Kiva – půjčky, které mění životy

Logo Kiva O mikropůjčkách jsem slyšel už před dlouhou dobou, ale teprve přibližně před rokem jsem jim opravdu propadnul. První s jejich konceptem přišel Muhammad Yunus v roce 1976, kdy půjčil svých prvních 27$ a pomohl tak chudým ženám, které do té doby platily vysoké úroky a na vlastní živobytí a rozvoj jejich podnikání už moc nezůstalo. Postupem doby půjčoval Mahammad víc a víc, založil pro tento účel i banku Grameen Bank a nakonec si vysloužil i Nobelovu cenu míru.

Mikropůjčky jsou zde dodnes a serverů, které je poskytují je víc. Já jsem si oblíbil server Kiva, kde stačí malé částky (od 25$) a víc lidí se tak složí na podporu jednoho konkrétního člověka nebo skupiny lidí. Člověk nemá žádný zisk, jenom riziko, že nedostane své peníze zpět. Toto riziko je ale relativně malé a za celý rok a půl půjčování jsem se s něčím takovým nesetkal. Ostatně celý koncept je založen tak, aby takovýchto případů bylo minimum, protože jednotliví lidé jsou prověřeni i jim blízkou komunitou a pokud neplatí, tak se „hanba“ přenáší na další a ztěžuje jim možnost získat další půjčky.

Postup je jednoduchý – stačí si podle různých kritérií vybrat koho bude člověk podporovat, při výběru pomáhají i popisy jednotlivých žadatelů a jejich záměrů s půjčkou. Většinou bývá i uvedeno, zda už žadatel nějakou půjčku měl a samozřejmě za jaký úrok je půjčka nabízena.

Mapa mých půjček

Úroky jsou hodně zajímavé – člověk půjčuje zadarmo a nemá z toho nic, ale lidé platí jak mourovatí. Občas se až člověk diví jak moc, výjimkou není ani 70% roční úrok. Pořád je to ale výrazně méně, než chtějí tamnější „půjčovatelé“ a v mnoha oblastech je tento úrok dobře odůvodnitelný. Částka se většinou vybírá zpět v týdenních intervalech, lidé bydlí v nepřístupných oblastech a tak doprava a výběr peněz je dost drahý.

Výběr těch správných adeptů má každý jiný – někdo poskytuje půjčku těm, kteří splácejí nejrychleji (půjčky jsou většinou od 6 měsíců do 2 let); další půjčuje jenom ženám (které prý splácejí poctivěji a hlavně jim to víc pomůže); roli hraje i důvod, pro kterou žadatel půjčku chce případně oblast, ve které podniká.

Když jsme začali plánovat Peru, tak jsem se začal orientovat na půjčky do této země a při našich cestách se možná za některými „svými“ dlužníky podívám, abych viděl, jak se jim daří a zda jim peníze opravdu pomohly. A co vy, začnete také podporovat?

1 komentář

Leave a Reply