popovídali!

O Salesforce jsem nikdy předtím neslyšel 🙂 Ale samozřejmě jsem věděl, jak vypadají CRM systémy. Pustil jsem se do toho a od té doby jsem implementoval CRM Salesforce v celkem 13 organizacích (z toho 9 hospiců má prostředí téměř stejné). Bohužel dvě organizace systém nevyužívají 🙁 V první se těsně před dokončením implementace vyměnilo vedení a to nové prohlásilo, že už nový systém nechce. Implementaci platili z grantu, takže jim o utracené peníze nešlo. A v druhém případě (příspěvková organizace státu) systém i přes vyladění přesně podle zadání zkrátka nezačali využívat. Což člověka zamrzí, když je jeho jedinou odměnou pocit spokojenosti organizace. Ale naštěstí většina implementací dopadla úspěšně 🙂

Jak se vzděláváš, které zdroje doporučíš?

Na začátku jsem od Péti dostal plno odkazů na různé materiály. Ale mě nebaví si něco číst jen tak, jsem zvyklý se učit za pochodu (i ve své hlavní práci). Proto jsem čekal na zadání implementace v reálné organizaci. Jako první jsem dostal Agapo z Brna – evidenci sociálních služeb. A tak jsem se pustil do implementace – s nulovou vstupní znalostí Salesforce a neziskového sektoru/sociálních služeb 🙂 Ze začátku mi nejvíc pomohl přístup do již nastaveného prostředí jiné organizace (i když využívali SF k jinému účelu). Zkrátka jsem okoukal, jak se co dělá a občas se zeptal zkušenějších. A samozřejmě strejdy Googla 🙂 Nakonec vše dopadlo ke spokojenosti organizace a proto mohl ředitel Agapo implementaci prezentovat na našem loňském setkání se zájemci o CRM Salesforce.

V současnosti bych jako zdroj #1 jednoznačně doporučil Salesforce Trailhead. A pak Google. Ale moje doporučení vychází z toho, že se radši vzdělávám sám. Někomu můžou více vyhovovat organizovaná školení.

Jak se díváš na certifikační zkoušky, máš pocit, že je důležité je absolvovat nebo žádný test praxi nenahradí?

V oboru mé hlavní práce (serverové technologie Microsoft – Windows Server, MS SQL, Exchange…) jsou Microsoftí zkoušky spíš o penězích než o znalostech. MS zkoušky naprosto, totálně a vůbec neověřují, zda člověk dané technologii rozumí 🙁 Ověřují, zda se člověk dokáže jako cvičená opice naučit odpovědi na otázky. Které může získat, když si zaplatí. Čili jsem obecně odpůrcem zkoušek a nebudu je dělat, dokud k tomu nebudu přinucen. Ale je možné, že jsou zkoušky Salesforce zcela odlišné – nevím, nemůžu hodnotit.

Myslíš, že jsou v Salesforce jasně oddělené role administrátor, vývojář, konzultant nebo se to hodně prolíná (či může prolínat)?

Můžou to být oddělené role, umím si to představit. Ale v našem případě CRM pro neziskovky dělá všechno jeden člověk.

Používáš v Salesforce aplikace třetích stran? Která je ta nejoblíbenější?

Kontrolu duplicit při vkládání záznamů již zastane Salesforce sám. Ale neobešel bych se bez hromadné kontroly duplicit po importu dat. Konkrétně Duplicate Check for Salesforce. Dál vyhledávání v Obchodním rejstříku – dříve Sprinx Ares, nyní Sprinx Merk. Jinak asi nic spešl…

Jedna funkce, kterou máš v Salesforce nejraději?

Líbí se mi, že je velmi snadné naklikat základní funkčnost (požadavky) běžné organizace.

Kdyby sis mohl přát jednu věc, kterou by pro vás Salesforce mohl od zítra nově dělat, co by to bylo?

Naslouchat přáním komunity! Už mnohokrát se mi stalo, že jsem potřeboval nějakou věc, kterou Salesforce neumí a při hledání v Googlu jsem našel diskuzní fórum, kde si lidi klidně i 10 let pořád dokola stěžují na absenci nějaké funkcionality 🙁 A přitom je to klidně i úplná prkotina, která by se vším testováním a administrativou nezabrala víc jak den práce! Dál mi vadí, že když hledám postup, jak něco udělat, tak návody přímo od Salesforce jsou většinou příliš stručný a často úplně nepoužitelný a musím se spolehnout na komunitu. A do třetice mi vadí, že postupy z Googlu, fungující v době zveřejnění příspěvku, už třeba dnes nefungují. A hlavně že není jasné, kdy fungovaly a kdy a proč fungovat přestaly. Něco se prostě od té doby změnilo. Když bych shrnul podporu, tak sice nemůžu říct, že by byla vyloženě špatná, ale zlatý Microsoft! Vůbec by mi nebylo proti srsti, kdyby Salesforce koupil, jak se o to snažil. Nabídl ale málo peněz. No není všem dnům konec 🙂

Jak držíš krok s rychlým rozvojem funkcionality Salesforce, zavádíš u zákazníků nové funkce tak jak přicházejí nebo je nové funkcionality nezajímají?

Čtu mimo jiné tvůj blogAdmin Hero. A sleduju maily SF o novinkách. Ale nový funkce ve stávajících organizacích nezavádím. Lidi z neziskovek s humanitním zaměřením jsou často rádi, když se naučí postup a rozhodně nemají zájem, aby se jim systém měnil pod rukama.

Příští organizaci ale chci zkusit udělat už v Lightning prostředí.

Ta Salesforce nebo ten Salesforce?

Ten 🙂

Leave a Reply