Kde vzali můj email?

Reklamních emailů (tedy spamu) mi chodí tuny. Ohromnou část ho pravděpodobně odstraní unroll.me, který používám i poté, co se přišlo na aféru s prodejem dat Uberu. Vždycky mě ale hodně zajímá, odkud vlastně ten můj email získali. A občas jsou to zajímavá zjištění.

Jak to poznám?

Snadno – podle emailové adresy. Pro každý server, kde nechávám svoji emailovou adresu, použiji unikátní email. Když mi pak přijde nabídka tak hned vím, odkud můj email vzali a mohu se poptat, proč jim ho prodali.

Před časem jsem dostal tento lákavý email a hned jsem viděl, odkud vítr vane. Lektor kurzu tehdy dostal od VimVic i databázi emailů, kterou použil i na rozesílku informací naprosto nesouvisejících s původním kurzem.

Občas to funguje skvěle i v odrazování obchodníků – když jim nadiktujete email, který v sobě obsahuje jméno jejich firmy, tak se zarazí, mnozí to vezmou jako legraci a ten svůj spam ani nepošlou. Což je vlastně fajn.

Jak na to?

Zní to komplikovaně, pro každý server zakládat vlastní email, co? Ale není to tak hrozné. Jsou dvě cesty, jedna z nich něco málo stojí a funguje vždy, druhá funguje jenom pro ty, co používají Gmail a ještě bohužel ne vždy. Zase je zadarmo.

Mám Gmail, jak na to?

Pokud používáte Gmail, tak můžete na konec svého emailu (před zavináč) dát vždy + a libovolný řetězec, email vám přijde normálně na vaši adresu, ale v detailech zprávy uvidíte celou adresu.

Takže pokud máte email humpolec@gmail.com (což nemám), tak použijete humpolec+konkretniserver@gmail.com a máte vyhráno.

Někdy tahle finta nefunguje – to když si na konkrétních stránkách vývojář vyhrál s kontrolou formátu emailu a nedržel se přitom příslušné normy RFC 5322, která znaménko + v emailu povoluje.

Rád si připlatím

Pokud chcete fintu, která funguje vždy, tak si musíte zaregistrovat vlastní doménu. Což není nic komplikovaného, například u Wedos je to pár kliknutí.

V administraci domény si poté nastavíte přesměrování emailů, takže cokoliv co přijde na libovolnáadresa@vasedomena.cz, tak se automaticky přepošle na váš hlavní email a nemusíte se o nic starat a pořád uvidíte, kam byl email původně poslán.

V tomto případě musíte platit něco málo za doménu (cca 150Kč/rok) a máte vystaráno i na stránkách, kde si vývojář vyhrál. Navíc máte svou vlastní doménu, takže dost často když po vás chtějí pracovní email a neakceptují gmail.com nebo seznam.cz tak klidně můžete použít ten svůj.

Ty naděláš

Já vím, o pár spamů víc nebo míň už nikoho nerozhází. Ale pro mě je prostě důležité vědět, kde ten email vzali, abych se podle toho mohl zařídit. A s blížícím se GDPR a vyššími pokutami to chci vědět o to víc. Jsem totiž svině.

4 komentáře

Leave a Reply