Kde sehnat cestovatelské průvodce?

Foto cestovatelských průvodců Průvodce (tedy v tomto případě myslím tu knížku od převážně vyhlášených vydavatelství) bývá základem, na kterém probíhá plánování našich cest. Skvěle se s nimi cestuje prstem po mapě, člověk se dozví spoustu tipů a zajímavostí a hlavně je někdy zajímavé sledovat i jejich postupný vývoj v letech.

Jak jsme zjistili při plánování Peru, aktuálnost průvodce je pro dobrou představu o tom, co nás čeká, někdy hodně důležitá. Začali jsme s průvodcem někdy z roku 2000, všechno bylo skoro zadarmo a nikde nebyl problém. A pak jsme došli k aktuálnímu Lonely Planet z letošního roku. Trochu jsme se lekli, ceny se pohybovaly v úplně jiných sférách a my se začali strachovat, jak to bude vypadat ve skutečnosti.

Bohužel mám pocit, že sehnat toho správného průvodce není u nás žádná legrace. Samozřejmě hodně jich mívají v běžných knihupectvích, většinou se ale jedná o ty nejčastější destinace a pokud člověk hledá něco víc exotického, tak má trochu problém. Pak jsou různé cestovatelské servery, kde je pro změnu výběr těch exotičtějších míst, ale zase tam nejsou všechna, případně často doprodávají starší ročníky a to není dobře.

Trosečník je ale podle všeho místo, které by mě mohlo uspokojit. Zemí mají pokryto dost, podle obálek jde vždy o aktuální čísla průvodců a navíc je i uvedeno, kdy bude vydána další verze. Kromě nejčastějších průvodců řady Lonely Planet a Rough Guides nabízejí i, pro mě neznámé, Bradt.

Rough Guides jsme používali v Austrálii a hodně jsem si tu řadu oblíbil. Mám pocit, že je tam víc detailnějších popisů konkrétních míst a méně doporučení na restaurace, hotely a další věci, které stejně na cestách moc nepoužíváme, jíme a spíme spíš podle toho, kde nás to zaujme a líbí se nám tam, než podle toho, co kde doporučili.

Africe jsme tuším používali Lonely Planet, protože jsme nepotřebovali díky organizované tůře tak detailní popis kde co je a stačilo nám něco stručnějšího. Jeho velkou výhodou bylo, že spojoval víc zemí dohromady a tak nám stačila jedna knížka.

Bradt jsme v ruce asi nikdy nedržel, ale speciální edice o Amazonii velmi láká pro naši současnou cestu. Bohužel plán už je daný a podle všeho na tuhle oblast Peru nezbude tolik času, kolik bych si přál a kolik by současně vyvážilo jeho pořízení a hlavně tahání s sebou.

Až se tedy budeme příště někam chystat, tak Trosečník bude moje první zastávka pro hledání aktuálních průvodců. Kdyby tak ještě přímo přes ně bylo možné koupit jejich elektronické verze (pokud existují), tak by to bylo úplně skvělé, abych je nemusel hledat jinde.

1 komentář

  1. Moje poslední zkušenosti s Lonely Planet nebyly nic moc. Sice mají lepší papír a hodně obrázků, ale to na cestě moc nepomůže. Takže se taktéž kloním k Rough guidu. Bradt neznám.
    Co se týče aktuálnosti, řešením může být třeba Kindle edition. V terénu je ale určitě lepší knížka, než to lovit někde v mobilu. I když samotný Kindle taky moc neváží a dá se v něm snadno hledat. Třeba to vyzkouším při příští cestě a dám vědět 🙂

Leave a Reply