O MindMap už snad slyšel úplně každý, nějak mám pocit, že před nějakým časem to bylo na internetu hrozně populární téma. A tak když jsem se vrhnul do svého nového projektu tak jsem si řekl, že zkusím, zda to opravdu funguje.
Strategie je jednoduchá – kreslit a spojovat si všechny myšlenky, které nás napadají. Ve finále člověk zjistí, že kdyby to psal v nějakém texťáku pod sebe a dělal odrážky, tak je to vlastně stejné (ostatně do tohoto formátu to jde i exportovat a snad i importovat z něj). Ale jak je to na obrazovce vidět vedle sebe, tak člověka asi opravdu napadá víc. To je základ, to funguje.
Dál můžete přidávat k jednotlivým bublinám ikony, barvit je (což prý pomáhá), přidávat úkoly či poznámky a hlavně bubliny provazovat mezi sebou. Takže jsem dával ikony (opravdu pomáhají), úkoly (abych na něco nezapomněl), dopisoval poznámky (jsou tam uloženy, ale vlastně na ně vůbec nekoukám) a občas i něco provázal (to mě nešlo ale vůbec, zjistil jsem, že ve finále stejně spolu souvisí takové množství položek, že vlastně spojuju úplně všechno).
Začátek byl hrozně rychlý – těch věcí mě napadala tuna, ještě by to chtělo vymyslet zobrazení – promítat v ohromném rozlišení na stěnu, monitor i s velkým rozlišením mi byl za chvíli malý. A teď to pokračování – rozvoj myšlenek, jejich realizace – to už jsem se přepnul, na myšlení jsou mindmapy asi naprosto skvělé, na běžný život už ne. Pořád se k nim ale vracím pro poznámky, které jsem si do nich zapsal, ale moc nového už nezapisuji, pro ten běžný život používám spíš OneNote od Microsoftu. Nebo (ještě asi častěji) jeden velký úkol v Outlooku, do kterého si píšu vše, co chci udělat. Takže MindManager na mapu na začátku, OneNote pro zápisy ze schůzek a poznámky obecně a úkol (jeden) v Outlooku na běžné připomínky co udělat.
Mindmapy jdou prý skvěle využít i při plánování prezentací – tak tam jsem taky ještě nedospěl. Prezentace si úplně nejraději kreslím do sešitu (asi naprosto stejně jako Petr Kunc), snímek po snímku a přemýšlím, co vše bych chtěl říct na jednom místě, co potom a co předtím. A když si to všechno nakreslím, tak přemýšlím, zda jsem na něco nezapomněl, ale mindmapu dělat, to ne. Mindmapy prý mohou pomoci i posluchačům ve vnímání toho, co říkám, protože je prý velká šance, že jim ten mozek bude fungovat stejně (chudáci).
A co vy, jak dáváte dohromady svoje myšlenky, organizujete si čas, zapisujete co jste kde dohodli?
Ahoj Martine, u mne jsi již myšlenkové mapy viděl, že? Používám je když nevím, jak na problém jít. Takže i na přípravu prezentací, na vytvoření struktury dokumentace, nabídky atd. Zajímavý web na toto téma je: { Link }