Microsoft Windows Azure platform vision

Zjišťuji, že ze všech akcí publikuji zápisky s asi měsíčním zpožděním. Děsivé, ale zase se mi to alespoň rozleží v hlavě.

Windows Azure logoMicrosoft pro své partnery pořádal odpolední seminář na téma Azure (skoro by mě zajímalo, kolik lidí netuší o čem v tuto chvíli mluvím). Tedy – Windows Azure je cloudová technologie od Microsoftu, který se do ní snaží šlapat co to jde a cpát ji kam to jde. I proto byl tento seminář, aby zase nabudil partnery a ukázal jim ty světlé zítřky.

Na začátku se pochlubili úspěchy ve vzdělávání z poslední doby – dělali roadshow po 3 městech, kterých se zúčastnilo několik set lidí. Další velkou akcí byla Azure akademie, kdy pravidelně každý týden byla pořádána videokonference a školili se vývojáři. Původní odhad pár desítek vyškolených lidí byl překročen násobně a celá akce lidem z Microsoftu zabrala ještě víc času než čekali.

Další věc na podporu byla soutěž pro partnery, kteří měli vyvinout aplikace pro cloud a ty nejlepší byly každý měsíc oceněny a na samotném závěru vyhlásili 6 nejlepších. Partnerů se celkem přihlásilo 50 a z nich 30 splnilo podmínky pro účast. Vítězná místa obsadily společnosti Getmore, A && L soft, The KITE, POLOMINO Services, ALC a absolutním vítězem se stal CIGLER SOFTWARE se svým řešením iDoklad.

Fotografie ze semináře

Po tomto rychlém úvodu nastoupil Don Grantham, president Microsoft CEE se svojí prezentací na téma proč cloud. A byla to jedna z nejlépe provedených prezentacích, které jsem snad kdy viděl. Ani jeden pohled na plátno a samé zajímavé informace:

  • cloud roste 5x rychleji než běžné služby, o 30% meziročně
  • do roku 2012 nebude 20 % firem mít žádné IT
  • Azure je v současné době „dostupný“ ve 41 zemích, 4 000 zákazníků ho používá celosvětově a existuje pro něj 2 300 aplikací

Jako vítěz soutěže dostal prostor pro pár slov i Martin Cígler a prohlásil, že je nejvyšší čas naskočit do cloudu a přeučit zákazníky na model mobilních telefonů – používáš = platíš a opačně. Spousta lidí prý není ochotna obětovat třeba 2 000,- ročně za pravidelný upgrade účetnictví, ale nemá problém platit 150,- měsíčně (jak dokazuje třeba Fakturoid). Směšné částky tedy lákají a ve finále je ze zákazníka víc než když zaplatí jednorázově. Možná právě proto, že se nemusí starat o provoz a pravidelný upgrade. (tak přemýšlím, kolik lidí si od nás objedná BOSSe za 25Kč měsíčně)

Druhá část odpoledne byla věnována panelové diskuzi a ta byla opravdu zajímavá. Třeba v tom, že pro cloud je možné počítat s menším výkonem než by byl třeba pro server na pobočce a že v podstatě nikdo z dodavatelů v současné době neprovozuje své řešení na 2 serverech, aby měli zajištěnu garantovanou dostupnost 99,9% – i dnes jim to totiž jede třeba od září bez výpadku.

SQL server negarantuje výkon. Databáze je duplikována na třech serverech a pokud je ten primární přetížený, tak ho přepne na méně vytížený server. Podle mě ovšem statistika pořád tvrdí, že můžete mít smůlu a mít pomalé všechny.

Moje hláška na Twittteru k výkonu SQL Serveru

S tím souvisí i poznámka, kterou jsem zahlédl před časem – některé firmy při publikování aplikace vytvoří víc serverů, otestují je všechny na rychlost a vyberou ten nejrychlejší – rozdíly prý mohou být velké. Detaily k výkonu naleznete i na Kačiho blogu. Zajímavý z toho článku je odkaz na testování výkonu SQL serverů v různých cloudových službách.

Je dobré dedikovat jeden server na provádění systémových úloh – i proto, že když příslušná služba spadne tak s sebou vezme celý server a je fajn, když to není zrovna ten webový server.

Současná maximální velikost databáze 50GB některým zákazníkům nestačí a tak se na podzim možná objeví možnost mít až 500GB databázi (osobně moc netuším na co). A s tím souvisí i očekávané snížení cen někdy v budoucnu. Tak se necháme překvapit.

Datové přenosy jsou obecně mizivé (při počítání ceníku BOSSe jsme se s tím hodně trápili a nakonec zanedbali) – celá ČR prý přenese z/do cloudu asi 1TB a to tuším patříme spíš mezi špičku (určitě v počtu zaregistrovaných vývojářů). Průměrná útrata za služby je pak prý 20 – 40$, což se mi zdá neuvěřitelně málo a jde dosáhnout snad jen tím, že se servery na noc vypínají.

A úplně na závěr – jsou dostupné Azure passy, které vám umožní si celou věc na jeden měsíc vyzkoušet.

Tak vzhůru do oblak!

Vezmeme Vás do oblak

1 komentáře

Leave a Reply