Nakupujeme bez obalu, co ty?

Čas od času je super se ohlédnout, zavzpomínat a pak se zase podívat do budoucnosti. Já jsem si to tuhle uvědomil u našeho týdenního nákupu, kterým strávíme tak půl hodiny týdně včetně cesty.

Skoro deset let zpátky jsme nakupovali v Albertu, stavili jsme se tam skoro každý druhý den, dívali se na nejlevnější mléko a ideálně ho ještě kupovali až ve slevě.

Pak pro nás přišla éra bedýnek, znásobená mým okamžikem Whole30 diety. Ceny, které jsme byli ochotni akceptovat, šly nahoru. Měli jsme pocit čerstvosti a podpory konkrétnějších zemědělců. Objednávali jsme tuším na týdenní bázi, primárně zeleninu, postupně Svět bedýnek přidával i další věci, tak jsme je někdy přihodili (třeba ryby). Časem jsme začali objednávat primárně v zimě a přes léto nějak vyžili z toho, co vyrostlo na zahradě či jsme koupili na trhu na Spořilově.

Někdy v té době se objevil ten boom bezobalových obchodů, párkrát jsme je vyzkoušeli, ale nikdy nás nechytly. Buď byly daleko, na špatných místech, nelíbil se nám sortiment či cokoliv dalšího.

Ale pak se něco stalo. Otevřeli bezobalový obchod kousek od nás (5 minut autem, 7 minut autobusem, pěšky o něco déle). Sortiment se postupně rozšiřoval a pořád rozšiřuje a my si zvykli zajet jednou týdně na nákup. Dnes je to úplná samozřejmost, bereme s sebou tubusy na vločky či čokoládové polštářky, kelímky od velkých jogurtů na mouky, pytlíky na rýži či zeleninu. A v tom to i skladujeme, takže nemusíme nic přebalovat, mouka se nám nesype z papírových pytlíků všude, ale je pěkně zavřená pod víčkem.

K tomu přibyly sýry, párky, šunka či slanina, nastává sezóna čerstvého burčáku. Bereme čerstvá mléka a jogurty za cenu, kterou jsme dřív považovali za nesmyslnou a ještě jsme hrozně spokojení, že se mléko během pár dní zkazí a není i po měsíci jako čerstvě rozbalené.

Překvapivě tam nakoupíme všechno co potřebujeme, zeleninu přidáme ze zahrádky či bedýnek. Asi jsme zestárli nebo zjistili, že bezobalu není pruda, že podporovat konkrétního člověka je lepší než anonymní řetězec, že vybírat mezi 10 druhy toho samého nás nebaví a je pro nás jednodušší, když mají tu jednu věc, která nám vyhovuje.

Takže až někdy pojedete kolem Kačerova tak se zastavte u Sovy. Pro auta a kola má parkoviště, pro pěší je kousek od zastávky autobusu. A třeba vás to taky chytne.

Leave a Reply