Ráno nás probudilo slunce a úplně modrá obloha – má vůbec smysl se dnes zavírat na nějakých přednáškách? Čas na luxusní fotky, pohodička pro válení se na trávníku, něco co jsme tady ještě nezažili. Snad to vydrží i přes víkend.
Opět dorážíme pozdě, takže nestíháme začátek Robovy prezentace o Quickru a přicházíme až do její vážné a seriózní části. Nebo že by to tak bylo od začátku?
V notes.ini Quickr serveru je dobré (stejně jako u běžného Domina) vyházet úlohy běžící v noci, hlavně všechny qptools, které jsou náročné na procesor a 2 z těch 3, které tam jsou jsou nedokumentované. Ke každé nové verzi Quickru se dodává ukázkový konfigurační dokument qpconfig_sample.xml, nicméně nové možnosti se nepřenášejí do existujícího qpconfig.xml, takže to chce projít a ty šikovné přidat ručně. QuickPlaceHTTPLog umožní vidět všechny požadavky na návrhové prvky, které klient vysílá, takže když se něco nezobrazuje tak je skvělé ho zapnout.
Integrace Quickr a Connections – víc přichází ve verzi 8.5 (Quickr) a 2.0 (Connections), integrace se týká dotahování informací z profilů lidí, možnost tvořit aktivity z Quickru (díky jedné řádce kódu) a poslední typ integrace je doprogramování co člověk chce a prý to ani není extra složité.
Následovalo pár tipů pro programátory, důrazné upozornění na QuickrTemplates.com, kde jsou šablony zdarma a kde je snad každý najde, zmínka o tom jak vytvářet automaticky dokumenty v Quickr (vytvořte je ručně, LN klientem se na něj koukněte co má za políčka a pak to můžete generovat). A pak už byl konec, pomalu se začínám probouzet.
Jak zavést ITIL kompatibilní helpdesk za 1 den – polymorph je prý jedním z vedoucích dodavatelů helpdesků kompatibilních s ITIL, dozvěděli jsme se, že ITIL nejde zavést během jednoho dne, ale nasazení jejich helpdesku vám může pomoci využívat některé principy ITILu. V každém případě úžasná prodejní prezentace, na které neřekl snad nic k věci, ale jenom jak skvělý ten jejich produkt je. Ale nesmím křivdit, přišlo i demo produktu, akorát mi přijde hrozně šedivý a né úplně skvěle využitá obrazovka.
Not my problem – klíčová věta Chrise Millera na úvod prezentace o Sametime Gateway. Začíná to celkem dobře, jeho prezentace dělá trochu něco jiného než čekal – někdo mu nastavil automatický posun slidu po několika vteřinách. Fantastické je, že snad pořád kouká na lidi a na dálku posouvá slidy a pořád ví, co za ním je – zatím nejpřesvědčivější prezentace co se týká přesvědčování publika. Mary Beth byla zábavná, on je přesvědčivý.
Otázka na začátek – kdo z vás používá na internetu svá reálná jména, žádné přezdívky, zkratky a podobné věci. Moc jich není.
Používáte pro Sametime Domino Directory nebo LDAP? Je to jedno! V každém případě nepoužívejte LDAP na Sametime serveru z výkonnostních důvodů. Sametime Gateway se umí ven napojit na více různých protokolů a serverů, ale dovnitř pouze na jednu komunitu. Pokud jsem to pochopil správně, tak ji díky tomu nemůžete sdílet pro víc společností přes víc různých Sametime serverů.
Pokud to instalujete tak nebuďte kreativní, používejte přesně dokumentaci a jděte krok za krokem. Nikdy nepojmenovávejte server jako „stgw“ nebo stejně jako host name, nikdy nepřejmenovávejte host name počítače (budete muset začít znovu, ideální je, když se vám o DNS stará někdo jiný – pak to bude totiž jeho problém).
Kdy se posílá nejvíc emailů? Úterý ráno. Jak poznáte, že Sametime není mission critical? V úterý ráno vypněte Sametime a uvidíte za jak dlouho vám začne zvonit telefon.
Umožňuje to nastavit kdo může používat jakou externí komunitu. AOL Clearing House je něco naprosto tajného a sehnat někoho odtamtud skoro nemožné.
Samozřejmě přetáhl, ostatně říkal to už na začátku. A opět to byla nejrychleji mluvící prezentace, ten člověk je prostě mluvící kulomet
Mary Beth a Andrew ukazují jak používat widgety. Po včerejší házecí prezentaci se Mary Beth poučila a dnes hází jenom trička, které snad nikoho nezraní.
Rozpoznávání Livetextu je prý trochu náročné na výkon, takže ve standardní instalaci se nic nerozpoznává a nechávají to na nás, co nastavíme. Nejenom že to umí zobrazit související informace v novém okně, ale umí se to i otevřít jako „kompozitní“ aplikace a zobrazit víc dat najednou, což je prý celkem oblíbené v kombinaci s profily lidí. Označení textu v emailu (který se nerozpoznal automaticky) a otevření databáze s vyhledaným záznamem, který odpovídá označenému textu.
Vidět naživo nastavování widgetů a livetextů je úžasné, dokonce se mi to samotnému daří. Jediný problém – definování nových typů textu, které to má rozpoznávat, není úplně jednoduché. Pochybuji, že by Samantha byla schopná nadefinovat regulární výraz. Chce-li si uživatel přidat jenom pohled z databáze (která používá frameset) – má smůlu. Tedy ono to jde, ale takovým stylem, že i programátor začne přemýšlet, co má vlastně udělat.
Usability test neprošel přes Mary Beth. Když člověk navrhuje widget z formuláře webové stránky, tak se mu formulář zvýrazní krásnou zelenou barvou. Což vypadá skvěle, dokud to není zakomponované ve stránce, která je zelená. A současně vzešel požadavek na Livetext v edit modu, tak uvidíme, jak se k tomu postaví.
Akorát jak jsem si s tím hrál, tak to klient nějak neunesl – menu jsou prázdná, hlásí to divné hlášky, takže potřetí restartuji.
Dnešek je nějaký náročný. Buď jsou ty přednášky nějaké divné, nebo jsou skvrny na slunci v každém případě je moc nevnímám. Chris byl jako kulomet a jeho zážitky super, povídání o widgetech je neuvěřitelně zajímavé, člověk konečně naživo vidí jak se to dá používat a že spousta věcí nejde. Do toho pár nudných prezentací, blížící se víkend (snad) plný cestování, venku sluníčko. Středa byla taková na rozjezd, čtvrtek super a dnešek je asi na dojezd. Štěstí že to dneska končí dřív.
Sidebar != Domino development; nepředpokládejte, že to bude fungovat; pokud používáte LN8.5 tak se nedivte, že to nefunguje vůbec a další hlášky hned na začátek prezentace. Mikkel začíná dobře, taky velký komik, jak jsem poznal už první den na speedsponzoringu, kde prezentoval jejich Group Calendar. Není jediným prezentujícím, který s sebou má bonbony a vyzývá lidi, aby si přišli vzít – to si opravdu myslí, že se ti lidé zvednou a dojdou si pro ně? Zatím jsem to nikdy neviděl (a ani neudělal, což je skoro co říct :-)).
Prezentace je zcela určitě naprosto jasná, jde na to jednoduše, vysvětluje postupně a jasně, ale stejně to nechápu. Asi mi ten vývoj utekl ještě víc, než jsem si kdy připouštěl. Tak alespoň nahážu fotky na web a přemýšlím o aktualizaci Windows na počítači. Bruce už několikrát usnul.
Závěrečná prezentace. Spousta fotek na začátek, některé opravdu povedené, spousta dalších povedená díky komentáři, kterými je Paul doprovázel. A pak začala závěrečná prezentace, kterou se Paul rozhodl psát přímo v jejím průběhu. Důvodem prý bylo, že všichni prezentující posílali své prezentace ještě předtím než je po nich někdo chtěl (haha), takže proč on by ji nemohl dodat z fleku.
Sponzoři vyhlásili spoustu výherců cen, které rozdávali (iPody, sluchátka, večeře v restauraci dle výběru, Guinness klobouk a další a další), poděkování všem spoluorganizátorům a vzhůru na letadlo nebo pivo. Ještě chvíle kecání a pomalu se to rozchází do svých domovů, uvidíme co bude za rok.