Včerejší fish & chips k večeři měly jednu výhodu – dneska jsme nemuseli snídat a otázkou je, zda budu muset obědvat. Ranní vypravení se bylo tedy rychlé, což nám nezabránilo přijít pozdě na první prezentaci 🙂
What are Microsoft’s Plans in the Collaboration Space v podání Neila Shelnesse znělo jako naprosto suprový název, realita nebyla špatná, ale čekal jsem víc. Zajímavé byly tabulky, jak jednotliví výrobci (telefonní firmy, IT, ..) postupně okupovali jednotlivé sektory činností jako je email, kalendář, sdílení dokumentů, telefonování, realtime komunikace, … Co přišlo vzápětí bylo celkem jasné – pokrytí oblastí produkty od MS, kde v každé oblasti je právě jeden produkt a pokud si někde konkurují tak ten jeden brzy skončí. Pak to samé ukázáno na IBM a bylo vidět, jak se ty produkty překrývají. Což je možná fajn z hlediska různých typů zákazníků, ale také pěkně matoucí pro většinu z nich, protože nevědí, který produkt vybrat.
Přednáška zaujala, lidi měli spoustu dotazů, je vidět, že ve věcech, které MS dělá nemají lidé úplně jasno. Stejně tak nesouhlasili s Nickovými názory na věc, něco viděli trochu jinak, ale v zásadě musím říct, že jsem s ním dost souhlasil. Krásný byl pohled na Ed Brilla, který vypadal, že o spoustě věcí opravdu přemýšlí, kde je pravda.
The Day from Notes Hell …. v podání Ytria aneb jak využít jejich nástroje. Vymyslet ukázkové příklady na kterých jde ukázat co ty nástroje umí asi není úplná legrace. Eric ukázal spoustu zajímavých fintiček, trochu problém podle mě ale je, jak často člověk řeší takové problémy, protože pro spoustu těch ukázek je třeba znát dost dobře co jejich nástroje umí, aby to člověk dokázal využít, musí mít hodně představivosti jak to využít. Což není jejich chyba, spíš to možnostmi připomíná druhého Designera, který ale neslouží pro vývoj, ale pouze pro pomoc při správě existujících databází. A k vyřešení další spousty chyb člověk musí vědět, že to nefunguje protože v nějakém poli je nějaká hodnota.
Historie a budoucnost LN v podání Ed Brilla. To zní jako přednáška hodná návštěvy i když živá instalace Travel(l)era v podání Warrena a Paula bez přípravy a jediného slidu zní také dobře (by mě zajímalo, jestli to začnou i na živo stahovat z webu a PartnerWorld zrovna nebude fungovat).
Zpět k Edovi – kecy, kecy, marketingové kecy, čísla, pokrytí všech skvělých firem, … jasně je to obchodník a tohle je teprve první slide. Zajímavé na historii je, že už ve verzi 1.0 byla možnost posílání doclinků (což zmínil i Nick v ranní přednášce), nicméně přes tuto možnost stejně raději všichni posíláme přílohy a emailové schránky kynou a kynou. Popravdě řečeno ve spoustě okamžiků jsem sám byl za přílohu v emailu rád, protože jsem věděl, že ho stačí stáhnout a mám vše co potřebuji pro práci off-line, aniž bych se musel někam připojovat pro stahování dokumentů, na které chce někdo nějaké stanovisko. Takže ani mě ta virtuální spolupráce asi moc nejde.
10milionů (dolarů) byl v roce 1999 marketingový budget na launch R5 – přijde mi to celkem dost, ale pokud to bylo pro celý svět.
LN8 – bylo přiděleno o 500% víc zdrojů na vývoj „používání“ klienta a spousta uživatelských testů – u procent je vždycky problém, že nic neříkají – pokud se tomu dřív věnoval jeden grafik 14 dní před vydáním produktů (což tak jemně zaznělo), tak o 500% víc znamená … jasně, spočítáte si to sami.
Zpětná kompatibilita (kterou IBM pořád zmiňuje) je skvělá věc, ale přijdete na to až vám bude chybět. Jako nedávno mě, když jsem si hrál s MS produkty a ty nahlásily, že mám starší verzi jednoho produktu. Přičemž starší znamenalo 2003, což mi až tak staré nepřišlo.
Spolupracujte z jednoho místa, aneb inbox je jediné místo, odkud komunikujete, tvoříte dokumenty, brouzdáte po webu, chatujete s lidmi. Hmm, zní to zajímavě, člověk si říká proč ne a pak to Ed završí myšlenkou, že počet emailů, které vyřizuje mu klesá, takže se musím ptát, proč je inbox to pravé místo, když mu ubývá emailů a to místo „přestává“ být důležité?
IBM vyvinula Symphony, přestože si uvědomuje, že konkurovat ohromnému byznysu Microsoftu v této oblasti nemá moc smyslu, ale chtěla rozhýbat trh, aby začal vymýšlet, jak lépe spolupracovat, co by šlo dělat lépe. Věděla totiž, že pokud to neudělá tak trh zůstane Microsoftu a žádné skvělé myšlenky nevzniknou. No, proč ne, znám lepší cesty jak vyhazovat peníze.
Na verzi 8 prý lidé upgradují výrazně rychleji než na předchozí verze, takových 40% sálu už je má nasazeny ve firmě. Že by to bylo z důvodu té ohromné masáže o Eclipse verzi? Kvalita této verze je prý také vyšší, mnohem méně problémů se týká vnitřku systému a 88 referencí už bylo publikováno nebo jsou v přípravě. A k tomu spousta výstřižků z různých časopisů jak je to úžasné a používá se to lépe než Outlook.
Spousta lidí stáhla beta verzi 8.5, předpokládá se vydání na konci roku 2008 – má vůbec smysl upgradovat na 8.0.1? Proces vývoje se neuvěřitelným způsobem zrychluje. iCal subscription vypadá pěkně (konečně vím, kde to hledat), ale vlastně je to to samé co dělá Google Calendar 🙂 K tomu spousta vylepšení na straně serveru – Notes ID Vault, společné heslo do LN a Windows, DAOS (ukládání příloh na disk a nikoliv do databáze, které navíc uloží každou přílohu právě jednou, takže je to takové vylepšení SCOS, které se moc neujalo); DCT (Domino Configuration Tuner) umožní najít problémy v návrhu infrastruktury a navrhnout řešení – bude ještě vůbec potřeba partnerů, nebo se to ideálně nastaví samo? Kouzelné tlačítko „Do what you recommended“ prý smazali, protože se necítili dobře, že by nebylo potřeba administrátorů, takže to jenom navrhne řešení a administrátor to musí změnit sám.
Lotus Protector prý půjde koupit jak VMWare image nebo HW řešení. Uff. Atlantic – spojení se SAPem, plánované vydání na konci roku 2008. Vlastně to umí to samé co SAP Connector (či jak se to jmenuje v nynější verzi).
Konec – nějak mi chybí ta budoucnost, povídal o verzi 8.5, Atlantiku, Protectoru, ale to jsou všechno věci, které jsou za dveřmi a o kterých víme. Ale co dál, co bude za rok, za dva?
Odpovědi na otázky – možnost používat libovolný LDAP adresář jako Domino Directory asi nebude, je to vevnitř provázané víc než čekali. Chybějící LotusScript debugger ve beta verzi 8.5 je kvůli tomu, že celé jádro LotusScriptu se musí přepsat, aby to dostali do Eclipse.
Nicméně člověk z prezentace pozná, kdo je zvyklý prezentovat každý den, ta prezentace je úplně jiná, krásně plyne, je uvolněná, pohodová, prostě super.
BTW: instalace Travelleru se nepovedla.
Oběd ve znamení sendvičů – stejné jako včera, ale pořád dobré. Akorát toho lehkého chleba se do člověka vejde hrozně moc.
Přednáška Mary Beth začíná zatím nejzábavnější formou. Začíná dřív než je naplánováno, pak už je najednou ten správný čas, první otázky – kdo už nainstaloval LN8, kdo stáhl beta verzi 8.5 a Mary Beth po všech házela dárky. Vypadalo to dost nebezpečně.
8 lidí se věnovalo na plný úvazek uživatelské stránce 8.5 a k nim spousta manažerů, kteří k tomu mají co říct. Eskymáci používají Lotus Notes a mají každý den jenom pár hodin kdy vidí na satelit, který dodá přístup na internet.
Spousta smíchu, zatím nejzábavnější prezentující, plná místnost (proč jí nedali do té největší?) a snad všichni IBMáci a bloggeři.
Představení lidí, kteří simulují reálné uživatele. Kupodivu lidé znají jejich jména (narozdíl ode mě) a diví se, že nemají Facebook stránky 🙂 Naštěstí z legrace.
8.0.2 přijde trochu dřív než 8.5, zaměřeno primárně na opravu chyb, žádná nová funkcionalita, cílem je zrychlit start up time na polovinu v porovnání s 8.0.1. Což se zdá, že by mělo být hrozně rychlé, takže do splash screenu přidají teploměr jak postupuje spouštění klienta – takže to nebude asi moc rychlé, když je třeba tam dělat takovéhle hlouposti. Původně přemýšleli, že by při spouštění mohli promítat třeba video, aby lidi alespoň zabavili. Pak přemýšleli o zrcadlech, že by se lidé mohli upravit, než se jim spustí klient. Pořadí při spouštění se změní (už se změnilo i v 8.5) – nejdřív zadáte heslo, pak se chvíli bude přemýšlet, pak by se mohl zobrazit obsah inboxu a až pak se obkreslí celé okno klienta a bude nastartováno. To zní jako celkem zajímavá myšlenka.
Moje kalendáře – půjdou přidat Google kalendář, obecný iCalendar, kalendář libovolného LN uživatele i kalendář z Activities nebo Team Roomu. Google kalendář navíc bude mít možné off-line (ale mělo by to snad fungovat pro všechny). Kalendář z Quickru tam ovšem není 🙁
Kontakty bude možné naimportovat ze spreadsheetu a libovolně si namapovat políčka. V levém „navigačním“ pruhu (tam jsou teď písmena na rychlou navigaci) si můžete zvolit abecedu, kterou chcete mít zobrazenou. Samozřejmě, české znaky tam nejsou. vCard – podporováno obousměrně.
Pošta – úplně jsem nepochopil, proč v inboxu přibyla ikona hvězdičky, která znamená nepřečtený email – na to mám přeci tučný text, že jsem to ještě nečetl? Více emailových adres pro každý kontakt je konečně vítězství nad hmotou, hurá!
Journal – přebarvený, vypadá to hezky, ale stejně to používat nebudu 🙂
Activities a Quickr půjde používat offline – aktivity ať už kompletně všechny moje nebo jenom vybrané, pro Quickr budou offline pouze odkazy v emailech (takže ty, které jste dostali nebo odeslali), na každý dokument z Quickru, který budete chtít mi offline si budete muset poslat odkaz (no proč ne :-)). Activities bude mít standardně provoz offline vypnutý (stačí sáhnout do plugin.properties souboru), Quickr bude naopak standardně zapnutý. Z publika samozřejmě zazněl dotaz, zda si to Samantha bude umět zapnout – nebude, zavolá na helpdesk. Podpora Mac & Linux – není si jistá. V každém případě Quickr a Activities se budou synchronizovat, LN databáze replikovat. Synchronizace nejde zastavit (o ou). A každé se to nastavuje jinak a jinde. Takže jsme hromadně odhlasovali, že to chceme mít všechno na jedné stránce, ale nedohodli se jak se to má jmenovat – udělejte název uživatelsky konfigurovatelný.
WE STARTED REDOING WORKSPACE! Akorát jsme to nestihli do 8.5, je to částečně hotovo, ale né úplně. V každém případě to můžete v beta verzi zkusit – spadne. Zapíná se v rcpinstall.properties řádkem -Dnotes.explorer=enabled a v menu to je pak vidět jako Notes Explorer. Výsledek vypadá trochu jako Windows Explorer, který má vlevo složky a vpravo ikony souborů. Ale určitě víc možností (snad).
Profiles, Activities a Dogear z Lotus Connections budou zahrnuty v menu. Je vidět, že tenhle produkt tlačí neuvěřitelně, Quickr takovou podporu vůbec nemá.
Roaming – je zpátky (ve verzi 8 byl podporován pouze v Basic verzi). Bude mít nové režimy, bude možné data uložit na fileserver, takže nebude nutné mít lokální Domino. Což může být pro velké firmy asi super. Samozřejmě přibyla politika pro nastavení a vypadá to, že nastavit půjde všechny texty, které mohou na uživatele v průběhu vyskočit. HTML podpisy pořád nebudou cestovat s vámi 🙁 (což je problém mailu a nikoliv roamingu :-)). Ale možná se povede přesunout HTML podpis do mailu a pak to bude OK. Negarantováno.
Čeho jsem si všiml když jsem dělal prezentaci v Symphony je, že když ji má člověk zapnutou a přepne se do LN klienta, tak mu klient moc nefunguje. Když vidím Mary Beth jak prezentaci vždycky vypne, ukáže něco v klientovi a zase zapne, tak je to asi standard.
Předělávka sidebaru, že se chová trochu logičtěji při změně velikosti jednotlivých widgetů. Ikony vlevo (rozbalená Open nabídka) mohou být velké. Ale opravdu velké. Super! Drag-n-drop v RT poli. Sláva! Livetext dostal vedle sebe ikonku na kterou se klepe levým tlačítkem, protože uživatelé netušili, že mají klikat pravým.
Jak poznáte dobrou prezentaci? Asi podle toho kolik jsem toho napsal a podle počtu otázek, které na konci padají. Mary Beth letos vyhrává, nejzábavnější, ukázala věci, které zajímaly, kolik dalších pochval jste schopni na prezentaci vymyslet? Tady je můžete použít všechny.
integra for notes a její nástroje pro reportování. Na přednášku jsem šel s tím, že je hezké se kouknout na to jak se generují grafy (krásné grafy). Ale řešení je o víc věcech – umí jednak vyexportovat data a taky je naimportovat. Takže zákazníkovi vyexportujete smlouvu z LN do Excelu (nebo Symphony, nic dalšího už v dnešního dbě, kromě Google Documents, snad neexistuje), pošlete to zákazníkovi, ten doplní další věci a celé to pak naimportujete zpátky do systému na jedno kliknutí. To že navrhnete report (jeden) a on automaticky běží v plném klientovi, na webu nebo plánovaně. To zní dobře. Samozřejmostí jsou předpřipravené reporty (které udělá vývojář) tak reporty jak je zrovna chce udělat uživatel. Sexy rozhraní, jednoduché ovládání, líbí se mi to. Přemýšlím, proč jsem nikdy tyhle řešení nenabízel zákazníkům, že by nikdo nepotřeboval prezentovat data ve formě hezkých tabulek a grafů, které by si ideálně mohl generovat i sám? Nebo že by to bylo tak drahé?
Dojo je zjevně populární téma – místnost je dost plná, skoro jako na Mary Beth. Nebo že by všichni čekali na to pivo zdarma, které je zmíněné v popisu k prezentaci? Rob začal s legrací hned od začátku – nejdřív vtipné štítky na plátnu zjevně se scénami z plánování ILUGu, pak si nás fotil v různých legračních pozách a teď mu tak legračně hvízdá mikrofon. Tak uvidíme jak to celé dopadne.
Nejdřív stručná historie o pivě zdarma – v roce 2006 přivezl Heineken, nikdo ho nechtěl a když večer ochutnal Guinness tak pochopil proč. V roce 2007 rozdal 80 Guinnessů, což mu ušetřilo 6 minut povídání a letos když viděl, kolik lidí je přihlášeno tak se rozhodl název prezentace trochu změnit a nazval to Dojo, i když o něm moc neví.
Program prezentace – historie, demo, demo, demo, demo, demo, demo, demo, demo, demo. Trochu kopnutí do Microsoftu – žádný jeho produkt prý nebude poškozen v rámci prezentace, protože žádný nebude použit. Jsou komici, kteří prostě dělají legraci od začátku do konce a na té prezentaci nemají snad nic normálního tak jak to znáte od jiných.
Přecházíme k praktické ukázce, Rob má na svém počítači snad všechno v beta verzích – Firefox, VMWare, … V každém případě ukázky jsou suprově, hrozivé (nebo skvělé) je, že definice není složitá, pár řádků kódu. Jako manažer bych řekl, že díky tomu musejí mít programátoři napsanou aplikaci během 30 minut, jako programátor bych se vrátil domů a následující týden předělával všechny aplikace, co jsem kdy napsal, aby vypadaly stejně skvěle.
Následují ukázky sexy formulářů s přidanou funkcionalitou (automatické dotažení informací z Lotus Connections), flyout formuláře, takže pořád vidíte co je pod tím a neztrácíte přehled odkud jste přišli, naopak můžete využívat data, která částečně vidíte, víceřádkové pohledy, které si pořád zachovávají možnost třídění nebo přináší možnost posouvání jednoho ze sloupců, protože je v něm moc dat. Snadné přepínání struktury pohledu podle toho co uživatel zrovna chce. Samozřejmě před tím vším se dozvíte, jak se vzhled pohledů vyvíjel od roku 1996.
Na obrázku to možná není taková legrace, ale když vidíte první obrázek, na něm nápis 1996, chvíle pauzy a pak se začnou rychle objevovat další roky a obrázek zůstává stejný tak vyprsknete smíchy ať chcete nebo.
Ukázka „kompozitních“ aplikací – ať si kdo chce co chce říká, tak je to v podstatě ono, přenos dat mezi dvěmy „iframy“ či jak to chcete nazývat, to celé zajištěno pomocí pár řádků kódu.
Pokud jste natěšeni a chcete si zkoušet také tak vzhůru na downloads.snapps.com – je to zdarma (někde tam).
Dostali jsme poukázky na Guinness ZDARMA!
Speedgeeking – obdoba speedsponzoringu ze včerejška, prezentující mají 5 minut na ukázání nějakého super triku, to jsem opravdu zvědav.
Takže jsme viděli rozchozeného Travellera, prezentaci super aplikace na export dat z OpenNTF, 60 slidovou prezentaci o zásadách pro vývoj (ano, opravdu jsme viděli cca 60 slidů a naučili se, že cílem programátora je donutit administrátora co nejrychleji podepsat db, aby to nebylo na něj; pokud nelogujete agenty tak jste idioti; pokud nedělá tamto tak jste taky idioti a když děláte tohle tak taky), 10 věcí, které by měl znát manažer (pracovat tvrdě je snadné, pracovat chytře je těžké), ukázka aplikace, která přidá na BlackBerry odkaz na www stránku (a je zdarma ke stažení od RIMu), tipy pro konzoli serveru (tuším tell router o ukáže zda běží Out-Of-Office task v LN8) a další a další. Někteří prezentující mají opravdu energie na rozdávání, to je až neuvěřitelné.
Pak už jenom večeře (spousta skvělých smažených věciček), pití, kecání, dělání zvířátek z balónků, nahrávání TakingNotes a pak už domů, zítra je poslední den, tak uvidíme, kvalita jde zatím nahoru.
I wish I read Czech – this seems like a great summary of the entire event!