Novinky v Salesforce 2015/16

Tak jsem se zase po roce dostal k tomu, abych si obnovil svojí certifikaci na Salesforce a při té příležitosti zjistil, jaké všechny super novinky během posledního půl roku vyvinuli a jaké se na nás během dalšího půl roku chystají. Budu to asi muset začít dělat častěji.

Spring ’15

Jaro přineslo Wave, the Analytics Cloud. Moc pěkná věc, která nenahrazuje ani reporty ani dashboardy, byť se také bavíme o datech a jejich vizualizaci. Tohle je o několik tříd výše ve svých možnostech. Více zdrojů dat (včetně externích), možnost provázat objekty, které spolu přímo provázané nejsou, strukturovaná i nestrukturovaná data. Pecka, už se těším, až to v některé organizaci použiji, protože na to budou mít dost dat i požadavků. A jasně, je to extra placené 🙁

Salesforce Wave

Lightning Process Builder je druhá velká věc této edice. Vypadá to pěkně, ale přemýšlím, proč ty vychytávky nezapracovali do Visual Builder, který vlastně dělá to samé.

Salesforce Process Builder

Možnost importu kontaktů a firem z dalších 16 zdrojů (LinkedIn, MailChimp, Highrise, GMail a další) znělo také jako hezká věc, dokud jsem nezjistil, že se bavíme o tom, že ví, v jakém formátu jsou CSV formáty z těchto zdrojů. Takže žádné přímé napojení přes API, ale hezky export a import 🙁

S kontakty souvisí i Duplicate Management, který se dříve řešil externími aplikacemi a nově je přímo součástí Salesforce. Při své práci využívá Data.com, byť nepotřebujete pořizovat jejich licenci.

Report notification, u kterého můžete určit až 5 reportů a pravidel, za jakých okolností chcete být informováni, že je v nich něco nového. Dřív jste si mohli nastavit zasílání libovolného reportu do mailu, tohle se liší v tom, že ho můžete chtít jenom v případě, že počet nových nabídek klesne pod 10 za týden. Takže dokud máte nabídek dost tak vás report nezajímá, jakmile jich je málo tak se vám pošle a vy se rovnou kouknete, kdo za to může nejvíc.

Rychlejší a více přesné vyhledávání. Dříve trochu slabost Salesforce, která se snad vylepšila. Rychlejší indexování nových dat a (snad) logičtější vyhledávání, které si interně dělí slova na víc. Takže pokud máte někde slovo web2lead tak se vám takový záznam nabídne i při hledání web nebo lead. Slova se interně rozdělují na číslech a speciálních znacích a naopak někdy logicky spojují (třeba telefonní čísla). Současně to ale neznamená, že byste úplně mohli zapomenout na hvězdičky.

Pro mobilní uživatele přibyla v Salesforce1 celkem hezká záložka novinek na záznamech firmy (data jsou brána z Data.com), mapa u adres a grafy v seznamech, které by měly pomoci s rychlejším vyhledáním toho, čemu je opravdu nutné se věnovat.

Manager groups jsou novinkou, která mi příliš jasná není. Záznamy, které vytvoříte, totiž v SF automaticky vidí vaši nadřízení, tam tahle věc nedává smysl. A směrem k podřízeným to zase sdílí na všechny vaše podřízené, bez ohledu na to, zda mají další podřízené nebo ne.

Novinky jsou také se spojení s Microsoft Exchange, kde je možné automaticky synchronizovat kontakty a události.

Pro Outlook vznikly dvě nové věci. Salesforce App for Outlook, která rychle zobrazuje relevantní záznamy ze Salesforce (firmy, kontakty, příležitosti, …). A pak Salesforce for Outlook, která nahrazuje dosavadní Connect for Outlook (ten končí při vydání Winter ’16) a ukazuje pro změnu informace o kontaktu a úkoly. Obě dohromady nefungují, Salesforce App přebíjí tu druhou, abyste jich neměli moc. Tak nevím.

Bezpečákům se bude líbit Field Audit Trail, který ukládá informace o změnách polí úplně mimo příslušný záznam.

Administrátoři zase asi ocenění možnost zapnout DKIM podepisování emailů zasílaných ze SF a také by měli vědět o změně IP adres, ze kterých jsou emaily zasílané. Google Authentication Provider by se jim mohl také líbit a lidem zjednodušit práci, když se budou přihlašovat svým Google účtem.

Celý popis změn na stránkách Salesforce.

Summer ’15

V letní edici mám pocit, že nám přinesli samá zjednodušovátka. Setup assistant, který vám pomůže nastavit SF tak, abyste nepotřebovali věci znalého konzultanta. Sales Wave Analytics Application, která zase pomůže s nastavením Wave podle toho v jaké pozici pracujete a co si SF myslí, že by se vám mohlo hodit.

Salesforce Wave Analytics Application

Z hlediska bezpečnosti postoupili zase o krok dál. A také zpět. Nově je zde Data Leakage Detection, který ukáže jaká data kdo chtěl a v jakém objemu. Zajímavá je také Platform Encryption, díky které máte šifrované soubory a některá pole 256bitovým AES šifrováním.

A ten krok zpět? Administrátor si může zapnout možnost přihlášení za libovolného uživatele. Dříve takovou věc museli povolit jednotliví uživatelé, pak se dal požádat helpdesk SF, aby se administrátoři nemuseli uživatelů dovolovat a nyní to funguje automaticky a musí se to administrátorům zakázat. To se bude top managementu líbit, určitě tam budou moc rádi sdílet tajné informace.

Engage a Pardot (věci placené zvlášť) se může líbit zvláště obchodníkům, protože je v reálném čase informuje o tom, který zákazník si otevřel jakou stránku na webu, pročetl nabídku a další věci. Šmírování, co? Troufnete si tyhle údaje na rovinu použít v rozhovoru se zákazníkem?

Files Connect se dočkal propojení na Google Drive, takže všechny vaše soubory umístěné v Drive se dají přímo dohledat ze Salesforce. Šikovné.

Další změny najdete v Release Notes.

Winter ’16

Lightning Experience – hurá! Tedy tak trochu. Po letech, kdy uživatelské rozhraní SF vypadalo jako z minulého století, se to mění a začíná vypadat opravdu hezky. Zatím zdaleka ne celé, mění se spíš pár vybraných stránek, ale vypadá to pěkně. Tedy pokud máte velký monitor, na svém notebooku (1280×800) musím rolovat sem a tam. A také přestal fungovat dvojklik na rychlou úpravu údajů 🙁

Lightning Experience v Salesforce

Integrace se sociálními sítěmi pořád nechápu. Je hezké si mít možnost na základě jména člověka dohledat jeho profil a spárovat si ho (proč se to nehledá podle emailu?) a pak vidět, které lidi máme společné, ale proč to nezobrazuje třeba pár posledních updatů, abych věděl o čem s ním rovnou zavtipkovat? A taky při té příležitosti odebrali integrace s LinkedIn.

V obou předchozích i v této edici jsou také vylepšení ve funkci Organization Sync. Nikdy jsem jí nevěnoval pozornost, ale pokud opravdu pracuje 24/7 tak se vám může hodit možnost pracovat v SF i když zrovna probíhá globální odstávka a upgrade.

V kontaktech, organizacích a dalších místech je možné přidat seznam souvisejících souborů. V létě přibyla možnost psát richtextové Notes, tohle je další krok k rozloučení se s objektem Notes & Files nad kterým nebylo možné dělat žádné reporty ani je vidět všechny najednou. Všechny souboru tak hezky správně ukládejte do knihoven a linkujte k příslušným záznamům.

Chatter přinesl velmi hezké náhledy na přilinkované soubory a stránky, umí se vypořádat s dalšími zkracovači adres, podporuje richtext, umožňuje potlačit příspěvky o kterých již nechcete vědět a u kterých vás nezajímá probíhající diskuze a pokud odpovídáte emailem tak umí z emailu automaticky vyhodit váš podpis. Pěkné.

Process Builder nově umožňuje naplánovat více skupin akcí, takže den po obdržení objednávky udělej něco, dva dny poté něco jiného a za deset dnů zase něco.

A Visual Builder konečně správně zvládá hodnoty v picklistech a bere si je přímo z definice příslušného pole. Jupí.

A konec Connect for Outlook jsem už zmiňoval, tak pozor na to.

Celý seznam změn.

Leave a Reply