Jak si zrychlit práci v Salesforce?

Salesforce logo Neproškolený uživatel = nespokojený uživatel jsem už jednou psal. A když školím uživatele Salesforce, včetně těch, kteří to používají již delší dobu, tak si to opakuji znovu a znovu. Pár jednoduchých triků a člověku to jde najednou výrazně rychleji od ruky.

Lookup pole

V SF existují, stejně jako všude jinde, pole pro definici vazeb mezi záznamy. Kliknete na lupičku, vyhledáte potřebný záznam a vazba se uloží. Pracné a přitom stačí dělat výrazně méně.

  • když už skončíme ve vyhledávání, tak použít znaky * a ? pro nahrazení libovolného počtu znaků nebo znaku konkrétního
  • SF nabízí poslední zobrazené záznamy – nikoliv ty, které jste naposledy vyhledávali, ale ty, které jste opravdu zobrazili do detailu
  • je možné rovnou odtud vytvořit nový záznam – jenom škoda, že Salesforce v tom případě nerespektuje povinná pole

Důležité je, že do tohoto dialogu nemusíte vůbec lézt. Stačí přímo do pole napsat dostatečně unikátní řetězec a při uložení se automaticky dohledá správná vazba. A pokud není unikátní? Tak se vám nabídnou na výběr odpovídající záznamy. Chápu, je zde nejistota „jestli náhodou jsem to trefil“, ale za ten ušetřený čas to typicky bude stát.

Salesforce tip - stačí zapsat text do pole a uložit, lupičku vynechte

Úprava jediného pole

Potřebujete na formuláři upravit jediné pole a Salesforce trvá celou věčnost, než přepne formulář do editace? Ano, oni překvapivě neznají AJAX a podobné „moderní“ technologie. Ale to nevadí – stačí dvojklik na příslušném poli a můžete upravit pouze to, důležité je, abyste poté nezapomněli stisknout tlačítko Uložit.

Úprava polí na více záznamech najednou

V Lotus Notes to byla vždy pruda – napsat si potřebné (dva) agenty nebo je odněkud kopírovat. Tady stačí přidat do libovolného pohledu příslušné pole, vybrat potřebné záznamy (využití klávesy Shift pro výběr bloky záznamů funguje také) a dvojitě poklikat do prostoru příslušného sloupce. Vyskočí dialog, zadáte novou hodnotu a zvolíte, zda se má upravit na konkrétním záznamu nebo na všech označených.

Hromadná úprava hodnoty pole v označených záznamech

Důležité je, že aby tato věc fungovala, tak v uživatelském nastavení, které je společné pro celou organizaci, musí být povolena volba Enhanced Lists. Bez toho máte bohužel smůlu.

Video

Pokud někomu nebylo jasno, nechť koukne na video, kde to ukazuji naživo.

1 komentář

Leave a Reply