Hledáte na Google nebo na Seznamu? A vzpomínáte na dobu „předtím“, kdy se hledalo v katalozích? A když přišla Altavista a Jyxo tak to byly neskutečně úžasné, že se dalo najít něco, o čem katalog nevěděl natož aby člověk věděl, pod jakým heslem to v tom katalogu hledat?
Google vyhledá na internetu kde co a pár dotazům dokáže i porozumět a vrátit rovnou odpověď – třeba přepočítat měny, jednotky nebo prozradit aktuální počasí.
O generaci dále
Před pár lety přišla další generace „vyhledávačů“, spíš by se dalo říct odpovídačů – Siri od Apple, Watson od IBM a WolframAlpha.
Ten poslední se prohnal pár let nazad Facebookem díky tomu, že uměl analyzovat vaše data a ukázat hezkých pár zajímavostí z údajů, které jste vy a vaši přátelé nasdíleli. A pak jsem o něm už moc neslyšel.
Ale vývoj se nezastavil, dotazovací jazyk se rozšiřuje a nyní umí odpovědět i spoustu užitečných dotazů, jako třeba:
- co je na druhé straně zeměkoule?
- kolik dolarů je třeba na pokrytí státu Washington? (což zní v angličtině lépe: How many Washingtons would you need to cover Washington State?)
- žije déle kuře nebo prase?
- kolik tuku je vlastně v mléku? Tučném/polotučném/odstředěném?
- jaký je rozdíl mezi MI5 a MI6?
Najdete samozřejmě i neskutečné množství dotazů, které se hodí znát a které jsou napříč různými obory. Hezká je jejich demonstrační stránka, kde většinu toho naleznete s konkrétními příklady.
Co se mi také líbí je, jak mnohdy sám doplňuje související odpovědi, které by vás mohly zajímat. Takže třeba při dotazu na několik akciových kurzů udělá i srovnávací graf, vypočte vzájemnou korelaci mezi akciemi nebo navrhne portfolio, které bude při minimálním riziku generovat maximální zisk. Jedinou nevýhodou potom bývá, že množství vrácených výsledků se liší podle vytíženosti serverů, takže někdy se dozvíte víc a jindy méně.
Až budete hledat odpověď na nějakou konkrétní otázku, tak schválně zkuste, zda místo hledání stránek s informacemi na Google nebudete rychlejší najít konkrétní odpověď na WolframAlpha.