Do desíti – S René Zahradníkem

Při příležitosti odchodu René Zahradníka z IBM (novinka pro ty, kteří to stále ještě nevědí) jsem se rozhodl s ním udělat takový minirozhovor. A pokud se vše povede, tak z toho bude série minirozhovorů s různými lidmi (IBM lidi, partneři, zákazníci) na téma Lotus. Pokud snad víte o někom, s kým by bylo hezké takový rozhovor udělat (nebo se sami nabízíte) tak sem se jménem a klidně i první otázkou.

René Zahradník Tři a půl roku za tebou, jak myslíš, že se vedlo Lotus brandu pod tvým vedením?

To je otázka spíš na zákazníky a obchodní partnery. Z jejich reakcí ale usuzuji, že se Lotusu vedlo docela dobře. Taky jsem na to nebyl sám – na začátku mi hodně pomohli Vojtěch Trš (dnes Lotus Europe) a Petr Chmelík (dnes SUN).

Povedlo se ti splnit, co sis předsevzal na začátku? Co to bylo?

Mým hlavním cílem bylo Lotus na českém trhu zviditelnit. Produkty Lotusu jsou velmi slušné, ale úroveň obecné známosti jsem vnímal jako slabou stránku.  Uvědomme si, že v době kdy jsem nastupoval IBM nevydala jediný inzerát na téma Lotus… To se povedlo změnit a marketingové oddělení je dnes v této oblasti už „samostatně aktivní“. Specielně bych chtěl poděkovat Petrovi Tošnerovi a Martinovi Pospíchalovi.

S tím souvisel cíl udržet a rozšířit lokalizaci produtků. Ono se to zdá jednoduché, ale při počtu obyvatel naší republiky, rovnajícím se počtu obyvatel některých amerických měst se čas od času diskutuje smysluplnost investice do lokalizace. Naštěstí se to nakonec vždy podařilo vyargumentovat a například Lotus Notes mají pevně zakotvenou lokalizaci i do budoucna. Pro zajímavost, na jaře vyjde první SLOVENSKÁ verze!

Které cíle se splnit nepovedlo a lituješ toho?

Dalším z mých cílů bylo pomoci partnerské síti růst a sílit. Bohužel se ukázalo, že toto nezávisí jen na mě, ale na celkových podmínkách IBM a zejména na jejich vlastní strategii. Pokud se například partnerská firma rozhodne, že se bude živit na stávající množině zákazníků, těžko jako firma poroste… Druhá věc je, že o rozvoj partnerů Lotus se od roku 2005 začalo starat nové oddělení a takto velká změna vždy chvíli trvá, než se usadí.

Jak vidíš budoucnost Lotusu v Česku?

Dobře. Lotus se už otřepal ze zmatků vzniklých okolo produktové řady Workplace a s Lotus Notes 8 poskočil výrazně vpřed. A když tohle říkají i zákazníci (a jakože to říká mnoho z nich) tak Lotus čekají velmi pěkné časy. Nové věci jako je Quickr, ConnectionsSymphony jsou „hotové věci“ – tedy přesně to, co zákazníci potřebují a co Lotus doteď moc neměl.  

Když odmyslíme Domino a Notes, které další produkty jsou populární na českém trhu?

To záleží na úhlu, z kterého hodnotíš popularitu. Pokud podle prodejů nových licencí, tak stále vede Notes a Domino. Ovšem začíná se zvedat prodej portálů. Pokud podle „business value“ tak zde stále vedou partnerské aplikace, které vlastně deformují celé výsledky. Partneři stále raději prodávají vlastní „samo-domo“ workflow nebo DMS, místo aby nabízeli krabicové Lotus Workflow nebo Domino.Doc a to pouze upravili na konkrétní firmu. Ono se to v poslední době začíná měnit s tím, jak chybějí kvalifikovaní a zkušení programátoři. Více se to celé posouvá do polotovarů a počítám, že za krátko bude například Lotus Quickr (základní DMS + Workflow) velmi populární.

Co jsi stačil naučit svého nástupce, na jaké změny se můžeme těšit?

Těžká otázka – zeptej se spíš jeho. Tomáš Vávra už nějaké zkušenosti měl a za ten rok a půl v IBM jich spoustu dalších nabral. Není s Lotusem tak historicky spojen, ale to vidím jako jeho velkou výhodu. Už pro Lotus hodně udělal, a teď to ještě víc vynikne.

Chystá IBM nějaké agresivní vtrhnutí na trh?

I když zlí jazykové tvrdí opak, IBM je velmi dynamická firma a má velké růsty tržeb rok co rok. To znamená, že rozhodně musí na trhu působit aktivně a opravdu se snažit.

Již letos Lotus vrhnul na trh novou generaci softwarů: Quickr – moc pěkná věc, Connections – plná inovace, Activities – nové trendy, Portal Accelerators – zhodnocení portálu, Symphony, Notes/Domino 8. Vše je to použitelné a funkční. Obvyklý nemoderní design je pryč… Zdá se, že už to přišlo! 😉

Dále pozorně sledujme, jak se zhodnotí vstup IBM do komunity OpenOffice.org a také jak se schválí/neschválí OOXML – jako další možný standard pro ukládání dokumentů. Tyto dvě oblasti, ač působí okrajově, jsou, podle mého názoru, klíčové pro budoucnost brandu.

Jak se změnila za ty tři roky partnerská síť?

Řekl bych, že se nějak zásadně nezměnila. Snad jen, že se nyní více potýká s nedostatkem specialistů, kteří zmizeli buď do velkých firem nebo mimo ČR. Také se o partnerskou síť od roku 2005 stará nové oddělení na práci s partnery, které zastřešuje všechny IBM SW i HW brandy a teprve v poslední době se nový způsob spolupráce stabilizuje.

Na druhou stranu přibyli noví partneři, které přilákaly právě nové technologie. V tomto vidím blýskání se na lepší časy. Partnerská síť Lotusu potřebuje obnovit novou krví. Přitom má IBM rozhodně co partnerům nabídnout, stačí jen si správně říct a ukázat vlastní aktivitu.

Jak je vlastně velký český IBM tým věnující se těmto technologiím?

Slovy klasika Járy Cimrmana: „Je nás tu nepočítaně!“. Nemůžu říct konkrétní číslo, ale když do toho započítám i BPO, marketing, call-centrum, překladatelské oddělení, věčné Lotusáky (Enc, Vyhnalík) a některé zapálené Account Managery z ostatních divizí, dostanu se někam k číslu 20. Ale znáš to, na velikosti přeci nezáleží 🙂

A otázka na závěr – kam že to vlastně míříš, co budeš mít na starosti?

Mířím do společnosti ORACLE a budu se starat o prodej technologií do segmentu SMB. Těším se, že si rozšířím znalosti například o oblast výkonných databází, business intellignece a aplikačních serverů. A mnoho Lotus řešení je nějak integrováno s databází ORACLE, takže se asi budeme vídat i nadále.

Díky za odpovědi a mnoho úspěchů v novém místě.

Díky za otázky, bylo mi potěšením!


Jaké otázky byste položili vy? A koho byste se chtěli zeptat?

Upozornění pro personální agentury a personalisty: cílem rozhovorů není zviditelnit lidi pro jejich přetažení do jiné firmy, prosím respektujte tento fakt.

1 komentář

  1. „Ono se to v poslední době začíná měnit s tím, jak chybějí kvalifikovaní a zkušení programátoři.“
    Občas si vzpomenu, jak jeden bývalý kolega (tehdy vedoucí programátor) se někdy v 90. letech minulého století obával, že ze školy nastoupí někdo lepší než on, takže kvůli tomu ztratí práci. Pokud neprogramoval a neanalyzoval, tak se pořád učil něco nového, aby nezaostával. A někdy začátkem r. 1993 říkával, tak tahle implementace IS bude trvat tak do jara – léta příštího roku a pak už nebude co dělat. A pořád má co dělat a navzdory jeho předpokladům – na jednu stranu se programátorů (a nejen programátorů) nedostává a práce je pořád dost, ale na druhou stranu – jak kde a jak pro koho. Jedna kolegyně z té doby je prý už nějakou dobu nezaměstnaná, přitom má určitě nějakých 25 – 30 let praxe programování v COBOLu, Progress 4GL, dělala něco s Query/400, taky něco se SAP R3, … A takových zkušených (ale už postraších) lidí by se tam našlo určitě víc, jen se těžko mohou odloučit od léta budovaného rodinného zázemí a jít zkusit štěstí někam do podnájmu ve velkoměstě, kde firmy hledají mladé a perspektivní, s aktuálními znalostmi a za co nejnižší nástupní plat …

Leave a Reply