Natáčení rozhovorů na konferenci iCON Prague 2014 za mnou. Kromě rozhovorů se skoro 80 lidmi jsem zvládl i pár přednášek a některé byly opravdu zajímavé. Takže tady mám pár postřehů.
Myšlenkové mapy v praxi, Chris Griffiths
Myšlenkové mapy čas od času používám, ale úplně extra jsem jim nepropadl. Chris je naproti tomu jejich propagátor a školitel, takže praktické tipy byly zajímavé.
První se týkala SWOT analýz – setkal se s nimi asi každý a já měl vždycky pocit, že úplně užitečné nejsou, prostě se udělají a založí. Důvod, proč tomu tak je, je celkem prostý – tvoříme je na papírech, tabulích, ve vyhrazených kvadrantech. Takže napíšeme ty jasné věci, pak ty méně zřejmé a pak … dojde místo, tak se přesuneme do dalšího kvadrantu. V myšlenkových mapách tohle mizí a můžete se dostat opravdu k těm nezřejmým oblastem.
Mindmapy fungují pro vás, ale znamenají nic pro jiné
Ano, myšlenka, že stvořím mapu, předám ji někomu jinému a ten bude vědět, úplně nefunguje. Každému nám ten mozek funguje trochu jinak a tak každý máme mapu na stejné téma jinou. Takže můžete připravit kostru mapy, ale dodělat si ji budou muset lidé sami.
Používejte myšlenkové mapy při brainstormingu, při hodnocení lidí, ale … Musíte si je všichni připravit předem a pak si až sednout nad nimi. Potom sledujete v čem se vaše mapy shodnou a v čem ne, zamezuje to konfliktům, protože pak ten pohovor není osobní, ale týká se probírání map. Což je i rozdíl oproti brainstormingům, které jsem zažil – tam každý začal chrlit myšlenky až na místě, přičemž první vyslovená myšlenka ovlivní všechny ostatní – rozpracováváte ji, odmítáte ji a je těžké se vrhnout jiným směrem. Pokud máte přípravu předem, tak mohou být výsledky lepší. Ostatně ty nejlepší myšlenky vás ani nenapadnou na rozkaz.
Average productivity increase of 20 % by using MindMaps
Spánková deprivace může být dobrý způsob vymýšlení nejlepších myšlenek, akorát jste pak pěkně hotoví. Stejně tak denní snění – jenom je těžké, se do toho stavu dostat, ale dá se.
Jednoduchou pomocí je nechat lidi vymyslet, jak se stát dobrým rybářem. Začnou chrlit myšlenky, které jsou čím dál tím odvážnější. A pak ty vymyšlené věci zkusíte převést na to, co chcete vyřešit – třeba jak získat více zákazníků.
Víte tedy, že rybář musí mít dobrou návnadu, prut, znát vodu, předpověď počasí. Takže jakou návnadu máte na zákazníky, jak znáte trh a dokážete předvídat, co se stane?
Ve finále předvedl svou aplikaci DropTask a musím říct, že mě nadchla. Basecamp prý používá každý, Lotus Connections používají korporace a tyhle dvě věci mi přijdou stejné – píšete si úkoly pod sebe, přiřazujte je lidem a díváte se, jak je plní. No, nic moc.
DropTask dělá to samé a navíc ty věci krásně vizualizuje. Úkoly spojujete do souvisejících kruhů, které můžete nastavit větší či menší, podle toho jak jsou důležité. Přehledně zobrazuje lidi, kterým je úkol přiřazen, umožňuje zadávání podúkolů a je krásně vidět (na výsečích na okruhu), kolik už je jich splněno. Tagy, komentáře a hlavně snadné filtrování, které skryje to co nevyhovuje podmínkám a vy přehledně vidíte, kolik toho v celkovém kontextu vlastně zbývá.
Muž 2.0, jak si co nejkomplikovaněji zjednodušit život, Tomáš Baránek
Další neskutečně vtipný prezentátor do mého seznamu, který na mě udělal dojem, že každá jeho prezentace bude dobrá. Tahle je navíc dostupná na webu včetně prokliků na vše o čem se mluví.
Kravinky, blbinky, hlouposti … všechno to co nám dělá radost a lidé kolem nás nechápou, k čemu to jako je a proč to používáme/děláme.
Evernote, skener, Dropbox, SupplyDrops (kam vám lidi mohou snadno nahrát soubory do vašeho Dropboxu), SaneBox, mindfulness (a meditace na GetSomeHeadSpace), Fitbit (pořád o něčem takovém přemýšlím), Beddit (zjistit jak spíte), netatmo (věděli jste, že už za hodinu v uzavřené místnosti tam je tolik CO2, že už to škodí zdraví?)
Další tuny věcí v prezentaci, určitě stojí za to si ji projít.
Nová profilovka
No a hlavně – mohl jsem se tam nechat vyfotit. Moje původní fotka, kterou používám snad všude, už za sebou bude mít takových 15 let. Druhá (z Facebooku) je čtyři roky stará (a krásně mi připomíná Afriku). Takže jsem pomalu přemýšlel, že bych se nechal zase někde vyfotit a tady byla příležitost. Dopadlo to skvěle a je jasně vidět, kam to celé směřuje. Ty inteligentní fotky mám zjevně už za sebou.
Záznamy
Na celé konferenci jsme jako H2Omaniaci natáčeli záznam přednášek v hlavním sále (a tento záznam snad někde bude dostupný) a současně jsme pro ESET natáčeli rozhovory s lidmi, co pro ně znamenají technologie a co mají rádi na internetu. Tenhle sestřih, ve kterém padaly zajímavé odpovědi, prý bude (někdy) umístěn na Nemáme rádi viry.
Příští rok
Letos mě ty přednášky v hlavním sále opravdu nadchnuly a byly fajn i pro neApple lidi. Takže příští rok asi vyrazím zase, bylo to k něčemu a byl jsem rád, že jsem tam mohl být.
Záznamy (některých) přednášek jsou zveřejněny, pokud se chcete podívat, co přesně se tam povídalo.
{ Link }