Jak si mohu uložit dokumenty na intranet?

Tak fajn, tak já bych si tedy na ten intranet chtěl ukládat ty svoje dokumenty a mít je přístupné odkudkoliv. Jak na to?

Jednoduše, když se dostaneš na svůj osobní web (takový ten odkaz vpravo nahoře), tak zjistíš, že v levém navigačním panelu už máš připravené knihovny pro dokumenty, které chceš primárně sdílet, a pro ty soukromé. Rozdíl je jediný – v nastavení bezpečnosti. Zatímco v těch sdílených mají všichni primárně právo číst, do tvých soukromých nikdo nemůže.

To je skvělé, ale já bych občas potřeboval, aby mi do toho dokumenty mohli zapisovat, to jde také?

Jde, a ani to není moc složité. Dokonce máš dvě možnosti – buď můžeš vytvořit složku podle lidí, se kterými sdílíš (takže třeba jedna složka pro vedoucí týmů, kam budou mít všichni možnost zápisu a automaticky se to bude dědit na nové dokumenty) nebo u každého dokumentu budeš zvlášť nastavovat, kdo ho může vidět a kdo upravovat.

A jak na to – otevřeš si Sdílené dokumenty a vytvoříš složku (pomocí tlačítka NovýNová složka) nebo nahraješ soubor, který chceš sdílet (ať už tím, že ho tam přímo z Office uložíš nebo pomocí tlačítka Odeslat odešleš již vytvořený soubor na disku). No a pak si rozbalíš nad dokumentem/složkou menu a zvolíš volbu Spravovat oprávnění.

Spravovat oprávnění

Zobrazí se ti, kdo má jaká oprávnění a tento seznam je zděděn z nadřízené složky, takže pokud ho chceš změnit tak klikneš na AkceUpravit oprávnění a na dotaz, že se v budoucnu neuplatní změny práv v nadřízené složce, odpovíte Ano.

Seznam se změnil, jde z něj teď odebírat (pomocí označení položky a stisku AkceOdebrat uživatelská oprávnění nebo přidávat pomocí NovýPřidat uživatele. Objeví se krásná položka, kde zadáš uživatele, kterým chceš přidat oprávnění (a můžeš vybírat z Active Directory), úroveň jakou jim chceš přidělit (v podstatě tě zajímá pouze Přispívání a Čtení) a zda jim má intranet automaticky odeslat uvítací email, do kterého můžeš i něco dopsat. A to je vše.

Přidat člověka

Super, lze nějak zjistit, kdo má kam přístup?

No, to samozřejmě lze, prostě oklikáš každou položku a zjistíš si to. Ale že by se to dalo nějak zobrazit hromadně pro všechny složky/soubory, tak na to jsem ještě nepřišel.

Fajn a jde to nějak propojit s Windows, že bych tam mohl kopírovat a mazat soubory normálně, jako kdybych to měl na disku?

Tak tohle jde – zkopíruj si adresu ke Sdíleným dokumentům, otevři Místa v síti (ve Windows) a klikni na „Přidat místo v síti“. Stiskni 2x Další, až se ti objeví políčko pro zadání adresy. Zadej adresu, kterou jsi si zkopíroval (a odeber z jejího konce řetězec /Forms/AllItems.aspx), stiskni Další a mělo by být hotovo. A tam už můžeš spokojeně kopírovat přímo z Windows jako kamkoliv jinam.

Místa v síti

Leave a Reply